statystyki

Królikowski: Czy w sposób dojrzały można odwrócić reformę w 100 dni

autor: Michał Królikowski23.12.2015, 07:48

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podobno kiedy teściowa wjeżdża twoim ulubionym samochodem do morza, w człowieku rodzą się uczucia ambiwalentne. Tego rodzaju emocje powstają u mnie również w związku z inicjatywą nowego rządu w sprawie ponownego połączenia funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Chciałbym przyjrzeć się powodom rozbicia tej unii personalnej, efektom tej decyzji oraz temu, co może stać się w związku z jej odwróceniem.

Nie mam wątpliwości, że rozdział między ministrem sprawiedliwości a prokuratorem generalnym był decyzją polityczną, wspieraną przez wiodących przedstawicieli środowiska prawniczego, stanowiącą reakcję na publiczną ocenę postępowania dawnego – i jednocześnie obecnego – szefa resortu. Jeśli ktoś chwilę wspomni atmosferę końca 200 7 r oku, musi przypomnieć sobie zarzuty o używanie prokuratury w walce politycznej i o ręczne sterowanie konkretnymi postępowaniami. Symbolem tamtych emocji było dla mnie pełne wzruszenia, gorące i jednocześnie oskarżycielskie przemówienie przewodniczącego klubu SLD Wacława Martyniuka, wygłoszone w Sejmie kilka chwil po podaniu do wiadomości publicznej informacji o tragicznej śmierci bliskiej mu Barbary Blidy. Obarczył w nim winą za to zdarzenie atmosferę państwa policyjnego, budowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. I choć trudno było odnaleźć później realne dowody na nieprawidłowe działania rządzących w sprawach z zakresu postępowania karnego, jednak w tej atmosferze politycznej nie dziwiło podjęcie – szybko po zmianie rządu – projektu legislacyjnego w celu wprowadzenia niezależnej prokuratury. W noweli nie tylko rozdzielono personalnie szefa resortu sprawiedliwości i szefa prokuratury, lecz także zadeklarowano zasadę niezależności prokuratora oraz kadencyjności szefów jednostek.

Nie był to jednak projekt dopracowany. Zasady niezależności prokuratora nie obudowano rozwiązaniami regulującymi dostatecznie relacje między przełożonymi a podrzędnymi prokuratorami; obciążono prokuratora generalnego odpowiedzialnością za działanie prokuratury, ale pozostawiono odpowiedzialność polityczną za ściganie przestępczości na kierującym działem administracji ministrem sprawiedliwości; osłabiono nadzór instancyjny prokuratora generalnego; pozbawiono ministra sprawiedliwości prawa kasacji, kierowania wniosków do Trybunału Konstytucyjnego oraz pytań prawnych do Sądu Najwyższego, co miało istotne znaczenie przy projektowaniu przepisów prawa lub ich stosowaniu.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Cezary(2015-12-23 11:19) Zgłoś naruszenie 20

    Jak reforma zostanie cofnięta to procesy znowu będą trwały po 15 lat.

    Odpowiedz
  • gowin (2015-12-23 10:42) Zgłoś naruszenie 00

    Reforma kpk została spieprzona właśnie przez autora. Nie dziwię się, że teraz jej broni. Co do krytyki prokuratury należy się zasadniczo zgodzić. Z wyłączeniem interwencji w redakcji Wprost. Była ona prawidłowa. Tusk chciał połączyć urzędy MS i PG? Ciekawe. Takie pytanie zapewne padnie w debacie, gdy wniesiony zostanie projekt łączący urzędy. Ktoś wtedy wróci do tego tekstu i zapyta Platformę, czy tak było. Pan mecenas Królikowski powinien się określić, jakiego rozwiązania obecnie jest zwolennikiem. Wcześniej chciał utrzymania rozdziału i bronił prokuraturę przed rzekomo planowanym przez Tuska połączeniem. A teraz? Teraz pisze mętny tekst, z którego nic nie wynika w tej kwestii. Co do KPK to dzięki temu tekstowi usłyszeliśmy wprost, że celem tzw reformy było osłabienie skuteczności oskarżycielskiej, czyli krótko mówią osłabienie państwa i wzmocnienie przestępców. Bardzo cenny wniosek.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane