statystyki

Piąty sędzia TK zaprzysiężony: Prezydent przyjął ślubowanie od Julii Przyłębskiej

09.12.2015, 08:30; Aktualizacja: 09.12.2015, 10:53
Julia Przyłębska - zaprzysiężenie na śedziego Trybunału Konstytucyjnego

Julia Przyłębska - zaprzysiężenie na śedziego Trybunału Konstytucyjnegoźródło: PAP

W środę rano prezydent (który dotychczas nie zaprzysiągł żadnego z pięciu sędziów wybranych 8 października) odebrał ślubowanie od Przyłębskiej jako piątego powołanego 2 grudnia sędziego TK. Według szefa biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marka Magierowskiego zaprzysiężenie to "formalnie kończy spór wokół TK".

Reklama


Reklama


W środę o godz. 9.00 pięcioro sędziów TK ma badać nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS, uchwaloną 19 listopada głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Ponadto w trzy miesiące od wejścia zmian w życie (co nastąpiło 5 grudnia) wygaszone będą kadencje prezesa i wiceprezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata. Nowelę zaskarżyły do TK: PO, Rzecznik Praw Obywatelskich, Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.

2 grudnia Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, których kandydatury zgłosił jedynie klub PiS. Przeciw były kluby PO, Nowoczesnej i PSL. PO złożyło już skargę do TK na uchwały powołujące tych sędziów. Kilka godzin po wyborze, czterech nowych sędziów zaprzysiągł prezydent Andrzej Duda. Prezes TK Andrzej Rzepliński zapowiedział, że nie będą oni orzekali w TK "dopóki sprawa się nie wyjaśni". Sejm wybrał nowych sędziów, mimo że TK wystąpił do Izby w drodze tzw. zabezpieczenia o powstrzymanie się od wyboru do wyroku z 3 grudnia.

3 grudnia TK orzekł, że poprzedni Sejm wybrał 8 października dwóch sędziów TK w sposób niezgodny z konstytucją; wybór pozostałej trójki był z nią zgodny. Sędziowie uznali też, że obowiązkiem prezydenta jest niezwłoczne odebranie ślubowania od sędziego TK wybranego przez Sejm zgodnie z konstytucją. TK zaznaczył, że osoba wybrana przez Sejm jest sędzią "w pełnym tego słowa znaczeniu".

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • prawnik(2015-12-09 09:45) Odpowiedz 192

    W całej sprawie mam takie przemyślenie - jakim cudem szanujący się prawnik - sędzia, profesor, adwokat czy inny godzi się brać udział w takim cyrku. To, że Duda jest skończony jako prawnik i będzie do końca chodził na pasku JK, to jest jasne, ale każdy inny, dobrowolnie, naraża się na tak wielką infamię i ostracyzm środowiska, że wstyd byłoby mi spojrzeć w twarz każdemu innemu prawnikowi.

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • Inspektor(2015-12-09 09:26) Odpowiedz 1016

    Brawo Panie Prezydencie ,ciąć tych POmylonych oszustów którzy uważają że : ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "... a co zrobii z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy ćpun ze Świetlika uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż: " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! -uważają ,że takie POdłe postepowanie jest zgodne z Konstytucja RP.

  • Tycjan(2015-12-09 09:56) Odpowiedz 95

    Tylko tłuki z pisu nie rozumieją, że mają prezydenta, który pieskiem jk

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • do prawnika(2015-12-09 12:40) Odpowiedz 91

    cała prawda, niestety brak honoru i poczucia łamania obowiązującego prawa jest w tych wypadkach nad wyraz widoczny. Aż dziw bierze, że uczestniczy w tym SSO

  • Inspektor(2015-12-09 09:26) Odpowiedz 88

    Brawo Panie Prezydencie ,ciąć tych POmylonych oszustów którzy uważają że : ......” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "... a co zrobii z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Jak to jest że pierwszy ćpun ze Świetlika uciekł tam gdzie dają emerytury w 62r życia . Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż: " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! -uważają ,że takie POdłe postepowanie jest zgodne z Konstytucja RP.

  • enzo(2015-12-09 13:08) Odpowiedz 60

    Sorry, ale ta osoba (świadomie biorąca udział w nielegalnym wyborze) może w TK być jedynie konserwatorem powierzchni płaskich ...

  • bolo(2015-12-09 09:18) Odpowiedz 59

    Lemingi zaczynajta lament, wasze zdrowie!!!

  • Jarosław(2015-12-09 13:20) Odpowiedz 41

    Duda, zwany prezydentem, bez cienia wstydu, w świetle kamer łamie konstytucję. Wykrętnie kłamie i mataczy, biorąc udział w zamachu na demokrację. I tego nie przysłonią opłacone wpisy pisowskich troli.

  • Obywatel(2015-12-09 09:49) Odpowiedz 28

    do Inspektora : Tusk w ten sposób chcial zapewne podziekować SBkom i POlicjantom że dostarczali mu "maryske" i pozwalali na robienie burd stadionowych.

  • natan(2015-12-09 14:46) Odpowiedz 24

    Bardzo dobrze panie prezydencie Duda !!! Prawo ma być jasne i przejrzyste a konstytucję trzeba zmienić a takich którzy narobili bałaganu jak PO i Rzepliński postawić przed sadem najwyższym za manipulacje przy wyborze sędziów do TK !!!

  • Rozgoryczony(2015-12-09 18:37) Odpowiedz 00

    Przepraszam ziomków.!! Pomyliłem się i zagłosowałem na Dudę a teraz wstydzę się sąsiada, który powiedział mi " a mówiłem " a ja zacisnąłem zęby i nie wiem co mu odpowiedzieć.