statystyki

Reforma przez paraliż: Prezydent podpisał nowelę ustawy o TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz29.12.2015, 07:19; Aktualizacja: 29.12.2015, 08:25
Trybunał Konstytucyjny

Siedziba Trybunału Konstytucyjnego, 28 bm. Prezydent Andrzej Duda podpisał, 28 bm. nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnymźródło: PAP

W praktyce konstytucyjnej nie pojawiła się nigdy ustawa tak rażąco godząca w niezależność Trybunału Konstytucyjnego – twierdzą eksperci.

Reklama


Reklama


Wyznaczenie minimalnego vacatio legis dla ważnych zmian ustrojowych, procedowanie według dotychczasowych przepisów oraz w oparciu o przepisy konstytucji, a także stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą grudniowej nowelizacji ustawy o TK – o to zwrócą się do Trybunału Konstytucyjnego posłowie PO. Wniosek jest już gotowy.

Bez precedensu

Wczoraj prezydent podpisał nowelizację ustawy o TK zmieniającą zasady, według których proceduje trybunał. Zgodnie z nią TK od momentu wejścia w życie ustawy – a to zostało wyznaczone na dzień jej ogłoszenia – ma:

- rozpatrywać sprawy według kolejności wpływu,

- w większości spraw wydawać orzeczenia w pełnym składzie,

- podejmować je większością 2/3 głosów.

Te zmiany zdaniem prawników mają na celu sparaliżowanie prac TK. Ale ustawa zawiera też zapisy, które mogą się okazać niezgodne z konstytucją. Wśród nich wymieniany jest m.in. ten, zgodnie z którym to do Sejmu będzie należało stwierdzanie wygaśnięcia mandatu sędziego TK. Te wszystkie wątpliwości wytykali m.in. prokurator generalny, Krajowa Rada Sądownictwa, a nawet biuro legislacyjne Senatu.

Co więcej, zdaniem opozycji posłowie PiS celowo – aby uniemożliwić TK zbadanie tej noweli – wprowadzili do niej zapis, zgodnie z którym zmiany wchodzą w życie z dniem ogłoszenia. „Działania podejmowane w ostatnim czasie przez Klub Parlamentarny PiS godzą w niezawisłość sędziów Trybunału oraz niezależność tej instytucji, stwarzając różnego rodzaju naciski zarówno na tryb pracy Trybunału, jak też treść merytoryczną orzeczeń. Przedmiotowa ustawa nowelizująca stanowi kolejną emanację tych nacisków” – podkreślono we wniosku posłów PO. Dlatego też zwracają się oni do TK, aby orzekał na podstawie obecnie obowiązujących zasad oraz opierał się wprost na przepisach ustawy zasadniczej. „Trybunał jest jedynym organem właściwym do orzekania w sprawach zgodności ustaw z Konstytucją i w związku z tym może badać każdą ustawę uchwaloną przez Sejm. Sejm nie jest władny ustawą ograniczyć kognicji Trybunału” – czytamy.

Gdyby prezes trybunału Andrzej Rzepliński wziął pod uwagę ten postulat, to pominąłby nowy zapis o decydującej kolejności wpływu: TK nie musiałby więc orzec we wszystkich sprawach, które czekają dziś w kolejce po to, by dopiero na końcu zająć się wnioskiem PO. Wciąż bowiem to prezes TK decyduje o tym, kiedy sprawa trafi na wokandę.

Ale czy taki scenariusz jest prawnie dopuszczalny? Zdaniem dr. Tomasza Zalasińskiego, konstytucjonalisty z kancelarii DZP, w wyjątkowych sytuacjach – gdy zachodzi konieczność ochrony podstawowych konstytucyjnych zasad ustrojowych demokratycznego państwa prawnego – można odstąpić od domniemania konstytucyjności ustawy i orzec z jej pominięciem: stosując bezpośrednio normy konstytucji.

– Z taką szczególną sytuacją mamy do czynienia w przypadku najnowszej nowelizacji. To sytuacja bez precedensu. W praktyce konstytucyjnej nie pojawiła się bowiem nigdy ustawa tak rażąco godząca w niezależność Trybunału Konstytucyjnego – twierdzi dr Zalasiński.

Wątpliwy pośpiech

We wniosku posłowie PO zwracają się o rozpatrzenie tej sprawy przez pełny skład TK. A to rodzi pytanie, czy w orzekaniu wzięłoby udział pięciu sędziów wybranych przez PiS na początku grudnia. Z komunikatu biura TK wynika, że są dziś oni pracownikami trybunału, ale „nie podejmują czynności orzeczniczych”.

PO zwróciła się również z wnioskiem o wskazanie przez TK minimalnego okresu vacatio legis dla zmian dotyczących kwestii ustrojowych odnoszących się do konstytucyjnych organów państwa, w tym również do TK: „absolutne minimum minimorum dotyczące vacatio legis ważnych ustaw ustrojowych powinno wynosić 2 miesiące” – zaznaczają posłowie.

Zdecydowali oni natomiast, że nie będą skarżyć poszczególnych rozwiązań zawartych w noweli. Ich zdaniem bowiem już sam tryb, w jakim została ona uchwalona, sprawia, że cały akt musi zostać uznany za niekonstytucyjny. „Analizując przebieg procesu legislacyjnego dotyczącego projektu, należy wskazać, że przewidziany w Konstytucji (art. 119 ust. 1) proces złożony z trzech czytań został rażąco naruszony. Ustawa nowelizująca została uchwalona w ciągu kilkunastu godzin, przy czym nie odbyła się żadna konstruktywna debata publiczna dotycząca brzmienia poszczególnych przepisów projektu” – czytamy we wniosku do TK. Posłowie przypominają również, że marszałek Sejmu uniemożliwiał posłom opozycji zadawanie pytań podczas głosowania nad poprawkami.

Nie jest wykluczone, że wniosek o zbadanie nowelizacji przez trybunał złoży również Krajowa Rada Sądownictwa. Taka decyzja mogłaby zapaść na jej styczniowym posiedzeniu. 

Etap legislacyjny

Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy(2015-12-29 08:45) Odpowiedz 52

  Jestem stałym czytelnikiem Gazety Prawnej i ostatnio często zastanawiam się czy to jest jeszcze Gazeta prawna czy Gazeta Złotego Cielca TVNu czyli sobowtóra Słoneczka Peru i czy w niej piszą jeszcze redaktorzy czy może Pismaki. Gdzie ten Wasz prawy Trybunał Był jak PO okradało ludzi zatrudnionych od 15r życia którzy nie mieli wakacji ani ferii. Gdzie on był jak dodatkowo także wstecznie okradano Ich z prawa do emerytur POdmostowych i to po fakcie świadczenia przewidzianego okresu pracy tylko dlatego,ze na dzień wstecznego wejścia Ustawy nie mieli 25 lat pracy w ogóle. Gdzie On był jak okradano tych ludzi dodatkowo z okresów pracy w soboty i swieta nawet z 1000 dni ponadustawoowo przepracowanych!(art 12Ustawy o Emeryturach Podmostowych. Gdzie ten trybunał byl wreszcie jak Tusk mówił do Narodu przez TV."” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Kim Wy jesteście którzy popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazaliście na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Wy jesteście : -nadzorcami POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Wy przeklinają z nienawiścią! Ponoć w ubiegłym roku zmniejszyło się ogólne bezrobocie ale w ubiegłym roku wsród 50latków zwiekszyło sie o aż 8%. czy Oni kiedyś nie byli dziećmi ,że tak bardzo boicie się o swoje dzieci iz nie dadzą rady Ich utrzymać? Sprywatyzujcie Stadiony i zabierzcie tym Sędziom emerytury po 9 latach pracy.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • :-))))))))))(2015-12-29 11:26) Odpowiedz 10

  Niech żyje Konstytucja!!!

 • Mały Jaś(2015-12-29 11:10) Odpowiedz 11

  Czy mam rozumieć, że Trybunał Konstytucyjny, a dokładnie jego prezes stoją ponad prawem? To oni będą sami ustalać zgodnie z jakimi ustawami mają pracować? Gorzej niż przed wojną, bo tam przynajmniej naród sobie wybrał dyktatora, tutaj tylko samo PO i PSL.

 • Prawdziwy Polak(2015-12-29 09:16) Odpowiedz 00

  OOOOOOOOOOOOO podpisał jednak, a to zaskoczenie Ciekawe ile bukmacherzy płacili za obstawienie podpisania..

 • zarenek(2015-12-29 22:06) Odpowiedz 00

  Czy wy wszyscy niewiecie ze prezydent jest straznikiem zyrandoli iPrezydentem tych polakow co glosowali na PiS ,a reszta to drugi sort aprzysiegal na konstytucje ktora stworzy PiS i Kukiz15

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama