GIODO ukróci kserowanie dowodów osobistych. Trzeba zmienić przepisy

autor: Piotr Pieńkosz10.12.2015, 07:23; Aktualizacja: 10.12.2015, 08:23
Zdaniem GIODO dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości danej osoby

Zdaniem GIODO dowód osobisty powinien służyć jedynie potwierdzaniu tożsamości danej osobyźródło: ShutterStock

Jeśli sądy uznają za zgodne z prawem wykonywanie kserokopii dokumentów tożsamości, to być może należałoby zmienić przepisy – to odpowiedź Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) na praktykę stosowaną przez dużą część przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (35)

  • Think (2015-12-10 12:33) Zgłoś naruszenie 672

    Prawo o kredytach jest Chore! Jakim chorym prawem można wziąść kredyt "na ksero " dowodu? Za taki ewidentny przekręt powinien odpowiadać udzielający kredytu (bo się nie upewnił).

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Vox61(2015-12-10 11:07) Zgłoś naruszenie 442

    To jakaś paranoja . W Orange każdy kontakt z konsultantem tej firmy zaczyna się od skserowania dowodu ( gdzieś na zapleczu ) mimo, że ( niestety ) jestem klientem tej firmy od kilkunastu lat .

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Tessa(2015-12-10 12:10) Zgłoś naruszenie 411

    Pracownicy Play, robią to samo. Kserują pomimo braku moje zgody. A na moje protesty, Pracownik Play w TESCO Częstochowa, ul. Drogowców, kiedy połączył mnie z konsultantem , to ten baran powiedział, że jak nie skseruje dowodu, to mogę zrezygnować z ich usług. I tak zrobiłam !!

    Odpowiedz
  • A(2015-12-10 11:40) Zgłoś naruszenie 363

    Kserowanie oraz skanowanie dowodów jest najgłupszą rzeczą jaka może być. Poza Polską z tym się nie spotkałam w żadnym kraju, dlatego za każdym razem dziwi mnie, a zarazem mierzi ten idiotyczny proceder. Nigdy nie wiesz kto kseruje i w jakim celu może wykorzystać i jak to się ma do ustawy o jakoby ochronie danych osobowych. Z jednej strony ustawa zaczerpnięta z praktyki krajów rozwiniętych, zaś z drugiej typowy polski zaścianek - kserowanie dowodów.

    Odpowiedz
  • Irena anna(2015-12-10 14:22) Zgłoś naruszenie 280

    Dowody osobiste kserują banki,firmy telekomunikacyjne itd. Dziwnym jest zatem fakt, że nie robi tego ZUS przyznając renty i emerytury. Moim zdaniem jak najszybciej należy wprowadzić zakaz kserowania dokumentów.

    Odpowiedz
  • Inspektor Inspektorów.(2015-12-10 11:20) Zgłoś naruszenie 277

    ana dowodzie jest POdpis który po zeskanowaniu mozna łatwo POdrobić.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • vbvbbv(2015-12-10 12:29) Zgłoś naruszenie 261

    Dowód powinien zawierać chip. To oczywiste. Chip powinien zawierać dwa podpisy elektroniczne. Nasz autoryzacyjny (że akceptujemy nim coś) oraz podpis danych (do udzielenia danych). Wtedy taki "świadczeniodawca" czy inny operator mógłby odczytać sobie nasz podpis "danych" plus podstawowe dane identyfikacyjne które może gromadzić. W razie czego po tym mógłby nas zidentyfikować, że to my. Jednak te dane nie zawierały by klucza autoryzacyjnego więc nie można by ich użyć do czegokolwiek potwierdzenia - wartość taka sama jakby ktoś sobie spisał dane z dowodu bez serii i numeru i policzył z nich sumę kontrolną czy aby nie zawierają błędu. Natomiast autoryzacyjny wymagałby podania pinu, co więcej, podpis takim kluczem zawierałby też datę więc nie byłoby możliwości, że ktoś użyje jednego podpisu do czegoś innego. Można to porównać do obecnych podpisów elektronicznych, o ile pamiętam chyba zwie się to PGP asymetryczny czy jakoś tak. W ten sposób problem skanowania dowodów i ewentualnego ich użycia bez zgody przeszedłby do historii. A sam dowód jako fizyczny nośnik tych danych powinien mieć nadrukowane tylko imię, nazwisko, pesel i zdjęcie. Nawet żadnego wzoru podpisu nie powinien zawierać.

    Odpowiedz
  • oszustom podane na tacy...(2015-12-10 23:33) Zgłoś naruszenie 230

    Pani Bielak-Jomaa ma całkowitą rację! Dowód osobisty jest DO WGLĄDU w celu potwierdzenia tożsamosci i nikt nie powinien mieć prawa skanowania tego dokumentu!!!! Niech sobie jedna panienka z drugą spisze dane z Dowodu, podpisze się pod tym i po sprawie. Jakim prawem ten tak bardzo ważny i tak bardzo osobisty dokument jest kopiowany??? Przez taki sposób daje sie oszustom dane jak na tacy! Kto za to odpowie w przypadku zaistnienia oszustwa?!!!!! Znów konsekwencje mają spłynać na właściciela dokumentu, jakim jest Dowód Osobisty????? Niesamowite.......

    Odpowiedz
  • jest na to sposób.....(2015-12-10 11:39) Zgłoś naruszenie 204

    ja po takim Skserowaniu dowodu......natychmiast go wymieniam. Ustrzegam sie wówczas użycia moich danych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Lex(2015-12-11 11:22) Zgłoś naruszenie 161

    Ustawa o kredycie jest chora - jak mozna wziasc zobowiazanie na podstawie ksero dowodu osobistego? To jest jakies chore.

    Odpowiedz
  • draństwo(2016-01-21 14:44) Zgłoś naruszenie 140

    A skąd my mamy wiedzieć że pracownik banku który kseruje nasz dowód nie wykorzysta tego ksero do np. wzięcia kredytu ? albo jakiegoś innego kantu ? Przecież nie wszyscy pracownicy banków sa uczciwi.Dlaczego nas się traktuje nie jak odpowiedzialnych klientów ale jak oszustów, którym nigdy i nigdzie się nie wierzy - przecież wystarczy spisać nr dowodu - i kiedyś to wystarczyło , a teraz wszystko się kseruje - bo sa kserokopiarki ?

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-12-10 13:58) Zgłoś naruszenie 132

    Po kilkudziesięciu latach okradania obywateli z danych osobowych i frymarczenia tymi danymi - łącznie z ich wykorzystaniem do tworzenia list proskrypcyjnych przez wrogą agenturę - element , ksywka GIODO jakby się wybudził (chce podwyżkę?) . A przy okazji : bankierskie mendy wzięły się za PObieranie tzw. wzorców biometrycznych (FV - badanie czytnikiem przepływu krwi w palcu dłoni) , w celu "weryfikacji klienta" - o czym koryto gioda informuję , bo znów się ocknie za sto lat .

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Irena anna(2015-12-10 14:26) Zgłoś naruszenie 120

    Pisząc o zakazie kserowania dokumentów miałam na myśli kserowanie dowodów osobistych.

    Odpowiedz
  • aabc(2015-12-11 08:37) Zgłoś naruszenie 90

    W UK nie ma dowodów osobistych i jakoś ich też nie kserują, jakby. I sobie radzą bez kserowania tego czego nie ma. A w Polsce? To zielona wyspa. Klient "nasz pan" do skubania i ogłupiania. Nie daję dowodu tylko paszport, a tam brak niektórych danych i spoko.

    Odpowiedz
  • Cyklon(2015-12-11 09:33) Zgłoś naruszenie 93

    Na niewiele to się zda w sytuacji gdy najwięksi złodzieje mafia Żydowska polsko rusko AMERYKAŃSKA ma stały dostęp do naszych danych poprzez swych ludzi od lat ulokowanych w "polskich" urzędach ewidencji ludności. Ostatnio tam byłem - te same zdradzieckie ryje od 40 lat lub ich dzieci i uczniowie.

    Odpowiedz
  • x(2015-12-10 15:12) Zgłoś naruszenie 90

    Może by się zainteresowali dlaczego jest zgodne z prawem wytwarzanie w Polsce dowodów kolekcjonerskich?

    Odpowiedz
  • Dora(2016-03-22 17:53) Zgłoś naruszenie 90

    Przy podpisywaniu umowy na telefon komórkowy Pan w punkcie obsługi zażądał zgody na przetwarzanie moich danych - na co się zgodziłam. Potem stwierdził, że musi skopiować mój dowód osobisty - stwierdziłam, że na to nie wyrażałam zgody. Dostarczyłam im jedynie ksero dowodu z zamalowanymi niektórymi danymi (których nie mają prawa gromadzić zgodnie z ustawą Prawo telekomunikacyjne) i napisem na wykonanej kserokopii, że wykonano ją i przekazano w dniu xxxx firmie xxx. Stwierdzili, że takiej kopii nie przyjmą, a ja stwierdziłam, że innej im nie dostarczę i na pewno nie udostępnię im dowodu do kserowania. Umowa była podpisana już i zarejestrowana, więc nie mogli straszyć mnie niepodpisaniem ze mną umowy (co często słyszę). Długo wydzwaniali za mną, aż w końcu pan wygadał się przez telefon, że przeze mnie nie dostanie premii od tej umowy, bo nie ma kserokopii dowodu osobistego. TAKA JEST PRAWDA O KONIECZNOŚCI KSEROWANIA DOWODÓW OSOBISTYCH. Zwykła sprzedaż danych osobowych - za premię pracownik firmy telekomunikacyjnej przymusza swoich klientów do zgody na skserowanie dowodu osobistego (pełnej kserokopii bez jakichkolwiek zamazań danych, bez żadnych napisów kiedy i komu przekazano kserokopię - dlaczego??? - można się domyślać).

    Odpowiedz
  • zuzka(2016-02-11 14:21) Zgłoś naruszenie 70

    i po co się podniecać... ja nie wyrażam nikomu zgody na kopiowanie dowodu osobistego... a jak chce niech sobie przepisze wymagane dane ... i finito

    Odpowiedz
  • Maurycy(2016-04-27 17:04) Zgłoś naruszenie 60

    "Praktyka tolerowana przez poprzedniego GIODO – dra. Rafała Wiewiórowskiego, budzi jednak wątpliwości jego następczyni" po "dra" nie stawiamy kropki..

    Odpowiedz
  • obserwator(2017-02-16 14:50) Zgłoś naruszenie 30

    Tylko dlaczego GIODO nie wyda oficjalnego zakazu !!!

    Odpowiedz