statystyki

Trybunał Konstytucyjny musi ujawnić wynagrodzenia swoich pracowników

04.12.2015, 12:25; Aktualizacja: 04.12.2015, 12:36
Trybunał Konstytucyjny

Jest to odpowiedź na skargę złożoną przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska.źródło: PAP

Trybunał Konstytucyjny musi ujawnić wynagrodzenia swoich pracowników - zadecydował dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Reklama


Reklama


Jest to odpowiedź na skargę złożoną przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska. W uzasadnieniu wyroku podkreślono, że informacja o honorariach jest istotna z punktu widzenia kontroli społecznej oraz przeciwdziałaniu nieprawidłowościom.

W rozmowie z IAR Szymon Osowski, prezes stowarzyszenia, podkreśla, że dzisiejsze rozstrzygniecie to kolejny krok w kierunku realizacji jawności finansów publicznych: "Wpisuje się to w linię orzeczniczą zapoczątkowaną trzy lata temu przez wyrok Sądu Najwyższego, który zadecydował o jawności umów cywilno-prawnych wystawianych przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Trybunał Konstytucyjny nie powinien mieć wątpliwości, że kwoty wynagrodzeń powinny być jawne" - stwierdził.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska w kwietniu 2014 roku złożyła wniosek o udostępnienie umów cywilno-prawnych przez główny organ konstytucyjny w kraju. Stowarzyszeniu dostarczono skany dokumentów z wyłączeniem informacji o kwotach wynagrodzenia sędziów TK. Po skierowaniu skargi na bezczynność Trybunału Konstytucyjnego, Wojewódzki Sąd Administracyjny w marcu tego roku zobowiązał sędziów do ujawnienia wypłacanych honorariów. Po ponownym rozpatrzeniu wniosku Trybunał wydał decyzję odmowną, tłumacząc się ochroną prywatności. Prawnicy z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska złożyli ponowną skargę, argumentując, że wynagrodzenia osób zatrudnionych przez państwowe urzędy stanowią informację publiczną.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • zibi(2015-12-04 14:36) Odpowiedz 526

    Święte krowy pewno zdziwione.

  • kris(2015-12-04 15:15) Odpowiedz 4711

    Dobrze , że PIS dobiera się do tych świetych krów. Chyba już czas na glębokie zmiany w tym zapleśniałym sądownictwie.

  • czas na emeryturę(2015-12-04 15:37) Odpowiedz 397

    Komuchy z epoki PRL i PZPR decydują o kształcie i konstytucyjności ustaw. To woła o pomstę do nieba i szybkie wysłanie tych dziadków na zasłużone wysokie emerytury z kieszeni uczciwych Polaków.

  • Tak(2015-12-04 15:19) Odpowiedz 343

    I bardzo dobrze. Żyją z ludzi i firm podatków.

  • jak to(2015-12-04 16:54) Odpowiedz 323

    Jakże to . Nieomylny TK pod światłym przewodnictwem sędziego Rzeplińskiego zaliczył taką żenującą wpadkę?

  • no no?(2015-12-04 16:17) Odpowiedz 253

    taki zwykły Sąd Wojewódzki sprowadził PZPR do parteru.

  • Chodzi...(2015-12-04 13:19) Odpowiedz 243

    Chodzi o wynagrodzenia , a nie o wielkosc majatku. Majatek, przynajmniej ten w nieruchomosciach, wyceni sie przed wprowadzeniem podatku katastralnego.

  • bartek(2015-12-04 15:15) Odpowiedz 214

    co sa do nieruszenia my wszyscy musimy pokazac co mamy a przecierz to publiczne pieniadze boja sie trzeba to sprawdzic koniecznie

  • Inspektor(2015-12-04 23:18) Odpowiedz 161

    No i dowiecie się dlaczego nie chca przechodzić na emerytury -wcześnie.

  • sn(2015-12-05 03:02) Odpowiedz 121

    Tak żrą za nasze Ci POparciPSL dygnitarze ,ustawieni sami ponad prawem święte krowy , a robią krzyk o zagrożeniu demokracji, co za hipokryzja!!!! Tu widać kto im te kwoty nabił za jakie usługi, w biednym kraju, dlaczego tak kurczowo się trzymają tych "korytek ".Czas ujawnić wszystko, bo to są nasze pieniądze, a płacą na nich Ci co zarabiają po 2 tys. i mają do utrzymania 4 os.rodzinę.Okropna demoralizacja tych wepchanych partyjniaków jak za PZPR, czy byli weryfikowani ?.

  • Olo(2015-12-04 21:09) Odpowiedz 123

    Z ta ochrona prywatnosci to sedziowie pojechali...... Srednia brutto sedziego TK to okolo 24 000 zl/m-c. (dane z kontroli dok. przez NIK w 2014 r.). Pozdrowienia dla apolitycznych sedziow TK z misja ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • enzo(2015-12-04 15:28) Odpowiedz 416

    Zapleśniałe to są twoje skarpety, nielotny człeku. Gdybyś choć trochę poczytał na temat ...

  • cd(2015-12-05 21:24) Odpowiedz 30

    Taki Trybunał upolityczniony i wyłaniany przez polityków - jest zbędny i szkodliwy dla Państwa i Narodu. Jeżeli Sądy maja sprawować władzę nad politykami to musi być zapewniona skuteczna kontrola polityków nad Sądami w zakresie prawidłowego przez nich stosowania Prawa co jak widzimy nie zawsze jest prawidłowe. W obecnym Systemie nie ma skutecznej kontroli politycznej i prawnej nad "trzecią" władzą - Mediami te często w obcych rękach indokrynują Polaków i prowadzą wrogą Polsce ukrytą działalność manipulacyjną. TAK WIĘC NIEZBEDNA JEST PRZEBUDOWA CAŁEGO SYSTEMU STABILIZACJI PAŃSTWA.

  • TTŻ - trybunał totalnej żenady(2015-12-06 00:12) Odpowiedz 20

    Pewnie z art. 2 mówiącego, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym TK wywiedzie zasadę konstytucyjną - nieujawniania zarobków Rzeplińskiego i jego kolegów.

  • $(2015-12-04 16:11) Odpowiedz 23

    ...powiedział mądry człowiek, że cytuję "Swiat się kręci wokół d.u.p.y i pieniądza" koniec cytatu :)

  • polak(2015-12-06 05:58) Odpowiedz 21

    obciąć Trybunałowi fundusze tak by sędziowie dostawali 800-1200zł na rękę jak pracujący naród polski to sami zrezygnują i odejda od koryta!!!

  • pro bono(2015-12-05 22:22) Odpowiedz 20

    Czy ktoś może wyjaśnić: dlaczego prezesi olsztyńskich spółdzielni mieszkaniowych pomimo postanowień sądów ( 2 instancje) ,nigdy swoich zarobków nie ujawnili?

  • Dr No(2015-12-04 22:39) Odpowiedz 17

    Ale....Nikt rozsądny nie udostępni kwot wynagradzania pracowników bo narazi się na pozew o naruszenie dóbr osobistych. Nie rozumiem ataku na TK. Dzisiejszy wyrok raczej odstaje od orzecznictwa dot. ujawniania kwot wynagradzania. Wystarczy troche poczytać...