statystyki

Petru chce spotkania z Andrzejem Dudą w sprawie TK. "Tylko on może rozwiązać problem"

07.12.2015, 16:54
Ryszard Petru

Ryszard Petruźródło: Materiały Prasowe

"Wystosowałem dziś pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, prosząc o spotkanie w kontekście Trybunału Konstytucyjnego. Uważam, że jest on jedyną osobą, która w tym momencie może naprawdę rozwiązać ten problem; nikt inny nie może tego zrobić" - mówił lider Nowoczesnej podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie. Dodał, że w spotkaniu z prezydentem mogliby wziąć udział także szefowie innych klubów.

Reklama


Reklama


"Rozumiem, że (prezydentowi) trochę utrudnia rozwiązanie tego problemu (ws. TK) rząd, bo nie był w stanie jeszcze opublikować tak trudnej decyzji, jaką jest decyzja Trybunału" - zaznaczył.

TK uznał w ostatni czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Termin ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw minie w przyszły poniedziałek, publikacji można się jednak spodziewać wcześniej - dowiedziała się PAP w Rządowym Centrum Legislacji.

W ocenie lidera Nowoczesnej, najlepszą formą szukania rozwiązania problemu dotyczącego TK są spotkania, nie tylko w cztery oczy. "Ważne jest, aby ten konflikt jak najszybciej rozwiązać" - podkreślił. Przypomniał jednocześnie, że w środę TK zajmie się zbadaniem konstytucyjności noweli ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

Petru zachęcał też Polaków, by wzięli udział w sobotnim proteście, który ma odbyć się przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego. "Zapraszam wszystkich z Warszawy i spoza Warszawy na pokojową pikietę, która ma pokazać, że TK dotyczy nas wszystkich; dotyczy konkretnych spraw ludzi" - mówił. "Apelowałbym, aby ta demonstracja była jak najliczniejsza, a jednocześnie jak najspokojniejsza. Mam nadzieję, że 12 grudnia o godz. 12 właśnie tak będzie" - dodał.

W ostatni weekend Komitet Obrony Demokracji poinformował, że 12 grudnia organizuje manifestację przed Trybunałem Konstytucyjnym "w obronie demokracji".

8 października Sejm poprzedniej kadencji wybrał pięciu nowych sędziów TK. Trzej zostali wybrani w miejsce sędziów, których kadencja wygasała 6 listopada (w trakcie kadencji poprzedniego Sejmu), a dwaj - w miejsce sędziów, których kadencja wygasa 2 i 8 grudnia (w trakcie kadencji obecnego Sejmu).

Według PO chodziło o zapobieżenie sytuacji, w której nowy parlament mógłby nie zdążyć z wyborem nowych sędziów i kadencje straciłyby ciągłość. Klub PiS nazwał ten wybór "psuciem państwa". Politycy PiS oceniali również później, że PO zmierzała do "zawłaszczenia Trybunału" po to, by blokować reformy, które ma wprowadzać rząd PiS. Prezydent Duda nie odebrał przysięgi od wybranych w październiku sędziów.

25 listopada Sejm nowej kadencji, głosami PiS i Kukiz'15 uznał, że październikowy wybór sędziów nie miał mocy prawnej. W środę 2 grudnia Sejm, przy sprzeciwie PO, Nowoczesnej i PSL, wybrał na sędziów Trybunału pięć osób, których kandydatury zgłosił PiS. W ubiegły czwartek prezydent odebrał przysięgę od czterech wybranych w środę sędziów: Henryka Ciocha, Lecha Morawskiego, Mariusza Muszyńskiego i Piotra Pszczółkowskiego. Od piątej - Julii Przyłębskiej - prezydent ma odebrać ślubowanie po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

5 grudnia weszła w życie nowelizacja ustawy o TK uchwalona w listopadzie głosami PiS i Kukiz'15 (posłowie PO, Nowoczesnej i PSL opuścili salę). Wprowadza ona zasadę, że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP, co następuje w 30 dni od dnia wyboru. W nowelizacji przyjęto także, że trzy miesiące od wejścia zmian w życie wygaszone będą kadencje Andrzeja Rzeplińskiego i Stanisława Biernata - jako prezesa i wiceprezesa TK.

Tę nowelę zaskarżyły do TK PO, Rzecznik Praw Obywatelskich i Krajowa Rada Sądownictwa. Trybunał ma rozpoznać wnioski 9 grudnia. (PAP)

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

  • Ol(2015-12-07 17:45) Odpowiedz 334

    Zajebis y ten Zloty Cielec TVNu. Otworzyl piekne usta i wypadlo gown...On chce sie spotkac z Prezydentem?ale Prezydent nie chce z nim.Idz Peteru do Donalda i spytaj sie o abonament RTV.

  • Bolo(2015-12-07 17:49) Odpowiedz 283

    Prezydent Duda nie spotyka sie z takimi karlami moralnymi.

  • a(2015-12-07 17:41) Odpowiedz 263

    Każdy obłąkany chce się sppotykać

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • Swetru chce spotkania?(2015-12-07 18:54) Odpowiedz 222

    Chamidło, obraża Prezydenta, bo wie że stoi za nim złodziejski układ i PO-parcie szkopów.

  • prezydent duda nie rozmawia z przydupasami........(2015-12-07 18:31) Odpowiedz 212

    POpaprańców POkomunistycznych wykształciuchów w białych kołnierzykach z pampersem.Kto jest nieukiem niech nie dyskutuje i uszanuje doktora prawa.Petru czerwonogwardzista namawia ludzi przeciw prezydentowi i rządowi w niesłusznej sprawie???/Kij ma dwa końce.!!!!!!!

  • Bolo(2015-12-07 17:54) Odpowiedz 212

    No Lemingi do dziela, broncie tego pacholka.

  • korina(2015-12-07 18:54) Odpowiedz 202

    Co on robi? Wzywa ludzi na ulice, bo POpaprańcy przegrali wybory i nie mogą się z tym pogodzić? Tylko o to chodzi. Dobrze powiedział pan J. Kaczyński. Jak PO miała wszystko, to była demokracja, a jak PiS wygrał wybory i przejmuje władzę, to jest dyktatura. A poza tym kim on jest, żeby domagać się spotkania z panem prezydentem. Nie miałby co robić pan prezydent. Każdy by chciał się spotkać z panem prezydentem. Petru chyba woda sodowa uderzyła do głowy. Histeria i żenada.

  • rozumny(2015-12-07 19:08) Odpowiedz 171

    Panie Petru troszkę uczciwości tego panu brakuje, jest pan zgniły od wewnątrz razem z POmyjami

  • WYBORCA(2015-12-07 19:33) Odpowiedz 151

    Petru! chamie ! TY mozesz sie tylko spodkac ze swoimi 27 poslami i swoimi wyborcami na manifestacji --pokojowej PODKRESLAM POKOIOWEJ ..A od preztdenta Dudy--delikatnie mowiac jak najszybciej sie odpie.,.,l obrzydly siersciunie

  • Jareczek(2015-12-07 18:36) Odpowiedz 133

    Na dywanik panie Duda na dywanik.. CO za cham i gnida z tego Petru.. Jako rebeljanta jescze szis mym go publicznie samknal nie czekal byb do 4 a tym bardziej do 6.. Na co czekasz --Ziobro

  • Dziwolągi(2015-12-07 19:51) Odpowiedz 111

    Bankomat się otworzył... Kto go zainstalował?

  • OBSERWATOR(2015-12-07 20:09) Odpowiedz 111

    A kim jest taki Petru dla Prezydenta ? Wielki polityk od siedmiu boleści ,1,5 miesiąca w parlamencie ,a zachowuje się jakby wszystkie rozumy pozjadał. To jest zakała sejmu ,intrygant .Najbogatsi parlamentarzyści to partia Petru i cóż oni mogą wiedzieć o normalnym życiu.

  • J23(2015-12-07 23:13) Odpowiedz 100

    Petru to się może najwyżej spotkać z oficerem prowadzącym, w celu scoachowania, by się tak nie ujawniał.

  • Seer(2015-12-07 19:38) Odpowiedz 100

    Spiepszai dziadu

  • Elena(2015-12-07 18:13) Odpowiedz 101

    petrofilem jest tylko penis i jedna ręka, reszta jest OK.

  • Asystent Balcerowicza Bankomat (2015-12-07 21:50) Odpowiedz 90

    Pan Bankomat - super ksywka :) Asystent Balcerowicza namawia ludzi do wyjscia na ulice i demonstrowania przeciwko.... opodatkowaniu bankow i hipermarketow :) Jego wyborcy to obzarte swinie ( z przeproszeniem dla swinek), ktore siedza w swoich luksusowych gabinetach, popalajac cygaro zastanawiaja sie ile zaplacic plebsowi za demonstracje 2 zl za godzine? Przeciez banksterzy, prezesi, dyrektorzy nie beda łazić po ulicach. Od tego jest biedota, ktorej zaplaci sie za rozrobe. I facet ktory probuje wzniecic zamieszki smie prosic o spotkanie z PAD? PAD to Człowiek Honoru :) Zgodzi się. A spotkanie wyznaczy na pazdziernik 2017 roku :)

  • Emeryt(2015-12-07 23:07) Odpowiedz 70

    A ofe kto przyklepal?

  • Bankomat- zainstalował go ten trzeci...(2015-12-07 22:16) Odpowiedz 70

    Spotkac? Na ulicy? U Sowy? 12 grudnia? Myśleli że postrasza Trybunałem- a Duda się złamie. Juz go tak przeczołgano, ze nie ma odwrotu, przegięliście, Petru.

  • van dal(2015-12-07 23:54) Odpowiedz 40

    Petru wzywa Prezydenta do ustąpienia, zbiera podpisy. Na tym samym portalu w ciagu 1 doby zebrano ok.3tys.podpisów z petycją ,żeby sam zrezygnował z mandatu posla. Petycję natychmiastv zlikwidowano. Teraz Petru chce rozmawiać, wystraszyl się? Czego w końcu Petru chce? Chyba chodzi tylko o jedno, zeby bezustannie bombardować opinię i w kraju i za granica , że PiS i Prezydent to zagrożenie na miarę kataklizmu. Kto jest jego mocodawcą? Lepiej nie wiedzieć. To naprawdę ten trzeci.

  • POLAK(2015-12-08 03:59) Odpowiedz 10

    FAKTYCZNIE petru to zwykla szuja, ktora caly czas sie w mediach pokazuje.On malo rozumie, ze takie nic jak on politycznie egzystuje, dzieki demokracji ,ktora jest dziurawa, ktora rozne smieci przepuszcza poza swoje formy istnienia.Tak jak palikot podskakiwal w sejmie tak teraz on ma czas wyznaczony do nastepnych wyborow a potem won , kopniak w tylek i to caly zyciorys polityczny.