statystyki

Odpowiedzialność za wypadek na chodniku może być solidarna

autor: Natalia Ryńska17.01.2016, 17:00
Oba podmioty zobowiązane do zapłacenie zadośćuczynienia nie przyznawały się do winy

Oba podmioty zobowiązane do zapłacenie zadośćuczynienia nie przyznawały się do winyźródło: ShutterStock

Zdaniem Sądu Okręgowego w Rzeszowie nie tylko na właścicielu nieruchomości położonej wzdłuż chodnika spoczywa obowiązek jego odśnieżania. Zarządca drogi też będzie ponosił konsekwencje swojego niedopatrzenia lub lenistwa pracowników.

Reklama


Reklama


Sprawa dotyczyła powództwa kobiety, która domagała się zadośćuczynienia za krzywdę jakiej doznała na skutek upadku na oblodzonym chodniku. W pierwszej instancji sąd orzekł, że zarówno spółdzielnia mieszkaniowa, jak i firma ubezpieczeniowa, w której ubezpieczony był zarządca dróg powinny solidarnie wpłacić na konto powódki kwotę około 16 tysięcy złotych.

Oba podmioty złożyły apelację twierdząc, że sąd popełnił istotne błędy w czasie procesowania. Zdaniem ubezpieczyciela „spółdzielnia miała obowiązek oczyszczania chodnika z błota, lodu, śniegu i innych zanieczyszczeń – pomimo oddalenia chodnika o około 4, 5 m od granicy pozwanej i usytuowanego w tym miejscu pasa zieleni”. Z kolei spółdzielnia twierdziła, że jej odpowiedzialność ulega wyłączeniu na podstawie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. Z z 1996 r. nr 132 poz. 622 z zm.).

Sąd Okręgowy nie przychylił się do żadnego z powyższych stanowisk i w pełni poparł argumentację sądu niższej instancji.

W czasie orzekania sąd zauważył, że podmioty które złożyły apelację kwestionowały swoją odpowiedzialność w problematycznym zdarzeniu. Wyjaśniając tę kwestię przypomniane zostały orzeczenia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (sygn. akt: sygn. akt V ACa 477/14) oraz Sądu Najwyższego (sygn. Akt: sygn. akt II CR 542/70, OSNC 1971/9/153). Zgodnie z pierwszym z nich: „Jeżeli obowiązek utrzymania porządku i czystości na określonym chodniku należy zarówno do właściciela nieruchomości położonej wzdłuż chodnika, jak i do zarządcy drogi, ich odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wyniku naruszenia tego obowiązku jest solidarna, zgodnie z art. 441 § 1 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2014 r., poz. 121 z zm.). Sąd Najwyższy podkreślił w swoim wyroku, że „nie jest dopuszczalne dowodzenie wobec poszkodowanego, że jedna z tych osób przyczyniła się do szkody w mniejszym stopniu niż inna. (…) Jeżeli obowiązek utrzymania porządku i czystości na określonym chodniku należy zarówno do właściciela (użytkownika wieczystego) nieruchomości położonej wzdłuż chodnika, jak i do zarządu miasta, ich odpowiedzialność za szkody wyrządzone w wyniku naruszenia tego obowiązku jest solidarna, zgodnie z art. 441 § 1 KC.

Zdaniem sądu biorąc powyższe pod uwagę za skutki zdarzenia z dnia 28 stycznia 2013 r. solidarną odpowiedzialność ponosi pozwana Spółdzielnia oraz Ubezpieczyciel. Skład orzekający zauważył, iż odpowiedzialność ubezpieczyciela w niniejszym postępowaniu wynika z faktu, iż zarządca drogi odpowiedzialny za stan techniczny chodnika, miał zawartą umowę ubezpieczenia oc z pozwanym towarzystwem.

Obie apelacje zostały uznane za zasadne.

Wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie, sygn. akt V Ca 552/15

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Pier(2016-01-17 22:11) Odpowiedz 90

  Chodnik przy drodze należy do powiatu, droga też jaki ch... mam odpowiadać za wypadek nie na mojej własności? Może mi to ktoś wytłumaczyć

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Grześ(2016-01-18 12:34) Odpowiedz 40

  Pier - zgadzam się z tobą w 100% . Z moich podatków miasto odśnieża chodniki przy domach komunalnych do czynszów których też miast dopłaca z podatków właścicieli domów i firm . I momo że właściciel posesji płaci liczne podatki ( gruntowy, od nieruchomości , wieczyste użytkowanie , od opadów deszczu itd.) to jeszcze MUSI UTRZYMYWAĆ W CZYSTOŚCI CHODNIK I PÓŁ ICY NALEŻĄCEJ DO MIASTA CZY GMINY. To znaczy że miasto czy gmina czerpią dochody z tego tytułu bo nie muzzą na te zadania wydawać pieniędzy więc miało czy gmina powinna zapłacić podatek od dochodu !!!!, Skoro US domaga się podatku od tego że babcia za darmo pilnuje dzieci córce to w tym wypadku urząd powinien płacić daninę za czerpanie zysków z pracy podatnika .!!!!

 • StAAbrA(2016-01-20 11:27) Odpowiedz 00

  Jeśli właściciel posesji przyległej do chodnika odpowiada za jego odśnieżanie - i inne procesowe jumy na tę okoliczność , to właściciel (albo tzw. zarządca) chodnika odpowiada za odśnieżanie działek przyległych . Mówi to przekręciarzom z TK coś ?

 • yub(2016-01-18 22:12) Odpowiedz 00

  Obie apelacje są uznał za BEZzasadne. Błąd w atykule.

 • bolo(2016-01-20 22:43) Odpowiedz 00

  gdzie jest szydło !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama