statystyki

Darmowa pomoc prawna już od 1 stycznia 2016

13.12.2015, 07:00
umowa prawo prawnik

Darmową pomoc prawną zainteresowani będą mogli uzyskać na terenie całego kraju w 1524 punktachźródło: ShutterStock

Nieodpłatną pomocą prawną objęte zostaną między innymi osoby uprawnione do zasiłków, seniorzy oraz młodzi do 26 roku życia. Pomysł w całości finansowany ma być z budżetu państwa.

Reklama


Reklama


Darmową pomoc prawną zainteresowani będą mogli uzyskać w 1524 punktach ulokowanych na terenie całego kraju (minimum dwa w powiecie), w których swoje dyżury będą pełnić profesjonaliści. Porad prawnych udzielać mają adwokaci lub radcowie prawni na podstawie umów zawartych z powiatem. Co więcej, w wyjątkowych przypadkach, ekspertami będą mogli zostać również aplikanci adwokaccy i radcowscy.

Dodatkowo w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi – w zakresie prawa podatkowego, z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych (posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu wymagających wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związanych ze świadczeniem pomocy prawnej).

Jaki rodzaj pomocy uzyskamy?

Na czym dokładnie polegać będzie nieodpłatna pomoc prawna? Uprawnione osoby będą mogły uzyskać informacje o obowiązującym stanie prawnym, przysługujących jej uprawnieniach czy spoczywających na niej obowiązkach. Eksperci będą mogli też wskazać takiej osobie sposób rozwiązania jej problemu prawnego czy udzielić pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym. Radcowie i adwokaci pomogą również w sporządzeniu projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub o ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

Na etapie przesądowym darmową pomoc prawną otrzymają:

• młodzież do 26. roku życia,
• osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny,
• seniorzy po ukończeniu 65 lat,
• osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej,
• kombatanci,
• weterani,
• zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.

Czego może dotyczyć pomoc prawna na etapie przesądowym?

• prawa pracy,
• przygotowania do rozpoczęcia działalności gospodarczej,
• prawa cywilnego,
• prawa karnego,
• prawa administracyjnego,
• prawa ubezpieczeń społecznych,
• prawa rodzinnego,
• prawa podatkowego z wyłączeniem spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Spraw z jakiego okresu nie obejmie darmowa pomoc prawna?

1) prawa podatkowego związanych prowadzenia działalności gospodarczej;
2) prawa celnego;
3) prawa dewizowego;
4) prawa handlowego;
5) związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • JakoTako(2015-12-13 12:43) Odpowiedz 62

  "udzielić pomocy w sporządzeniu projektu pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy" - a co to takiego? może autor artykułu wytłumaczy łaskawie. Będzie tak jak zawsze, że pomoc będzie ale i tak nikt z niej nie będzie korzystał. Radcowie będą dostawać pieniądze za nic, od tak za to, że siedzą w punkcie i dłubią w nosie. Nie będzie to miało większego znaczenia dla biegu spraw, które osoby te prowadzą a mocno skomplikuje ich sytuacje prawną. Czy pomysł jest trafiony - oczywiście nie, nie pozwolono również magistrom prawa pracować w tych punktach z wiadomych powodów - za co powinni podziękować senatorom PO, którzy wręcz otwarcie bronili interesów korporacyjnych. Ostatecznie wiele spraw będzie zalegało lub będzie później przez tych samych radców przerzucane do ich kancelarii i tam już trzeba będzie płacić. Dlatego tak ważne było, żeby punkty rozwiązywały problemy prawne od początku do końca - i tu można było wykorzystać młodych ludzi, którym naprawdę zależałoby na wypracowaniu sobie renomy. Dojdzie do sytuacji, w której będzie radca doradzał a urzędy będą po nim poprawiać błędy :).

 • lawyer(2015-12-14 09:12) Odpowiedz 31

  No to życzę powodzenia specjalistom od wszystkiego :))) Bardziej absurdalnego pomysłu świadczenia pomocy prawnej ciężko sobie wyobrazić. Trzeba było powołać darmową pomoc prawną przy urzędach. Dla każdego. Wtedy korzystałoby się z pomocy specjalisty.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jajajajaja(2015-12-14 19:02) Odpowiedz 10

  Zlikwidować tę kiełbasę wyborczą, do 1. stycznia jeszcze czas. Zanim ludzie zaczną się truć jadem kiełbasianym.

 • porady tylko od PROFESJONALISTÓW!!!(2015-12-14 23:28) Odpowiedz 10

  Pomoc prawną powinni udzielać wyłącznie osoby z dużym DOŚWIADCZENIEM zawodowym!!!!

 • porady tylko od PROFESJONALISTÓW!!!(2015-12-14 23:25) Odpowiedz 10

  Pomoc prawną powinni udzielać wyłącznie osoby z dużym DOŚWIADCZENIEM zawodowym!!!! Osoby niedoświadczone zawodowo nie powinne takich porad udzielać, a już szczególnie studenci. Studenci powinni byc absolutnie wykluczeni. Dlaczego? Ano dlatego, że osoby bez dużego doświadczenia zawodowego nie mają potrzebnej wiedzy i mogą narobic więcej kłopotu niż wydawać by się mogło. Doświadczyłam już tego na własnej skórze. Gdyby mi doradzono profesjonalnie, to nie przegrała bym sprawy. A dowodów na wygranie miałam sporo. Tylko taki człowieczek źle mi doradził , no i klapa. gdybym nie kierowała się informacjami otrzymanymi od tych osób, prowadzących bezpłatne punkty informacyjne, to nie miałabym kłopotu.

 • pk(2015-12-14 21:15) Odpowiedz 00

  Najlepsze jest zagrożenie awarią techniczna jako kryterium - kupiłem cokolwiek, więc jestem zagrożony awarią ;-)

 • wit(2015-12-13 14:49) Odpowiedz 01

  a dudapomoc już działa , ma pierwsze sukcesy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama