statystyki

Kominiarz odpowie za niestaranne czyszczenie komina?

18.01.2016, 15:10
komin, dom, dach

Kominiarz miał niedokładnie czyścić przewody kominowe i nie wybierać z nich pozostałej po czyszczeniu sadzyźródło: ShutterStock

Do częstochowskiego sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko kominiarzowi i pracownicy Zarządu Mieniem Komunalnym w Blachowni. Dotyczy on narażenia mieszkańców budynku w Łojkach na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Reklama


Reklama


W listopadzie 2014 roku doszło tam do pożaru sadzy, w wyniku którego 6 osób zatruło się tlenkiem węgla. Jak mówi prokurator Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, powołani w sprawie biegli z zakresu usług kominiarskich i pożarnictwa stwierdzili, że przyczyną zapłonu sadzy w kominie było nieprawidłowe wykonywanie usług kominiarskich. Kominiarz miał niedokładnie czyścić przewody kominowe i nie wybierać z nich pozostałej po czyszczeniu sadzy, miał też dopuścić do użytku przewody kominowe, które były niedrożne.

Prokurator Ozimek dodaje, że aktem oskarżenia w tej sprawie objęta została także pracownica Zarządu Mieniem Komunalnym w Blachowni, która zdaniem śledczych naruszyła przepisy prawa budowlanego. Naruszenie miało polegać na niedopełnieniu obowiązku utrzymania budynku w należytym stanie technicznym i niezapewnieniu bezpieczeństwa jego użytkowania.

Kobieta nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Nie przyznał się także kominiarz. Twierdzi, że winę za pożar sadzy w kominie ponoszą lokatorzy jednego z mieszkań, ponieważ napalili oni w piecu pomimo wydanego przez niego zakazu. Oskarżony zeznał poza tym, że zgłaszał konieczność montażu dodatkowych elementów w kominie.

Jednak odpowiadano mu, że nie ma na to pieniędzy, a niedopuszczenie kominów do eksploatacji pozbawi wielu ludzi mieszkań. Kominiarz był w przeszłości karany za poświadczenie nieprawdy w dokumentach i przez pewien czas miał zakaz wykonywania zawodu.

Oskarżonym grozi rok więzienia.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • skrzywdzona(2016-01-18 17:53) Odpowiedz 00

    każdego można oskarżyć, a czy ja mogę podać męża o odszkodowanie bo chciałam mieć córkę a zrobił mi syna.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama