statystyki

Pawłowicz: RPO trzeba zabrać pieniądze, bo zajmuje się on gender

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.01.2016, 15:24
Krystyna Pawłowicz

Krystyna Pawłowicz krytycznie ocenia pracę Rzecznika Praw Obywatelskichźródło: newspix.pl

Parlament nie powinien w tym roku zwiększać budżetu rzecznika praw obywatelskich. Ten bowiem zamierza zajmować się nie tym, czym powinien. Taką tezę podczas dzisiejszej sejmowej Komisji Finansów Publicznych sformułowała Krystyna Pawłowicz, poseł PiS.

Reklama


Reklama


Komisja zajmowała się tegorocznymi planowanymi wydatkami instytucji zaliczanych do szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości. Najwięcej emocji wywołały budżety rzecznika praw obywatelskich oraz Trybunału Konstytucyjnego. Przypomnijmy, że w stosunku do tego pierwszego komisja sprawiedliwości i praw człowieka zdecydowała 6 stycznia o zamrożeniu wzrostu wydatków. RPO wnioskował o ponad 45,5 mln zł, co miało stanowić wzrost o 18 proc. w stosunku do zeszłorocznego budżetu tej instytucji.
Jak tłumaczył Adam Bodnar jest to konieczne w związku z nowymi obowiązkami, jakie na rzecznika zostały nałożone m.in. przez konwencję ONZ w sprawie zakazu stosowania tortur. Zgodnie z nią RPO ma obowiązek wizytować raz na pięć lat wszystkie miejsca pozbawienia wolności. Takich placówek jest w naszym kraju 1,8 tys.

- Aby móc je wizytować tak często, jak często wymaga tego od nas konwencja, musi nastąpić wzrost zatrudnienia w pionie krajowego mechanizmu. Przy obecnym stanie kadry jesteśmy w stanie odwiedzać te placówki raz na kilkanaście lat – tłumaczył Bodnar.
Wzrost wydatków związany jest również z koniecznością poczynienia pewnych nakładów inwestycyjnych. Chodzi m.in. o dostosowanie jednego z budynków RPO do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- To kuriozalne, aby siedziba rzecznika, który przecież zajmuje się prawami takich osób, była dla niech niedostępna – mówił Michał Szczerba (PO). Jego zdaniem wzrost budżetu RPO jest jak najbardziej uzasadniony.
Przeciwnego zdania była Krystyna Pawłowicz, poseł PiS. W jej opinii RPO nie należą się dodatkowe pieniądze, gdyż zmienił on priorytety swojej działalności i zamierza się poświęcić sprawom genderowym. Świadczyć o tym ma powołanie przez Adama Bodnara trzeciego zastępcy rzecznika, którym ma być osoba, która – jak to sformułowała poseł Pawłowicz – „wykłada na gender studies, u pani Fuszary”.

Pieniądze zaoszczędzone na RPO miałyby – zgodnie z wnioskiem komisji sprawiedliwości i praw człowieka - zostać przekazane do budżetu Instytutu Pamięci Narodowej.
- Jest to uzasadnione tym, że PO przez osiem lat wręcz ostentacyjnie zmniejszała budżet instytutu – stwierdziła poseł PiS.
Pawłowicz była również zdecydowanie przeciwko podnoszeniu budżetu Trybunału Konstytucyjnego. W tym roku ma on wynieść 33 mln 950 tys. zł, co stanowi wzrost o 8,6 proc. wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Jak wskazywała, pieniądze te mają zostać przeznaczone przede wszystkim na wzrost wynagrodzeń sędziów TK oraz obchody jubileuszu tej instytucji. Na ten ostatni cel ma zostać przeznaczony milion złotych.
- Wnioskujemy, aby utrzymać budżet TK na poziomie z poprzedniego roku i te zaoszczędzone pieniądze, a więc ok. 4 mln zł, przekazać na wynagrodzenia dla pracowników sądów powszechnych – mówiła poseł Pawłowicz.
Przytaczała, że wynagrodzenie sędziego TK ma w tym roku wzrosnąć o 700 zł, co daje pensję na poziomie 23 tys. zł. I dla porównania wskazała, że prezydent zarabia 17 tys. zł miesięcznie. Poza tym znów wyraziła wątpliwość, czy Sejm w ogóle powinien finansować działalność trybunału, jako że – jej zdaniem – działa on nielegalnie. Chodzi oczywiście o to, że prezes Andrzej Rzepliński oświadczył, iż TK rozpozna ostatnią nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym na podstawie dawnych przepisów, a nie tych, które weszły w życie pod koniec grudnia zeszłego roku.

- Żądam przedstawienia przez pana Rzeplińskiego oświadczenia, czy będzie stosował obowiązujące prawo, czy też nie – apelowała Krystyna Pawłowicz.
Na te zarzuty odpowiadał Stanisław Biernat, wiceprezes TK oraz Maciej Graniecki, szef biura TK. Ten ostatni przypomniał, że do wypłacania wynagrodzeń sędziów w takiej wysokości zobowiązał trybunał sam ustawodawca, który ustanowił mechanizm, zgodnie z którym jest ono obliczane w odniesieniu do średniego wynagrodzenia w gospodarce. Ponadto podniósł, że w tym roku aż o siedem osób zwiększy się pula sędziów w stanie spoczynku. Ci natomiast otrzymują 75 proc. wynagrodzenia, które również wypłacane jest z budżetu TK.

- Trybunał jest takim jakby ZUS-em dla tych sędziów – zauważył dyrektor Graniecki.
Kolejne posiedzenie komisji w sprawie projektu budżetu zostało zaplanowane na jutro.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2016-01-15 09:34) Odpowiedz 3120

  A Ja uważam ,że Ona ma całkowita racje. Takiego dupowłaza RPO POmyleńcow już naprawde nie było dawno!............ Nie mam wątpliwości, że cała ta Instytucja Rzecznika to fasada i zadyma dla złodziei POlitycznych i że On prawie nic nie robi! – maskuje tylko Konstytucyjne oszustwa. Wg mnie ten cały Urząd RPO to sprzedajna dupa. RPO to nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO. ! ....................Zwracałem się do Nich w sprawie art 12 Ustawy o Emeryturach POdmostowych ,że tam Ustawodawca nie zalicza do czasu pracy przepracowanych w tych warunkach nadgodzin w soboty i święta które za komuny były nagminne. Odpowiedzieli, iż nie zainterweniują gdyż pracownicy mieli za tą prace wypłacane nadgodziny, tyle, że nie spostrzegli iż nadgodziny mieli także płacone Ci co nie pracowali w szkodliwych i niebezpiecznych jeżeli bywali zatrudniani w czasie ponad-ustawowym. ........Obecnie spracowani robotnicy zatrudnieni w ówczesnych szkodliwych i niebezpiecznych mogą już nie być przez lekarzy dopuszczani na swoich stanowiskach pracy do dalszego zatrudniania i mogą pozostać bez środków do życia.. Wskazywałem ,że cała ta ustawa ,wykaz stanowisk nie podlega kontroli sądów jako wykaz zamknięty co doprowadza do wielu oszustw, że była wprowadzona wstecznie i dotyczyła także tych którzy na jej wejście w życie mieli przepracowane więcej niż 15 lat pracy w tych warunkach. Zwracałem się do Niego też w sprawie "Kodeksu Pracy" czyli Kodeksu Niewolnika gdyż zgodnie z art 151 pracodawca może nakazać: uwaga-- za darmo! dyżurowanie w domu. MPiPS które też ustosunkowało się do tej kwestii, odpisało - to jest sporadyczne --jak by mówili prawdę-- a RPO DAŁO WIARE -niech zerkną do Internetu ,jakie to jest sporadyczne!. Zwracałem się do nich w sprawie Świadectw Pracy -braku wpisów wykonywanych nadgodzin ,w sprawie delegaci i pozbywania się dzięki nim niewygodnych pracowników z firm ,w sprawie przepisów pozwalających wyznaczać ze zwykłych zatrudnionych osoby kierujące pracownikami i co :te sprzedajne dupy dalej uważają że deszcz pada a nie Ktoś pluje i nie zamierzają interweniować. Podobnie RPO nie zwracał uwagi na wiek emerytalny dla osób które są zatrudnione od 15 r życia (nawet Rezydent Komor tą kwestie wreszcie po moich u Niego interwencjach zrozumiał) --- ….......RPO to przykrywka POlitycznych oszustów totalitarnego systemu ,jak by można było to bym Go zaskarżył o nieróbstwo i tumiwisizm. Wstyd RPO.

 • Valdemort(2016-01-14 15:46) Odpowiedz 3022

  tej kobicie potrzebna jest natychmiastowa pomoc parkieciarza, żeby jej klepki policzył i ewentualnie poukładał, bo od walenia się w łeb jest coraz gorzej - i przydałaby się jakaś operacja plastyczna, chyba że jednocześnie robi za autoalarm

 • PIS(2016-01-14 18:28) Odpowiedz 2723

  ZABRAĆ JEJ PENSJĘ BĘDZIE MNIEJ JADŁA W SEJMIE

 • Gregor (2016-01-14 19:39) Odpowiedz 2221

  Czy te baby z PiSu muszą być takie brzydkie?

 • psychlog(2016-01-14 18:04) Odpowiedz 2019

  Nie wiem dlaczego jeszcze to cos publikuja. Przez to babsko stracicie czytelnikow !!!

 • StAAbrA(2016-01-14 18:39) Odpowiedz 1920

  RPO trzeba zlikwidować , tak jak TK zresztą - ze znanych każdemu dziecku POwodów .

 • Wartom zapamietać radę i porzekadlo ludowe ...(2016-01-14 19:05) Odpowiedz 1517

  Droga Pani warto posłuchać rad Niektórych znanych dla Pani... "Odstawić czym prędzej ... MÓZGOTRZEP... bo szkodzi na ... przewlekłą PRZEPUKLINĘ MÓŻDŻKU." Jest takie porzekadło ludowe ... "Gdy człowiek rozumny zacznie mówić nie domyślamy się jak skończy, ... Gdy zacznie GŁUPI - wiemy na pewno co i jak ...

 • Aleks(2016-01-14 21:49) Odpowiedz 1315

  Ta kobieta to porażka, wstyd, żenadą jest to co ona wygaduje, no cóż kulturę osobistą wynosi się z domu rodzinnego .....

 • T1000(2016-01-14 22:08) Odpowiedz 1217

  Babo, ja bym ci zabrał nawet magistra, bo to hańba dla tych, którzy ci go przyznali.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • pfff(2016-01-14 18:40) Odpowiedz 1114

  Zabierzcie prosze zabierzecie wszystkim kase ktorzy wg was sa przeciwnikami. Bo wtedy już na pewno za morde was z ue wezma i jak wam zabiora kase, wyizoluja na rynku polskie firmy od malych do wielkich wreszcie zrozumiecie ze to nie wasz grajdol tylko panstwo.

 • jorry123(2016-01-17 08:07) Odpowiedz 112

  słusznie, skoro RPO zamierza "bronić" praw lewaków, genderystów i zboczeńców, nie powinien być opłacany z budźetu Państwa

 • Mirek(2016-01-15 09:13) Odpowiedz 1115

  Pawłowicz,Kempa,Piotrowicz,Kurski............elita intelektualna PiS."GDY ROZUM ŚPI BUDZĄ SIĘ DEMONY"

 • Gosia(2016-01-15 07:05) Odpowiedz 1115

  Ona powinna mieć zakaz-dożywotnio- zabierania głosu na forum publicznym!!!!!!!!!!!!

 • Czekam...(2016-01-17 09:42) Odpowiedz 90

  Czekam, kiedy Pani profesor Pawlowicz zaproponuje wprowadzenie mechanizmu ograniczajacego presje na podwyzszanie wysokich wynagrodzen / 50% PIT od kwoty powyzej 100 -150 tys. zl rocznie/ dla elit medycznych, prawniczych, bankowych itp. oraz zaproponuje zniesienie 50% ulgi tworczej w PIT dla osob pracujacych na etatach.

 • M(2016-01-14 18:11) Odpowiedz 817

  beatka i krysia to jak marta,dela dwie K@@@@@@@@@@@@@@@@@@@y w jednym flaku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • awanpost(2016-01-14 16:23) Odpowiedz 622

  Ona naprawdę ma jaja! To na pewno chłop! A gender by mu pomogło. Mógł być sobą, ten "chłopina" Krzysiu!

 • Miś(2016-01-15 16:26) Odpowiedz 310

  Kto takiej tępej babie nadał tytuł profesorski, przecież to wstyd dla całego środowiska. Ci którzy na nią głosowali powinni się spalić ze wstydu. Gdyby ta ciemna i zacofana baba prowadziła jarzyniak, to napewno bym u niej nie kupował.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama