statystyki

Prezydent podpisał nowelę ws. obrotu ziemią rolną

22.12.2015, 13:22
działka

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemcówźródło: ShutterStock

"Wydłużenie wejścia w życie powołanej ustawy podyktowane jest z jednej strony lepszym przygotowaniem się Agencji Nieruchomości Rolnych do wykonywania licznych nowych zadań nałożonych na nią powołaną ustawą, z drugiej strony zainicjowanymi pracami nad zmianą niektórych regulacji w niej przewidzianych" - wskazano w uzasadnieniu.

Reklama


Reklama


Uchwalona przez Sejm 5 sierpniu br. nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, regulująca obrót ziemią rolną, miała wejść w życie 1 stycznia 2016 r. Przygotowana przez posłów PiS nowela, uchwalona przez Sejm 16 grudnia br. przesuwa ten termin do 1 maja 2016 r. Ministerstwo Rolnictwa zapowiedziało, że w tym czasie zmieni zapisy tej ustawy, uszczelniając obrót ziemią i wprowadzi do niej rozwiązania, które wcześniej proponowało PiS, np. takie, że grunty będzie mógł nabyć tylko rolnik indywidualny.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował, że przygotowywane są przepisy dotyczące moratorium na zakup państwowej ziemi, co oznacza, że grunty rolne Skarbu Państwa w ogóle nie będą sprzedawane, wyjątkiem będzie m.in. sprzedaż na cele inwestycyjne czy też pod budownictwo mieszkaniowe. Na razie nie wiadomo, czy tę kwestię będzie regulowała oddzielna ustawa czy też przepisy zostaną włączone do nowej ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

1 maja 2016 r. upływa obowiązujący od 2004 r. okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców; obcokrajowcy będą, więc mogli kupować w Polsce ziemię rolną bez specjalnego pozwolenia MSWiA. Ziemia rolna w Polsce drożeje, ale jest tańsza niż w krajach zachodnich, stąd obawa, że zamożniejsi obywatele z tamtych krajów będą wykupowali grunty np. w celach spekulacyjnych.

Ustawa wejdzie w życie 31 grudnia 2015 r.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • gość (2016-01-03 01:16) Odpowiedz 70

  Też niezgoda będzie z konstytucją? A dla czego tylko rolnik, ja bym chciał kupić 10 ha i założyć sad orzechów laskowych, dla czego mi nie będzie można tego zrobić?

 • Inspektor Pracy(2015-12-23 08:38) Odpowiedz 45

  Panie Prezydencie -zwracamy się do Pana w sprawie finansowania z budżetu Premiera RP Emerytury POsłanki Krzywonos .................Jak bardzo trzeba być POdłym aby na Krzywego Ryja wziąć w wieku 56 lat emeryturę dofinansowywaną za wchodzenie w dup. Tuskowi i oczekiwać aby inni zatrudnieni za komuny oprócz także sobót i świąt ponad-ustawowych oraz ówczesnej pracy w szkodliw i niebezpieczn musieli pracować od 15 r do 67r życia.

 • widać(2015-12-22 16:37) Odpowiedz 37

  No i tu widać jaki rząd działa dla dpbra Polski. Poprzedni nie potrafił zrobić tego przez osiem lat, choć rolnicy apelowali aby przerwać wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • KoWa(2016-02-17 08:28) Odpowiedz 30

  Jestem Polakiem i nie jestem rolnikiem. Jak niby będę mógł kupić kawałek ziemi??? Do obrotu ziemią wchodzi też darowizna i dziedziczenie. Tego też zabronią? Znów ustawka pod panów posłów, coby latyfundia z państwowej ziemi wykupywali jak np. w Bieszczadach i na Mazowszu? Coraz bardziej widać, że między partiami nie ma żadnych różnic. Wszyscy politycy mają w żyłach PRL.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama