statystyki

Co czeka kierowców, którzy przekroczą limit punktów w 2016 roku

autor: oprac. Natalia Ryńska06.12.2015, 20:00
Samochód, kierowca

od nowego roku kierowca będzie musiał poświęcić na kurs reedukacyjny aż 28 godzin, rozłożonych na 4 dniźródło: ShutterStock

4 stycznia miały zmienić się przepisy dotyczące sposobu postępowania z osobami kierującymi pojazdami. Obowiązkowy kurs reedukacyjny będzie dłuższy, a na jego zrealizowanie będzie mniej czasu.

Reklama


Reklama


Zgodnie z art. 99 ustawy o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011r., Nr 30, poz. 151 z zm.) limitem, po którym zostanie odebrane prawo jazdy pozostanie dla doświadczonych kierowców poziom 24 punktów. Jednak osoba, która dopuści się przewinień doprowadzających do przekroczenia wskazanego limitu musi przygotować się na zmiany. Na mocy nowelizacji starosta drogą decyzji administracyjnej skieruje ją na kurs reedukacyjny. Na realizację zalecenia zainteresowany będzie miał jedynie miesiąc. Termin ten będzie liczony od dnia doręczenia decyzji.

Kursy będą przeprowadzały wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego.

Kolejną zmianą będzie wydłużenie czasu, jaki trwać będzie obowiązkowe szkolenie. Ustawodawca wskazał, że po nowym roku kierowca będzie musiał poświęcić aż 28 godzin, rozłożonych na 4 dni. Na mocy dotychczasowych przepisów kurs, w którym udział zmniejszał liczbę zebranych punktów karnych, trwał 6 godzin. Ilość godzin zwiększono więc prawie pięciokrotnie. Koszt kursu będzie plasował się na poziomie 500 zł.

Konsekwencją nie spełnienia obowiązku wskazanego w decyzji starosty w miesięcznym terminie będzie odebranie uprawnień do kierowania pojazdami.
Omówione powyżej zasady dotyczą osób, które przekroczyły limit pierwszy raz. Względem recydywistów przewidziano zaostrzoną procedurę. Jeżeli w ciągu 5 lat od pierwszego tego typu zdarzenia dana osoba po raz kolejny „zdobędzie” więcej niż 24 punkty. Pozbawienie uprawnień nastąpi automatycznie, bez kierowania na kurs.

Zmiany miały zacząć obowiązywać od pierwszych dni stycznia. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez MSWiA i Centralny Ośrodek Informatyki (COI), który jest odpowiedzialny za techniczne przygotowanie bazy CEPiK wdrożenie zostanie przesunięte. Czas nie został jednak jeszcze określony.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

 • Polski juz nie ma(2015-12-06 22:55) Odpowiedz 73

  Proponuje jako nastepny etap konfiskate majatku na rzecz osrodkow szkoleniowych. Od 40 lat nie zaplacilem mandatu bo traktuje to panstwo jako okupanta a policje straz etc jako gestapo. Wam tez radze byc uwaznym.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Mossak(2015-12-07 15:40) Odpowiedz 50

  uważam, że być rozważnym na drodze to sztuka. Do samokontroli polecam Yanosika

 • zlodzieje(2015-12-07 00:26) Odpowiedz 43

  Złodziejstwo w biały dzien. Może tak abonament jak za gaz, prąd i tv wprowadcie od posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. Miesięczny haracz żeby świnie przy korycie się nachapaly i miliony kierowców w końcu mogli za kulkiem skupić się na bezpieczeństwie i uwadze w ruchu drogowym, a nie pilnowania i obserwacji gdzie, kiedy i skąd wykorzystać mu państwowa niedouczona świnie bo go ograniczenia pod pozorem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. GRAND ! kasa kasa i jeszcze raz kasa będą z kierowców dość ile się da.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama