statystyki

Wydział Prawa UW apeluje do władz ws. Trybunału Konstytucyjnego

14.12.2015, 19:51
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiegoźródło: Materiały Prasowe

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego apeluje do obecnych władz, by respektowały zasady ustrojowe i wykonały wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia. W przyjętej przez Radę Wydziału uchwale są też słowa krytyki wobec parlamentu, prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

Reklama


Reklama


Jak czytamy, istotny sprzeciw WPiA budzą między innymi przyjęcie przez Sejm uchwał unieważniających wybór 5 nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, odmowa przyjęcia ślubowania od trzech sędziów przez prezydenta, a także nieuzasadnione opóźnienie w publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia.

"Jako nauczyciele akademiccy (...) stwierdzamy, że działania te są dowodem lekceważenia prawa, zachętą do jego instrumentalnego traktowania oraz przyczyniają się do obniżenia jego rangi jako źródła i gwarancji wolności obywatelskich" - piszą naukowcy. Krytykują też prezydenta Andrzeja Dudę za to, że postawił się w roli sądu i przy decyzji o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników nie poczekał na prawomocny wyrok w ich sprawie.

Uchwałę można przeczytać na stronie Wydziału Prawa i Administracji UW.

Wcześniej swój apel do władz wystosował Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - macierzysta uczelnia obecnego prezydenta.

Dziś prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieopublikowania do tej pory wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Tego dnia sędziowie orzekli, że nowelizacja ustawy o Trybunale, przyjęta przez Sejm poprzedniej kadencji, jest częściowo niezgodna z konstytucją. Wybór trzech z pięciu nowych sędziów Trybunału został uznany za zgodny z ustawą zasadniczą, a pozostałych dwóch - za niekonstytucyjny.

Premier Beata Szydło mówiła dziś, że pojawiają się poważne wątpliwości, czy należy publikować wyrok z 3 grudnia. Podkreśliła też, powołując się na wykładnię Sądu Najwyższego, że termin "niezwłocznie", odnoszący się do terminu publikacji wyroku, jest niedookreślony i może na przykład wynosić 14 dni.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • winni są prawnicy, nie politycy(2015-12-14 23:49) Odpowiedz 20

    A może tak Wydział Prawa UW zająłby się tym do czego jest powołany, a więc kształceniem kadr prawniczych. Oby tylko poziom tego kształcenia był lepszy niż dotychczas, aby przyszli prawnicy potrafili napisać precyzyjną ustawę, np. o TK, z której byłoby wiadomo z jaką chwilą osoba wybrana na sędziego obejmuje urząd sędziego, i tym samym staje się nieusuwalna, czy z chwilą wyboru przez Sejm, czy z chwilą złożenia przyrzeczenia, czy z chwilą przybycia do TK dla podjęcia w nim pracy. Może przyszli prawnicy będą również wiedzieli, czy na Prezydenta należy nałożyć obowiązek odebrania przyrzeczenia. Twórcy ustawy o TK z 25 czerwca b.r. tego nie wiedzieli. Może też przyszli absolwenci UW po objęciu funkcji sędziowskich w TK zauważą, że TK nie może wypełniać luk prawnych własnymi pomysłami, bo to nie on stanowi prawo. To nie politycy, ale marni prawnicy wywołali dezorientację polityków i społeczeństwa. A to zostanie w końcu zauważone. Oto cała prawda o sporze o TK.

  • emeryt(2015-12-14 20:20) Odpowiedz 25

    Dlaczego teraz "apelujecie", szkoda mi Was! Uczelnia wypuściła magistra a póżniej doktora prawa który jawnie kpi z zasad prawa i uczelni. To Wasze grono powinno się wstydzić za takiego absolwenta.W ciągu miesiąca potrafił złamać Ustawę Zasadniczą- no chyba że nie wie co to za akt prawny. Zal mi tego " marionetkowego człowieczka" cwanego Kaczyńskiego .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama