statystyki

Pary jednopłciowe uzyskają prawo do odmowy zeznań? Sąd Najwyższy zadecyduje już 25 lutego

16.01.2016, 15:30
zy definicja osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 par. 11 KK obejmuje swoim zakresem również osobę pozostającą we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci (tj. osobą pozostającą w związku homoseksualnym)?

zy definicja osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 par. 11 KK obejmuje swoim zakresem również osobę pozostającą we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci (tj. osobą pozostającą w związku homoseksualnym)? źródło: ShutterStock

Czy prawo świadka m.in. do odmowy złożenia zeznań w postępowaniu karnym, w którym oskarżonym jest jego partner, przysługuje także, gdy chodzi o osoby tej samej płci? 25 lutego na pytanie I prezes SN prof. Małgorzatę Gersdorf odpowie Sąd Najwyższy. Jeżeli sędziowie udzielą pozytywnej odpowiedz, to będziemy mówić o kolejnym przełomie w polskim orzecznictwie i zwiększeniu ochrony prawnej osób żyjących w związkach jednopłciowych – mówi prawnik KPH, Paweł Knut.

Reklama


Reklama


Debatę publiczną na temat par jednopłciowych i statusu osoby bliskiej w kontekście prawa do odmowy zeznań rozpoczęła w kwietniu Kampania Przeciw Homofobii kierując pismo do Rzecznika Praw Obywatelskich.

W piśmie do RPO, KPH postulowała o wystąpienie przez biuro Rzecznika z wnioskiem do Sądu Najwyższego o podjęcie uchwały mającej na celu wyjaśnienie istniejącej w orzecznictwie rozbieżności w wykładni art. 115 par. 11 Kodeksu karnego, a zawierającej odpowiedź na pytanie: Czy definicja osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 par. 11 KK obejmuje swoim zakresem również osobę pozostającą we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci (tj. osobą pozostającą w związku homoseksualnym)?

O tym, co pozytywna odpowiedź na zadane Sądowi Najwyższemu pytanie zmieni w życiu par jednopłciowych, mówi prawnik KPH, Paweł Knut - Z praktycznego punktu widzenia pozytywne rozstrzygnięcie przedstawionego Sądowi Najwyższemu zagadnienia zagwarantuje osobom pozostającym w jednopłciowych konkubinatach m.in. prawo do odmowy zeznań w sprawie, w której oskarżonym będzie partner potencjalnego świadka (art. 182 Kodeksu postępowania karnego) czy odmowy odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie takiej odpowiedzi mogłoby narazić partnera takiego świadka (jako osobę dla niego najbliższą) na odpowiedzialność za przestępstwo (art. 183 Kodeksu postępowania karnego). Dodatkową korzyścią będzie również potwierdzenie możliwości korzystania przez partnerów osób pokrzywdzonych przestępstwem ze środków ochrony i pomocy przewidzianych w ustawie o ochronie i pomocy dla pokrzywdzonego i świadka (np. ochrony osobistej, możliwości zmiany miejsca pobytu czy pomocy finansowej). Wreszcie, potwierdzenie posiadania statusu osoby najbliższej przez osoby pozostające w związku jednopłciowym ułatwi funkcjonowanie takich par w sytuacji, gdy jeden z partnerów odbywa karę pozbawienia wolności, zapewniając m.in. prawo skazanego do co najmniej jednego widzenia w miesiącu z osobą najbliższą (art. 217 Kodeksu karnego wykonawczego) czy zezwolenia na widzenie z osobą najbliższą bez dozoru, poza obrębem zakładu karnego (art. 138 Kodeksu karnego wykonawczego).

Źródło: www.kph.org.pl

Reklama


Źródło: Źródło zewnętrzne

Polecane

Reklama

 • jorry123(2016-01-17 08:15) Odpowiedz 49

  "pary jednopłciowe" tologiczna sprzeczność, aby była para potrzebna jest kobieta i mężczyzna, inaczej wszystko jest nie do pary, podobnie jak na przykład dwie rękwaiwczki na lewe ręce. Nikt rozsądny nie powie, że są one z tej samej pary.

 • czy Petru i Grodzka(2016-01-17 11:48) Odpowiedz 32

  to para jednopłciowa?

 • Ted(2016-01-17 11:12) Odpowiedz 32

  Przestępca nie będzie musiał zeznawać na korzyść lub niekorzyść wspólnika. Wystarczy ,że oswiadzczy , iż są partnerami?

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • piotr(2016-01-16 22:06) Odpowiedz 24

  PiS doszedł do władzy, więc Pan Ziobro zrobi wszystko, żeby decyzja była jedyna słuszna dla PiS Nieważne, że rzeczywistość jest inna Zobaczymy czy są władzą wszystkich obywateli

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama