statystyki

PiS szykuje rewolucję w prokuraturze: Znikną prokuratury apelacyjne

autor: Grzegorz Osiecki28.12.2015, 07:31; Aktualizacja: 28.12.2015, 07:54
Projekty dają ministrowi możliwość dokonania zmian kadrowych

Projekty dają ministrowi możliwość dokonania zmian kadrowychźródło: ShutterStock

Złożone w Wigilię projekty ustaw dadzą prokuratorowi generalnemu swobodę w obsadzaniu szefów wszystkich prokuratur.

Reklama


Reklama


Do tej pory propozycje PiS dotyczące prokuratury kojarzono głównie z ponownym połączeniem funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Jednak dwa projekty ustaw autorstwa PiS pokazują, że jeśli zmiany wejdą w życie, będziemy mieli do czynienia z zupełnie nową instytucją, w której na najważniejszych szczeblach zostanie przeprowadzona rewolucja kadrowa.

Oba projekty zostały złożone w Sejmie 24 grudnia. Nie ma ich jeszcze na stronie internetowej Sejmu, ale udało nam się do nich dotrzeć. Prawo o prokuraturze pokazuje docelowy wygląd systemu, a projekt ustawy o przepisach wprowadzających programuje harmonogram zmian i umożliwia wymianę większości dotychczasowych prokuratorów funkcyjnych. Jak wynika z przepisów przejściowych, obecny prokurator generalny Andrzej Seremet po wejściu w życie ustawy – co ma nastąpić 4 marca – będzie mógł wrócić na poprzednie stanowisko sędziego lub od razu przejść w stan spoczynku. Jednocześnie lider Polski Razem Jarosław Gowin nie mógłby po raz drugi zostać ministrem sprawiedliwości, bo w związku z połączeniem obu funkcji minister musi być co najmniej magistrem prawa.

Zamiast obecnej Prokuratury Generalnej powstanie Prokuratura Krajowa. Jej ważnym pionem ma być odpowiedzialny także za walkę z terroryzmem departament ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji, podlegający zastępcy prokuratora generalnego ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji. W Prokuraturze Krajowej ma zaś powstać wydział spraw wewnętrznych, zajmujący się sprawami dyscyplinarnymi i przestępstwami prokuratorów i sędziów.

Zamiast prokuratur apelacyjnych powstaną regionalne, które się skupią na ściganiu najpoważniejszych przestępstw finansowo-gospodarczych i skarbowych. Zlikwidowana zostanie prokuratura wojskowa. „Prokuratura wojskowa staje się częścią prokuratury powszechnej z zachowaniem pewnej odrębności poprzez stworzenie stanowiska zastępcy prokuratora generalnego ds. wojskowych” – czytamy w uzasadnieniu. Na niższych szczeblach prokuratur mają działać wydziały ds. wojskowych.

Ustawy dają ministrowi możliwość dokonania zmian kadrowych. Z powodu likwidacji prokuratur generalnej i apelacyjnych oraz powołania prokuratur krajowej i regionalnych nowy szef będzie mógł je obsadzić wskazanymi przez siebie pracownikami. Prokuratorzy, którzy nie zostaną zatrudnieni na dotychczasowym miejscu pracy, z zachowaniem dotychczasowego wynagrodzenia będą mogli zostać przesunięci do prokuratur dowolnego szczebla.

Ustawa likwiduje też kadencyjność funkcji w prokuraturze, a szefowie prokuratur okręgowych i rejonowych stają się pełniącymi obowiązki. Nowe nominacje mają być dokonane w ciągu 60 dni przez prokuratora generalnego na wniosek krajowego. „Kadencyjność stanowisk funkcyjnych i kierowniczych w prokuraturze zostaje zlikwidowana, aby prokurator generalny, ponoszący pełną odpowiedzialność za funkcjonowanie całej prokuratury, miał możliwość swobodnej, ograniczonej tylko ustawą polityki kadrowej” – napisali autorzy projektu.

Prawo o prokuraturze zakłada też, że prokurator generalny lub inni upoważnieni przez niego prokuratorzy bez zgody prokuratora prowadzącego śledztwo mogą przekazywać informacje z konkretnych spraw nie tylko organom władzy publicznej, ale też „w szczególnie uzasadnionych wypadkach także innym osobom”, jeżeli informacje takie mogą być „istotne dla bezpieczeństwa państwa i jego prawidłowego funkcjonowania”. 

Ciąg dalszy wojny o trybunał

Nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym czeka na podpis prezydenta. W środę Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do Andrzeja Dudy, by ten wstrzymał się z podpisem, dopóki nie zbada jej TK. Zgodnie z nowelą trybunał ma badać sprawy według kolejności wpływu, więc ewentualny wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności jej zapisów musiałby poczekać kilka lat, aż sędziowie zajmą się ponad 150 sprawami, które czekają obecnie na rozpatrzenie.

PO ma już przygotowany taki wniosek i zamierza go złożyć od razu po podpisaniu ustawy. Posłowie będą się domagać, by TK rozpoznał tę sprawę na podstawie obecnej procedury, zgodnie z którą to od decyzji prezesa TK zależy, kiedy dana sprawa zostanie rozpatrzona. Ich zdaniem trybunał powinien zastosować wprost przepisy konstytucji, a nie opierać się na zapisach noweli. – To jedyne rozsądne rozwiązanie. Nie może być tak, że władza ustawodawcza blokuje możliwość weryfikowania przez trybunał jakiejkolwiek ustawy – ocenia konstytucjonalista prof. Marek Chmaj.

Platformie nie podoba się ekspresowe tempo procedowania. Projekt wpłynął do Sejmu 15 grudnia, a już 22 grudnia uchwalona ustawa została przekazana do Senatu. PO podnosi, że w trakcie głosowania nad poprawkami posłowie opozycji zostali pozbawieni przez marszałka Sejmu prawa do zadawania pytań dotyczących zmian. Platforma zakłada, że sędziowie wydadzą orzeczenie na początku 2016 r. Rozpatrzenie wniosku według dotychczasowych przepisów ma umożliwić złożony przez PO wniosek o zabezpieczeniu pozwu. – Mamy nadzieję, że trybunał orzeknie o zakazie publikacji niekonstytucyjnej ustawy lub orzeknie, że ustawa nie wchodzi w życie do momentu rozpatrzenia wniosku o jej niekonstytucyjność – wskazuje poseł PO Borys Budka.

– W takim przypadku Trybunał Konstytucyjny będzie wypaczał intencje ustawodawcy. Rodzi się pytanie, czy TK powinien stawiać się ponad narodem i parlamentem – replikuje sprawozdawca ustawy Stanisław Piotrowicz z PiS. W praktyce może to oznaczać, że PiS zignoruje orzeczenie TK i kryzys się pogłębi. Rządzący liczą, że TK uzna, iż po wejściu w życie ustawy musi postępować według nowej procedury. – TK łamie pewne standardy, niedopuszczając do pracy legalnie wybranych sędziów trybunału. Gasimy pożar, choć może to wyglądać czasami mało elegancko, ale nie mamy wyjścia, skoro TK nie przejawia dobrej woli, by rozwiązać problem, którego stał się współtwórcą – dowodzi Piotrowicz.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • alek(2015-12-28 10:16) Odpowiedz 307

  "Zlikwidowana zostanie prokuratura wojskowa." i bardzo dobrze -strukture nalezy upraszczac - to samo powinno byc z sadami wojskowymi.

 • Jasiek.(2015-12-28 09:37) Odpowiedz 2913

  Prokurator nie jest sędzią. Nie jest istotne, komu podlega, ważne żeby mu się chciało pracować, a nie umarzać kolejne postępowania. Moim zdaniem ta decyzja spowoduje pewien nacisk na prokuratorów, by rzetelnie wykonywali swoje obowiązki, polegające na dostarczaniu sądom dowodów przestępstw i dlatego oceniam, że jest to decyzja słuszna. Nie może być tak, żeby pracownik - a tylko tym jest prokurator - nie miał nad sobą nikogo, kto go dyscyplinuje. Oczywistą oczywistością jest, że decyzja w najmniejszym stopniu nie wpływa na niezawisłość sądów.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • @Wiktor:(2015-12-28 08:54) Odpowiedz 236

  Przypominam, że faszyzm jest zasadniczym przeciwieństwem demokracji parlamentarnej. Ta zaś jest ustrojem w którym suweren (naród) sprawuje wladzę przez swoich przedstawicieli - w Polsce POSŁÓW i SENATORÓW (Wikipedia)

 • RT666(2015-12-28 10:58) Odpowiedz 2110

  Chodzi o zlikwidowanie instytucji niezaleznych od prezesa oraz o obsadzenie wszystkich stanowisk ludzmi prezesa. Czyli jednoosonbowa dyktatura. Nie moze byc konfliktu Sejmu lub Senatu z TK lub prezydentem czy prokuratura, bo wszyscy dostawac beda polecenia z jednej reki.

 • KOD rządzi(2015-12-28 10:35) Odpowiedz 1610

  prokurator generalny lub inni upoważnieni przez niego prokuratorzy bez zgody prokuratora prowadzącego śledztwo mogą przekazywać informacje z konkretnych spraw nie tylko organom władzy publicznej, ale też „w szczególnie uzasadnionych wypadkach także innym osobom”, jeżeli informacje takie mogą być „istotne dla bezpieczeństwa państwa i jego prawidłowego funkcjonowania”. Także innym osobom - super, Ziobro będzie szeptał prezesowi co tam w sprawie win Tuska słychać wprost do uszka, tuż przed zaśnięciem!!!

 • RT666(2015-12-28 11:01) Odpowiedz 1512

  Chodzi o zlikwidowanie instytucji niezaleznych od prezesa oraz o obsadzenie wszystkich stanowisk ludzmi prezesa. Czyli jednoosobowa dyktatura. Nie moze byc konfliktu Sejmu lub Senatu z TK lub prezydentem czy prokuratura, bo wszyscy dostawac beda polecenia z jednej reki.

 • wiktor(2015-12-28 07:48) Odpowiedz 1427

  faszystowskie przepisy

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Asz(2015-12-28 11:34) Odpowiedz 138

  Z apelacją do Jarosława termin rozpatrzenia 3 dni od złożenia apelacji. Stalin podołał a czy Jarosław ?

 • piniusz(2015-12-28 12:13) Odpowiedz 114

  wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności jej zapisów musiałby poczekać kilka lat.A jak jest obecnie-ostatnia waloryzacja kwoty wolnej była w 2009 roku a TK orzekł niekonstytucyjność ustawy 2015 roku czyli myślał 6 lat w 5 sędziów TK

 • półprawnik(2015-12-28 14:07) Odpowiedz 1111

  Nareszcie, dobry krok. Potem podobny w mediach - i będzeimy za rok mieli naprawdę Państwo Prawa i Sprawiedliwości, wzór dla innych niby demokracji -w innych euro-landach, rządzonych przez grupkę finasistów z Belina i Paryża. Prokurator rzadko kiedy działa z urzędu, z własnej woli, własnej inicjatywy, np. po obejrzeniu relacji w TV czy przeczytaniu czegoś w Internecie czy w gazetach! Prokuratura nie jest zwykle nadgorliwa, bez rozkazu, bo jest zawalona robotą na wczoraj, tonami akt do wykonania w każdej nawet prostej sprawie, śledztwie, co widać na stołach sądów polskich, jakie setki tomów akt przygotowują pracowicie, przez lata, aby ukarać drobnego złodziejaszka za kilka tys. zł, czy pirata drogowego! A tych milionowych złodziei, mafii, Amber Goldów, podsłuchanych aferzystów z "taśm" w restauracji S&P - nie mają już czasu ścigać.... Nie zadziała prokurator rejonowy - bez formalnego powiadomienia o podejrzeniu lub o popełnieniu przestępstwa... . Prokurator jest jak pies myśliwski, gończy, i najważniejsze -to - kto go "trzyma na smyczy", i na kogo poszczuje, jak go wytresuje w poszukiwaniu celu polowania i wreszcie kiedy zwolni ze smyczy - w celu dogonienia celu polowania, i kiedy go odwoła od dopadniętej, czy tylko osaczonej zwierzyny łownej (tu przestępczej)... Dlaczego i po co oraz kto - nasłał takiego prokuratora, aby niczym jamnik- ścigał słonia- tu np. PO/*PSL/Nowoczesna- wysłała medialnego prokuratora rejonowego, i jego rzecznika medialnego - aby ogłaszał to w mediach -niby publicznych- że akurat - na prośbę lidera z kolczykami od alimentów - pilne ściga karnie a potem także medialnie -"ŁASKAWIE" ODSTĘPUJE OD TEGO KROKU- ... aktualnego Prezydenta RP, skoro było powszechnie wiadomo, że taki prokurator to może tylko się pokłonić urzędującemu Prezydentowi RP! Bo Prezydent RP w czasiwe swojego urzędowania - nie podlega ściganiu przez takiego POsłańca z PO/PSL...

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Patriota AD2015(2015-12-28 15:56) Odpowiedz 107

  Oj, wiele jest do przeglądnięcia i usunięcia- aby zajaśniało nam Państwo Prawa i Sprawiedliwości- najpierw wymagające wymiany niewłaściwych kadr! Po 8 latach zawiadywania Polską przez ludzi dobranych sobie przez wnuczka- od tego słynnego onegdaj, odkopanego (przez posła K.- dziadka z Wehrmachtu. Administracja rządowa, Kancelarie Prezydenta i Premiera, Służba tzw. cywilna, Prokuratura, Sądownictwo, Policja, Inspekcje urzędowe, Instytucje publiczne i urzędy, spółki, jak zarządzane przez PSL, w tym KRUS, Spółki Sk. Państwa, Urzędy Miast i Gmin, nawet sołtysi, Prezydenci i burmistrzowie miast i gmin, wojewodowie i starości, kadra w prasie i TV -niby publicznych i nie tylko ta. Także prasa i media -niby prywatne, ale wykonujące robotę wrogą politycznie władzy w Polsce, zgodnie z wolą swoich mocodawców z Berlina, nie pogodzonych, z ostatnim wynikiem wyborów parlamentarnych w Polsce. Tym mediom też trzeba powiedzieć stop, może w formie zmiany polityki koncesjonowania, dla mediów publikujących także różne paszkwile, propagandowe i polityczne w Polsce, jakby prasa bulwarowa, a zarządzanych i nastawianych wrogo publicystycznie, wobec legalnej i w pełni demokratycznej władzy w Polsce Zarządzanych i sterowanych przez właścicieli tych mediów - spoza wschodniej i zachodniej) granicy RP.

 • efekty (2015-12-28 13:42) Odpowiedz 88

  Pięknie.PO miało problem z każdą ustawą, wszystko latami trwało, wiele do kosza wpuszczano. Tu nowi ludzie w kilka tygodni tworzą nowe prawo w tempie kosmicznym..Widać efekty, czyli można sprawnie w kraju pracować..

 • dfsv(2015-12-28 10:01) Odpowiedz 710

  centralne sterowanie jest supcio

 • prawnik(2015-12-28 14:27) Odpowiedz 75

  No i gdzie wasze protesty prokuratorzy związkowcy?????????????nie macie i nie będziecie mieć nic do powiedzenia albo won...Za Po mieliście mnóstwo uwag...było wam zle...

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Waldi(2015-12-28 14:43) Odpowiedz 66

  Prokuratura to nie stowarzyszenie ani korporacja. Powinna być to struktura ściśle podporządkowana.

 • Dumni jestesmy z naszego Prezadenta, z Rzadu RP!(2015-12-29 07:46) Odpowiedz 13

  Nie jestem filozofem. Normalny, uczciwy pracujacy czlowiek, nie ma, nie ma najmniejszy powodow do obaw. Obawy maja "uczciwi" ktorzy z dnia na dzien stali sie milionerami czy miliarderami !!! Prawda jest Prawda, nieuczciwosc jest nieuczciwoscia. Kropka.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama