statystyki

Banki skanują dowody osobiste. Dlaczego?

19.12.2015, 15:10; Aktualizacja: 19.12.2015, 15:26
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Bank musi mieć dowód, że legitymował klienta. Właśnie dlatego w instytucjach wykonuje się ksero lub skanźródło: ShutterStock

Dokumenty w bankach są bezpieczne - zapewniają ich przedstawiciele. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych apeluje o dyskusje na temat skanowania dokumentów w instytucjach finansowych.

Reklama


Reklama


Dyrektor zespołu prawno-legislacyjnego w Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek wyjaśnia, że prawo bankowe i ustawa o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy zobowiązuje banki do potwierdzania tożsamości klientów. Bank musi mieć dowód, że legitymował klienta. Właśnie dlatego w instytucjach wykonuje się ksero lub skan.

Rozmówca IAR ocenia też, że instytucje finansowe są dobrze zabezpieczone przed wyciekiem bądź kradzieżą tożsamości. Banki, co przypomina ekspert, przetrzymują pieniądze należące do klientów. To oznacza, że muszą być one dobrze zabezpieczone. W sektorze finansowym wyciek danych zdarza się rzadko. Praktyka ta, zdaniem Tadeusza Białka, należy już do przeszłości.

Bankowcy twierdzą, że GIODO nie kontaktował się z nimi w sprawie dyskusji o kopiowaniu i przechowywaniu danych osobowych. Z danych policji wynika, ze co 20. Polak rocznie traci swoją tożsamość na skutek kradzieży i gubienia dowodów osobistych.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

 • Irena anna(2015-12-21 08:07) Odpowiedz 30

  Do: Aleks. Wł aściciel dowodu może np. zmienić fryzurę, zapuścić brodę lub wąsy i nie będzie podobno do osoby ze zdjęcia. Moim zdaniem ważny jest podpis na umowie bez względu na to czy jest podpisany prawą czy lewą ręką. Ważne jest, aby należał do właściciela dowodu.Badania grafologiczne mogą to potwierdzić lub wykluczyć. Osobiście jestem przeciwna skanowaniu dowodów przez banki, operatorów komórkowych itd. Uważam, że istotne jest okazanie dowodu,spisanie danych w tym PESEL.

 • IrCIA(2015-12-20 17:52) Odpowiedz 30

  @AleX Gdyby to było tak prostę to nie byłoby kredytów na skradziony albo wcześniej zeskanowany dowód. Swoją tożsamość a co za tym idzie dowód należy odpowiednio chronić nawet przed pracownikami banków, bo to tylko pracownicy.

 • x(2016-02-25 16:50) Odpowiedz 20

  Ja rozumiem skanowanie dowodu gdy klient bierze kredyt hipoteczny lub inny, wtedy bank ponosi odpowiedzialność i musi się zaasekurować. Ja natomiast niedawno chciałam zlikwidować bezpłatne konto na ktorym jest zero zł. i bank zażądał abym wyraziła zgodę na skan dowodu. Nie wyraziłam zgody bo uważam że nie ma podstawy Na pewno podstawą nie jest art. 112b Prawa bankowego.

 • AleX(2015-12-20 16:53) Odpowiedz 05

  Ja jestem za skanowaniem. Taki skan może stanowić dowód czy konto zakładała lub pożyczkę brała osoba która się nim posługiwała bo tam jest zdjęcie. Jeżeli jest inne zdjęcie niż właściciela to łatwo będzie udowodnić, że robił to oszust. Jeżeli zaś pracownik dopuścił do założenia konta, brania pożyczki inną osobę niż na zdjęciu w dowodzie to powinien za całe straty odpowiadać osobiście. Proste ? Proste.

  Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama