statystyki

Prezes TK odpowiada Kempie. Zobacz treść pisma Rzeplińskiego

11.12.2015, 12:00; Aktualizacja: 11.12.2015, 13:57
Trybunał Konstytucyjny,

Trybunał Konstytucyjnyźródło: PAP

Prezes TK Janusz Rzepliński w piśmie do Beaty Kempy zaapelował o niezwłoczne opublikowanie wyroku TK z 3 grudnia w Dzienniku Ustaw.

Reklama


Reklama


To odpowiedź prezesa TK na czwartkowy list szefowej KPRM Beaty Kempy, w którym napisała Rzeplińskiemu, że są "poważne wątpliwości co do możliwości publikacji w Dzienniku Ustaw" wyroku TK z 3 grudnia i zwróciła się do niego o zajęcie stanowiska w tej sprawie. "Jednocześnie informuję, że do tego czasu wstrzymuję publikację wyroku" - napisała.

W piątkowym liście - adresowanym do premier Beaty Szydło - Rzepliński nie odniósł się do argumentacji zaprezentowanej w piśmie minister Kempy.

Oświadczył, że zgodnie z art. 190 ust. 1 konstytucji - orzeczenia TK "mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne". Dodał, że zgodnie z konstytucją ogłaszanie orzeczeń Trybunału jest "obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie przez organ do tego zobowiązany, którym jest Prezes Rady Ministrów. Konstytucja nie przewiduje w tym zakresie żadnych wyjątków" - wskazał.

"Ponawiam zatem - na podstawie art. 190 ust. 2 konstytucji oraz art. 105 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - zarządzenie o niezwłocznym ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw wyroku TK z 3 grudnia" - napisał prezes TK.

"Łączę pozdrowienia" - tym, własnoręcznie dopisanym zwrotem, Rzepliński skończył swój list do premier Szydło. Na dole jego pisma jest odnośnik: Do wiadomości - 1. Pani Beata Kempa, minister-członek Rady Ministrów, 2. Pan Robert Brochocki, wiceprezes RCL.

Treść odpowiedzi prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego, zamieszczonej na stronie TK, na pismo szefowej KPRM Beaty Kempy:

"W nawiązaniu do pisma (stanowiska) Ministra - Członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Pani Beaty Kempy, skierowanego do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego 10 grudnia 2015 r., uprzejmie zwracam uwagę, że:

- zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji - orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają „moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne",

- zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji - ogłaszanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego jest obowiązkiem konstytucyjnym i podlega wykonaniu niezwłocznie przez organ do tego zobowiązany, którym jest Prezes Rady Ministrów.

Konstytucja nie przewiduje w tym zakresie żadnego wyjątku.

Ponawiam zatem - na podstawie art. 190 ust. 2 Konstytucji oraz art. 105 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - zarządzenie o niezwłocznym ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia 2015 r. w sprawie K 34/15.

W piśmie do prezesa TK szefowa KPRM pisała, że do wyznaczenia składu orzekającego 3 grudnia ws. ustawy o TK Trybunał zastosował pozaustawowe kryterium, oznacza to naruszenie konstytucji, a skutkiem, w jej ocenie, jest nieważność wyroku. Dodała, że zgodnie z ustawą o TK, Trybunał orzeka w pełnym składzie (co najmniej 9 sędziów - PAP) w sprawach "o szczególnej zawiłości lub doniosłości", a "za taką sprawę został uznany wniosek grupy posłów dotyczący zgodności z konstytucją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym".

3 grudnia TK uznał - orzekając w 5-osobowym składzie - że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o TK z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji 2 nowych "grudniowych" sędziów. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy ws. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP - rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Zanim TK wydał ten wyrok, oddalił wniosek Sejmu o odroczenie rozprawy. Przedstawiciel Sejmu poseł Marek Ast (PiS) uzasadniał taki pisemny wniosek Sejmu argumentem, że wobec wyboru 2 grudnia przez Sejm 5 nowych sędziów, TK może uzupełnić skład, by - jak wcześniej w sprawach ustrojowych - tak i tu Trybunał rozstrzygał w składzie pełnym.

TK oddalił wtedy wniosek Sejmu. "Nie powstały nowe okoliczności, by uznać, że zaistniała przesłanka, by nie orzekać w składzie pięcioosobowym" - powiedziała przewodnicząca składu sędzia Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz. "Brak podstaw do stwierdzenia, by uznać, że konieczny jest skład inny niż pięcioosobowy" - dodała. Wyraziła też przekonanie, że wszystkim uczestnikom postępowania przyświecają te same wartości. Podkreśliła, że sprawę należy bezzwłocznie rozpoznać. Dodała, że taka sama jest moc wyroku składu pięcioosobowego, jak i pełnego.

Kilka dni wcześniej prezes Rzepliński, wiceprezes Stanisław Biernat i sędzia Piotr Tuleja - którzy brali udział w pracach nad tą ustawą o TK - zostali na swój wniosek wyłączeni ze sprawy przez TK (wnosił o to wcześniej także marszałek Sejmu Marek Kuchciński).

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Rzepliński musi odejść(2015-12-11 12:48) Odpowiedz 12349

    Rzepliński musi odejść, złamał konstytucję w Ustawie o TK z dn. 25VI. W takim przypadku tylko Sąd Najwyższy jest na dziś najwyższym organem niezależnym do orzekania. TK wyczerpał poprzez stronniczość ,regułę wykonywania prawa w zgodzie z Konstytucją. Regułę tę złamał Prezes TK p.Rzepliński.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • ad vocem do @Gość(2015-12-11 13:28) Odpowiedz 11620

    To nie była wykładnia prawa. To jest moja opinia o człowieku, który bierze udział w tworzeniu Ustawy o TK, która jak się okazuje jest w części niekonstytucyjna, potem ten sam człowiek zamiast honorowo się podać do dymisji dalej uczestniczy (w/g mnie mataczy) w ferowaniu wyroków. Dla mnie w takiej chwili jako niezależny organ pozostaje tylko Sąd Najwyższy. Do TK nie mam już zaufania. Mowa była o prezesie Rzeplińskim.

  • Czy wiecie, że(2015-12-11 13:05) Odpowiedz 7624

    ok 40 orzeczeń TK za władzy PO, sobie leży odłogiem i ani jednego upomnienia do PO-PSL nie było by je wykonać natychmiast. To świadczy, jak mało konstytucyjnym organem jest TK z Rzeplińskim na czele. To jest pogarda dla prawa, taka wybiórczość. To nie ma nic wspólnego z orzekaniem, to po prostu zwykłe draństwo.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • ela(2015-12-11 18:02) Odpowiedz 5915

    Proszę mi wytłumaczyć bo czegoś nie rozumiem. PIS łamie prawo?,a to samo robiła PO-PSL i mówi się, że PO-PSL zrobiło błąd? Z szacunkiem, ale proszę się nie ośmieszać.

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • Maciek(2015-12-11 12:50) Odpowiedz 4668

    Puki nie zmieniono obowiązującej konstytucji należy jej przestrzegać.To co robią politycy PIS, prezydent, a ostatnio pani Beata Kępa to łamanie podstawowego prawa w imię swoich interesów...Prezes Trybunału Konstytucyjnego nie musiał, a nawet nie powinien apelować do pani minister, bo i tak nie dotrze do niej nic, co nie jest zgodne z wolą jej partii.

  • mari(2015-12-11 12:46) Odpowiedz 4363

    co ma piernik do wiatraka. nie czuję się lemingiem, chce jedynie aby politycy przestrzegali prawa. PIS zachowuje się, jakby chciało strzelić sobie w stopę na arenie międzynarodowej,.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ED(2015-12-11 18:14) Odpowiedz 4310

    Ale to pismo to nie jest odpowiedz na pytanie

  • zeno(2015-12-11 18:53) Odpowiedz 4013

    Ponieważ sędziowie TK mają immunitet którego w zasadzie Bóg może naruszyć , lub seryjny samobójca , to grają w kulki na duże bramki. Będąc świadomym dozgonnego immunitetu nie do zawieszenia przez żadną instytucję może być bandziorem prawnym i śmiać się z Narodu, Rządu i Prezydenta. Coś trzeba z tym zrobić...

    Pokaż odpowiedzi (3)
  • pajuj(2015-12-11 13:03) Odpowiedz 3483

    CZYTAJCIE ZE ZROZUMIENIEM CĄŁY TEKST, A IE TYLKO NAGŁÓWKI !!!. List JEST adresowany do Premier Szydło. Wybaczcie mi również zwolennicy PISu, ale na prawdę tu nie ma o czym dyskutować. Żadne wywijasy intelektualne nie pomogą. Prezydent, Marszałek Sejmu i Premier złamali OBOWIĄZUJĄCĄ Konstytucję RP i doprawdy nie wiem, jak intelekt pozwala wam sądzić inaczej. I żeby było jasne. PRZEPRASZAM Polskę, że głosowałem na PIS.

  • dorosli niepelnosprawni.(2015-12-11 16:49) Odpowiedz 343

    dlaczego niewykonano wyroku dot.swadczen dla opiekunuw doroslych niepelnosprawnych, bez zwloki nalezy go wykonac i rzepinski olal opieknuw..................

  • nk(2015-12-11 13:04) Odpowiedz 2510

    Ciekawe, czemu nie odnosi się do poważnych zarzutów?

  • Publikacja tez w NOCY ? ... DAMY RADĘ.(2015-12-11 16:37) Odpowiedz 2025

    Prezes TK wezwał swoim pismem ... Premier Beatę Szydło o niezwłoczne opublikowanie Orzeczenia Trybunału i słusznie nie prowadzi dyskusji z niejaką KEMPĄ, ale daje jej jedynie do wiadomości to wezwanie, traktując KEMPĘ jako ... "WYSOCE UCZONĄ w ERYSTYCE " ... ale niestety NIEDUCZONĄ w PRAWIE. Pani Kempa znana KŁAPACZKA ... to może sobie pisać i wysyłać takie dyrdymały ... na BERDYCZÓW. Rodzi się samorzutnie pytanie : dlaczego Niektórzy są tak TĘPI w PRAWIE ... jak TĘPE SCYZORYKI ?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • vinci(2015-12-11 12:52) Odpowiedz 1810

    Prezes odpowiada Beacie. Co prawda nie tej, która skierowała pismo, ale nie czepiajmy się szczegółów. PO prostu jest zarobiony.

  • Czy to przypadek ???(2015-12-11 12:49) Odpowiedz 156

    JUŻ W KOŚCIOŁACH DZWONY BIJĄ.

  • krol(2015-12-11 22:37) Odpowiedz 31

    Samo to,ze taki rzepliński- PZPR i jego kolesie - SB + WSI są sędziamy w TK -dyskwalifikuje ten urząd.To twór zrodzony przez komunę dla ochrony komuny i blikowania naprawy Polski

  • Inspektor Pracy(2015-12-12 13:45) Odpowiedz 30

    ......Ja się również zgadzam z tym ,że panu Prezesowi nalezy sie order z ciężkiego medalu. Nie miał watpliwości jak okradano wstecznie zatrudnionych ludzi od 15 roku zycia z wiekue emerytalnego ,nie przeszkadzało mu także wsteczne okradzienie tych którzy 8lta przezd zmainą ustawy mieli wymagany limit prac liczonych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -Pan prezes to istotnie "Odważna" bestia.

  • Inspektor Pracy(2015-12-12 14:24) Odpowiedz 30

    .............I usłyszałem "kwik Świń odrywanych od koryta " a "Złoty Cielec TVNu -Peteru " kwiczał najmocniej. Jeżeli dla PO Polska to tylko ch..., d... i kamieni kupa, to czego oni tak bronią? Ch...? D...? Czy kupy kamieni? Jak okradali wstecznie z wieku emerytalnego spracowanych od 15r życia robotników to Im wolno było -to nie był zamach,jak okradali wstecznie tych co mieli wymagane lata w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -to też było OK ,teraz jak zrobi zamach ale Im nie wyszedł to drą mordy , że to jest zamach na nich.

  • Inspektor pracy(2015-12-12 13:44) Odpowiedz 20

    Ja się również zgadzam z tym ,że panu Prezesowi nalezy sie order z ciężkiego medalu. Nie miał watpliwości jak okradano wstecznie zatrudnionych ludzi od 15 roku zycia z wiekue emerytalnego ,nie przeszkadzało mu także wsteczne okradzienie tych którzy 8lta przezd zmainą ustawy mieli wymagany limit prac liczonych w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy -Pan prezes to istotnie "Odważna" bestia.

  • Jarek dosadnie(2015-12-11 22:56) Odpowiedz 20

    - Pan sędzia Rzepliński popełnia kolejne delikty dyscyplinarne. Gdyby miał trochę honoru, podałby się do dymisji. Trybunał Konstytucyjny nie może się składać z ludzi, którzy łamią prawą i kpią sobie ze swojej misji. Kpią ze społeczeństwa i ze swojego suwerena, jakim jest wybrany przez Polaków rząd. To grupa różnych osób, niekiedy wybitnych, ale bardzo przypadkowych i o zróżnicowanym poziomie

  • Peowskie unowocześnienia z Petru idą w złym kierun(2015-12-12 14:10) Odpowiedz 10

    myślą o jednym dla własnego dobra kosztem reszty obywateli.Głupi ten kto tego nie rozumie.Rogrywka polityczna sędziego TK nie przystoi randze tego stanowiska aby walczyć z rządem,który mu się nie podoba i wzniecać falę POdziałów.Nie talie znaczenie ma TK.W Polsce wytworzyła się siła,która przez 8 lat była POnad prawem,myśląc że naród to poprze dalej.Jednak ludzie zrozumieli że sitwa gra o swoje dobra i najbliższych a reszta społeczeństwa to plebs spokojnie patrzący na wyniszczanie narodu w imię własnych korzyści,ale tak się nie stało i walka trwa/o wiatraki/..Naród zorganizuje się bardziej aby zdekomunizować kraj i polepszyć życie obywateli.