statystyki

Maciej Strączyński: Andrzej Duda może być postawiony przed Trybunałem Stanu

03.12.2015, 16:57

Prezydent powinien liczyć się z konsekwencji wczorajszego przyjęcia ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego - uważa Maciej Strączyński, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Reklama


Reklama


Jego zdaniem Andrzej Duda powinien poczekać na dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego: "Prezydent miał obowiązek przyjąć ślubowanie od trzech pierwszych sędziów Trybunały, którzy zostali wybrani w poprzedniej kadencji Sejmu. Według mnie skuteczny jest wybór dwóch pierwszych sędziów w dniu wczorajszym" - dodaje.

Zbytni pośpiech prezydenta może skutkować poważnymi następstwami - mówi Strączyński. "Dzisiaj Andrzejowi Dudzie nic nie grozi, gdyż prawdopodobnie nie ma organu, który by pociągnął go do odpowiedzialności. Jednak uznanie, że prezydent złamał ustawę i konstytucję może skutkować postawieniem go przed Trybunałem Stanu" - wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Prezydent Andrzej Duda dziś o godz. 20:00 wygłosi orędzie do narodu.

W sobotę wchodzi w życie nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, przyjęta już w nowej kadencji Sejmu. Trybunał zajmie się nią w najbliższą środę.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Norbert(2015-12-04 00:01) Odpowiedz 3015

    ostatecznie cztery lata szybko miną, o ile wcześniej naród nie wyjdzie na ulicę i nie zrobi polskiego Majdanu to nikt go już więcej nie wybierze, a wtedy kolejny rząd dobierze do dupy i marionetce i kuglarzowi

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • mon(2015-12-03 21:43) Odpowiedz 104

    ale oglądałeś/ czytałeś orzeczenie Trybunału? Bo to jest wyjaśnione.

  • gosc(2015-12-05 11:30) Odpowiedz 85

    Nie mogę pojąć tej krótkowzroczności prezydenta. Kadencja szybko upłynie i co dalej? Obawiam się,że będzie się działo!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • as(2015-12-04 10:02) Odpowiedz 60

    Nie mogli postawić prezesa NIK, nie ma takiej procedury prawnej. Dlatego nie oszukuj

  • europejczyk(2015-12-03 21:25) Odpowiedz 628

    To niech Pan Sędzia będzie uprzejmy wskazać konkretny przepis Konstytucji lub ustawy o TK z 25 czerwca 2015, sprzed listopadowej nowelizacji, który zobowiązywał Prezydenta do odebrania przyrzeczenia od 5 osób wybranych przez Sejm, których wybór uznano za pozbawiony mocy. Bo o ile potrafię czytać, to takiego przepisu nie ma.

  • potrzebna lustracja władzy,aby wreszcie panował (2015-12-05 10:02) Odpowiedz 64

    porządek i wyrzucić z zajmowania decydujących stanowisk ludzi związanych z PZPR,ZSL i innymi POmiotami POkomunistycznymi,którzy jątrzą rany polaków od 26 lat i otrzymują medale na klapę jak za świetności PRL-u.

  • haha(2015-12-05 09:58) Odpowiedz 510

    POwskie warchoły, sieją anarchię, zamęt i LIBERUM VETO.Przegrali, a i tak mącą i za pomocą stronniczego TK chcą uniemożliwić sprawowanie rządów DEMOKRATYCZNIE WYBRANEJ WŁADZY. JEDEN WIELKII POwski kwik świń odrywanych od koryta.

  • Cochoł do ... JAŚKA (2015-12-06 11:48) Odpowiedz 50

    " Miałeś CHAMIE ... złoty róg Miałeś CHAMIE ... czapkę z piór, Czapkę ... wicher niesie, Róg ... huka po lesie, Ostał Ci się jeno ... sznur, OSTAŁ CI SIE JENO ... SZNUR "

  • Mały Jaś(2015-12-04 22:26) Odpowiedz 38

    Z tego co się orientuję, to wysuwanie pod adresem prywatnej osoby, a zwłaszcza urzędnika państwowego gróźb jest karalne. Maciuś przemyśl swoją wypowiedź póki czas, ok?

  • tedi(2015-12-05 15:38) Odpowiedz 15

    TK za trzymal lustracje. TK do likwidacji !!!