Pytany, czy prawdą są informacje dziennika "Fakt", że w projekcie jest zapis, iż TK będzie musiał orzekać w pełnym składzie, co spowoduje konieczność włączenia do orzekania pięciu wybranych ostatnio nowych sędziów TK, Sasin powiedział: "Nie ma żadnej podstawy, żeby odmawiać tym pięciu sędziom prawa do orzekania, Trybunał ma 15 członków w tej chwili, nic nie stoi na przeszkodzie, by w tym składzie orzekał".
"Po to jest 15 sędziów, żeby ten Trybunał mógł orzekać w pełnym składzie" - dodał. Pytany, czy projekt trafi pod obrady już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, odpowiedział, że "wejdzie, kiedy będzie gotowy".
zobacz także:
Także według posła PiS Maksa Kraczkowskiego możliwe jest, że Sejm zajmie się projektowaną nowelizacją ustawy o TK już na najbliższym posiedzeniu. Nie chciał jednak zdradzać szczegółów projektu, powiedział tylko, że "na pewno trzeba będzie doprecyzować wiele zapisów", by nie było "dowolności interpretacji".
Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił w piątek w telewizji Republika, że według niego możliwym rozwiązaniem problemu wokół Trybunału Konstytucyjnego jest uchwalenie ustawy o TK.
"Sądzę, że jedyną możliwością jest ustawa naprawcza, która doprowadziłaby Trybunał do takiego stanu, w jakim być powinien. Są tutaj ograniczenia konstytucyjne i nie można poza te ograniczenia wyjść w żadnym wypadku, ale taka ustawa naprawcza powinna być wkrótce uchwalona, bo bez tego z tego stanu nie wyjdziemy" - ocenił. Poinformował wówczas, że PiS już rozpoczęło prace nad takim aktem prawnym.
Z kolei kandydat na szefa PO, b. szef MON Tomasz Siemoniak nazywał zapowiadaną "ustawę naprawczą" TK "ponurym żartem". "Bo ustawą naprawczą nazywa się ustawę, która ma zlikwidować niezależność Trybunału" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.
"Nikt jeszcze tej ustawy nie widział, ale z tego co słyszymy wynika, że będzie to próba stworzenia zupełnie nowego Trybunału, z nowymi sędziami (...). Będą to ludzie, którzy będą orzekali wszystko po myśli Jarosława Kaczyńskiego" - dodał.
zobacz także:
Siemoniak dopytywany czy w jego ocenie PiS będzie współpracowało z opozycją przy tworzeniu noweli ustawy o TK ironizował, że partia rządząca już to zrobiła ustami Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, że w sobotniej manifestacji zorganizowanej przez KOD brała udział banda kolesi, którą trzeba rozpędzić. "To jest naprawdę zachęta do współpracy; to naprawdę jest wyciągnięta ręka do opozycji" - skwitował.
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) oceniła w poniedziałek, że pomysły PiS "dotyczą obecnej sytuacji, a nie tego, co powinno być w przyszłości". "Uważam, że orzekanie w pełnym składzie tak naprawdę to będzie rodzaj paraliżu Trybunału; wystarczy, że jeden sędzia będzie chory, czy z jakichś powodów będzie wyłączony, Trybunał nie będzie mógł się zebrać" - dodała.
Według niej w przyszłości "można się zastanowić", jak zmienić ustawę, ale w pierwszej kolejności "trzeba wykonać wyroki Trybunału". "Nie może być tak, że jest bałagan, łamie się prawo, nie porządkuje się tego i robi się nową ustawę, która w związku z tym też będzie łamała prawo" - powiedziała Kidawa-Błońska.
Z kolei rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz podkreślała w poniedziałek, że Nowoczesna już kilka tygodni temu zaproponowała poprawki do ustawy o TK, ale zostały one wówczas odrzucone przez większość posłów. Wskazywała, że jedna z poprawek przewidywała "zwiększenie większości, którą wybiera się sędziów Trybunału".
"Wtedy taki sędzia rzeczywiście nie jest wybrany głosami jednej partii, ale jest rzeczywistym reprezentantem większości sejmowej" - stwierdziła. Jak dodała, wprowadzenie takiej zmiany zmuszałoby partię rządzącą do szukania porozumienia z opozycją. "Myślę, że wychodzi to naprzeciw planom PiS co do pakietu demokratycznego" - stwierdziła Gasiuk-Pihowicz.
Zaznaczyła, że druga zmiana zaproponowana przez Nowoczesną zakładała poszerzenie grona podmiotów, które mogły zaproponować kandydatów na sędziów TK. Gasiuk-Pihowicz zapewniła, że tego rodzaju zmiany jej ugrupowanie na pewno będzie popierać.
Odnosząc się do ewentualnych propozycji PiS dot. pełnego składu TK oceniła, że "biorąc pod uwagę obecną sytuacje w Trybunale jest to kolejny krok w stronę sparaliżowania tej instytucji".
Poniedziałkowy "Fakt" napisał, że PiS chce, by Trybunał mógł wydawać orzeczenia tylko w pełnym składzie - i to minimum 11 sędziów.
Zgodnie z obecną ustawą, Trybunał orzeka w pełnym składzie (czyli co najmniej 9-osobowym) w sprawach: zgodności ustaw przed ich podpisaniem i umów międzynarodowych przed ich ratyfikacją z konstytucją; stwierdzenia przeszkody w sprawowaniu urzędu przez prezydenta RP oraz powierzenia marszałkowi Sejmu tymczasowego wykonywania obowiązków prezydenta RP; zgodności z konstytucją celów lub działalności partii politycznych; sporów kompetencyjnych między centralnymi konstytucyjnymi organami państwa; w których skład orzekający Trybunału zamierza odstąpić od poglądu prawnego wyrażonego w orzeczeniu wydanym w pełnym składzie; o szczególnej zawiłości lub doniosłości.
Według ustawy, o uznaniu sprawy za "szczególnie zawiłą albo o szczególnej doniosłości" rozstrzyga prezes Trybunału z własnej inicjatywy lub na wniosek składu orzekającego, przy czym do spraw o szczególnej doniosłości należą zwłaszcza takie, w których rozstrzygnięcie może wiązać się z nakładami finansowymi nieprzewidzianymi w ustawie budżetowej.(PAP)
Walenty(2015-12-14 17:33) Zgłoś naruszenie 103
Nie wiem jakiej inowacji potrzeba aby Sasin zniknal z telewizyjnych spotkan i nie denerwowal widzow.Ten czlowiek nie tylko nie nadaje sie do objecia wladzy ale tez do niczego.To co on mowi to sama nienawisc.Wszystkich lekcewazy i jest bardzo nie przyjemny.
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedzkolon(2015-12-14 18:08) Zgłoś naruszenie 11
Czy mówisz o gnidzie petru ?
I co POmyleńcy(2015-12-14 17:38) Zgłoś naruszenie 511
.Zgodnie z Konstytucją prace TK reguluje ustawa a ona może zawierać stwierdzenie że to Pan Prezydent wyznacza przewodniczącego TK . No i Rzepiński będzie lizał koperty! hahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa I usłyszałem "kwik Podobny do głosu Świń odrywanych od koryta " a "Złoty Cielec TVNu -Peteru " darł pysk najmocniej robiąc sobie na frajerach przez TVN krypto-reklamę . Jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? I co POmyleńcy ,Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednią kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Jak okradali wstecznie z wieku emerytalnego spracowanych od 15r życia robotników to Im wolno było -to nie był zamach,jak okradali wstecznie tych co mieli wymagane lata w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -to też było OK ,teraz jak zrobi zamach ale Im nie wyszedł to drą mordy , że to jest zamach na nich. Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie capicie złodziejstwem. "Złoty Cielec "TVNu otworzył "złote Usta" i puścił bąka !--a abonament RTV to Donald zlikwidował?-nie zapytał!
Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedziza(2016-12-22 23:02) Zgłoś naruszenie 00
myślałem że jesteś mądrzejszy,Rozpierdalają demokratyczne państwo a tacy gamonie wypisują takie głupoty Głupich nie sieją sami się rodzą
Wczesniej ... niz później (2015-12-14 22:07) Zgłoś naruszenie 30
" Niejednego KARŁA umysłowego ... ŻĄDZA WŁADZY ZŻARŁA"
Odpowiedzkrol(2015-12-14 18:06) Zgłoś naruszenie 28
Tak proszę trzymac Panie Sasin,szacunek ogromny dla PIS
OdpowiedzS.D.(2015-12-14 18:55) Zgłoś naruszenie 10
W celu wykonania wyroku z dnia 3.12.2015 r. sygn. K 34/15 wydanego w siedzibie Trybunału Konstytucyjnego przez skład 5 sędziów (a nie 15 jak wymaga tego art. 194 Konstytucji), należy wyrok ten (jako tytuł egzekucyjny) opatrzyć klauzulą wykonalności. Stanie się on wówczas tytułem wykonawczym (zob. art. 776 Kpc w zw. z art. 74 ustawy z dnia 25.6.2015 r. o TK). Na postanowienie sędziów Trybunału co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie (zob. art. 795 Kpc w zw. z art. 74 ustawy z dnia 25.6.2015 r. o TK). Dla dłużnika (tu: dla Prezesa Rady Ministrów RP) termin rozpoczyna bieg od daty doręczenia mu postanowienia o wszczęciu egzekucji. Dopuszczalne jest wniesienie zażalenia przez dłużnika przed doręczeniem mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, jeżeli przeglądając akta sprawy, zapoznał się z treścią postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności. W zażaleniu można zarzucić, że wyrok K 34/15 wydany został przez 5 sędziów, którzy w tej liczbie nie stanowią Trybunału Konstytucyjnego. Z tego względu klauzula wykonalności jest niedopuszczalna (art. 379 punkt 4 Kpc w w zw. z art. 74 ustawy z dnia 25.6.2015 r. o TK).
Pokaż odpowiedzi (1)OdpowiedzAbbo(2015-12-15 08:34) Zgłoś naruszenie 00
Bzdury piszesz, co widzi każdy prawnik, który widział coś więcej niż kodeks. Po pierwsze skład 5 sędziów był zgodny z ustawą o TK, a konstytucja nic nie mówi o tym, że skład 15 sędziów jest wymagany do orzeczenia, a jedynie to, że TK składa się z 15 sędziów. Tak jak sad rejonowy może składać się z kilkudziesięciu sędziów, którzy orzekają jednoosobowo. Po drugie wyrok TK nie jest tytułem egzekucyjnym, a więc nie podlega zaopatrzeniu w klauzulę wykonalności, co czyni cały wywód błędnym z założenia. Po trzecie prezes RM nie jest dłużnikiem w zakresie obowiązku publikacji, więc nie może być mowy o żadnej egzekucji a jedynie o niedopełnieniu obowiązków służbowych. \I na przyszłość nie próbój argumentować z powołaniem się na prawo, jeżeli tego prawa nie znasz. I nie, przeczytanie kodeksu nie wystarczy by znać prawo, co widać na załączonym obrazku
tak właśnie(2015-12-14 22:55) Zgłoś naruszenie 02
Zmiana bardzo porządana. Taki TK jest nie do zaakceptowania.
Odpowiedzabi(2015-12-14 21:51) Zgłoś naruszenie 04
Dla zwykłego Polaka sytuacja z TK jest żenująca. Wygląda to tak, że znajomi sędziów TK organizują akcję szkalowania PIS. No sory ale tak to wygląda. Polacy zaczynają się baczniej przyglądać temu TK.
Odpowiedz