statystyki

Zamach na Trybunał czy przywrócenie normalności? Oto historia walki o TK pomiędzy PO i PiS

01.12.2015, 07:08; Aktualizacja: 01.12.2015, 11:28
1 grudnia - do południa mogą być zgłaszani kandydaci na 5 sędziów TK. Wnioskami po południu ma się zająć sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

1 grudnia - do południa mogą być zgłaszani kandydaci na 5 sędziów TK. Wnioskami po południu ma się zająć sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.źródło: ShutterStock

Historia walki o Trybunał Konstytucyjny prowadzonej przez PO i PiS sięga 25 czerwca 2015 roku, kiedy to parlament zakończył pracę nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym (tego dnia Sejm rozpatrzył poprawki Senatu i ustawa trafiła do prezydenta). Końca sporu nie widać, a rozpatrzenie przez TK w dniu 9 grudnia połączonych skarg (PO, RPO i KRS) na listopadową nowelizację ustawy o TK, autorstwa PiS może niewiele zmienić.

Reklama


Reklama


25 czerwca 2015 r. – Parlament zakończył pracę nad nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym (tego dnia Sejm rozpatrzył poprawki Senatu i ustawa trafiła do prezydenta). Ustawa powstała z inicjatywy sędziów TK w stanie spoczynku; jej projekt formalnie złożył w Sejmie prezydent Bronisław Komorowski.

Nowa ustawa umożliwiła wybór 5 sędziów TK - następców tych, których kadencje kończą się w 2015 r.

21 lipca - ustawę o TK podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

30 sierpnia - ustawa o TK weszła w życie.

8 października - Sejm poprzedniej kadencji wybrał – przede wszystkim głosami ówczesnej koalicji Po-PSL - pięciu nowych sędziów: Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka, Andrzeja Jakubeckiego, Bronisława Sitka i Andrzeja Sokalę, którzy mieli być następcami: Marii Gintowt-Jankowicz, Wojciecha Hermelińskiego, Marka Kotlinowskiego (ich 9-letnie kadencje dobiegły końca 6 listopada), Zbigniewa Cieślaka (koniec kadencji 2 grudnia) i Teresy Liszcz (zakończy kadencję 8 grudnia). Wybór ten kwestionowało PiS.

23 października - grupa posłów PiS zaskarżyła do TK ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Kwestionowano m.in. wybór 5 sędziów; podkreślano, że o ile wygaśnięcie kadencji trójki sędziów następuje jeszcze w trakcie ówczesnej kadencji Sejmu, o tyle mandat pozostałej dwójki wygasa w grudniu - a zatem w trakcie kadencji nowego Sejmu.

25 października – odbyły się wybory parlamentarnej, które wygrało PiS większością umożliwiającą ugrupowaniu samodzielne rządzenie.

4 listopada - Trybunał wyznaczył na 25 listopada termin rozpatrzenia wniosku PiS w odniesieniu do trybu wyboru nowych sędziów, a co do reszty wniosku - na 21 grudnia.

6 listopada - zakończyły się kadencje sędziów TK: Marii Gintowt-Jankowicz, Wojciecha Hermelińskiego, Marka Kotlinowskiego; od 7 listopada TK liczy więc 12 sędziów.

10 listopada - PiS wycofało z TK swój wniosek dotyczący ustawy o TK. Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek wyjaśniała, że jest on bezzasadny, bo PiS chce nowej ustawy o TK (wobec wycofania wniosku, TK odwołał zapowiadane terminy, ale sprawy dotychczas nie umorzył).

13 listopada - PiS złożyło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o TK. Pierwsza wersja projektu została tego samego dnia wycofana.

17 listopada - PiS złożyło drugą wersję projektu nowelizacji ustawy o TK, zakładającą m.in. możliwość ponownego wyboru 5 sędziów, których kadencje kończą się w 2015 r., a także wygaszenie (po 3 miesiącach od wejścia w życie noweli) kadencji prezesa i wiceprezesa TK.

- Posłowie PO i PSL zaskarżyli do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o TK (czerwcową); jak mówili, wniosek jest w treści tożsamy z wnioskiem, jaki wcześniej złożyli, a potem wycofali posłowie PiS.

19 listopada - TK wyznaczył na 3 grudnia termin rozprawy ws. skargi posłów PO i PSL, dotyczącej czerwcowej ustawy o Trybunale.

- Sejm uchwalił nowelizację ustawy o TK, przygotowaną przez PiS i złożoną w Sejmie dwa dni wcześniej.

20 listopada - Senat poparł nowelizację ustawy o TK, autorstwa PiS, nie wprowadzając do niej poprawek; tego samego dnia podpisał ją prezydent Andrzej Duda i została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

23 listopada - posłowie PO złożyli do TK wniosek dotyczący zbadania konstytucyjności nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS.

- Także Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył tę nowelizację, kwestionując całą ustawę. Jednocześnie RPO przystąpił do postępowania przed TK wszczętego na wniosek posłów PO i PSL, dotyczącego czerwcowej ustawy o TK - w zakresie dotyczącym przepisów pozwalających na powołanie dwóch sędziów TK, na miejsce tych, których kadencja upływa w grudniu.

24 listopada – Krajowa Rada Sądownictwa zaskarżyła do TK nowelę ustawy o Trybunale, autorstwa PiS. KRS skarży tryb uchwalenia tej noweli; według KRS niekonstytucyjne jest to, że Rada nie mogła przedstawić swojej opinii do projektu.

- TK wyznaczył na 9 grudnia termin zbadania wniosku posłów PO ws. noweli ustawy o TK; ma być badany łącznie ze skargami RPO i KRS.

25 listopada - klub PiS złożył projekty pięciu uchwał o stwierdzeniu braku mocy prawnej wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego z 8 października. Późną nocą Sejm przyjął uchwały. Dokonał też zmiany w swym regulaminie - pozwalającej marszałkowi Sejmu na ustalenie terminu na składanie wniosków ws. kandydatur na sędziów TK w przypadkach nieopisanych dotychczas w regulaminie.

26 listopada – Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów ustaliły, że posiedzeniu w dniach 2-3 grudnia Sejm wybierze pięciu sędziów TK (na podstawie ustawy o TK z czerwca oraz przy wykorzystaniu zmiany w regulaminie izby; listopadowa nowela, autorstwa PiS, wejdzie w życie 5 grudnia).

30 listopada - I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o TK z czerwca i jej listopadową nowelizację.

1 grudnia - do południa mogą być zgłaszani kandydaci na 5 sędziów TK. Wnioskami po południu ma się zająć sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

- O godz. 15 prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. sytuacji wokół TK.

2 grudnia - kończy się kadencja sędziego TK Zbigniewa Cieślaka.

3 grudnia - Trybunał ma się zająć wnioskiem PO i PSL o zbadanie konstytucyjności czerwcowej ustawy o TK; do wniosku przyłączył się RPO - w zakresie kwestionującym konstytucyjność wyboru przez poprzedni Sejm dwóch sędziów, których kadencja kończy się w grudniu.

5 grudnia – wchodzi w życie nowelizacja ustawy o TK.

8 grudnia - kończy się kadencja sędzi TK Teresy Liszcz.

9 grudnia - TK ma zbadać połączone skargi (PO, RPO i KRS) na listopadową nowelizację ustawy o TK, autorstwa PiS.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Inspektor Pracy.(2015-12-01 10:16) Odpowiedz 153

  I co POmyleńcy ,przed chwilka Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednia kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał.
  Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r zycia ,pracujących w soboty iświęta ponadustawoow ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżżacie nie czując sie jak smierdzicie.

 • Leo(2015-12-01 10:00) Odpowiedz 141

  A wcześniej...
  ...Rózia Rzeplińska, córka Prezesa Trybunału Konstytucyjnego i Zosia Komorowska córka byłego Prezydenta RP są w zarządzie wypasionej fundacji STOWARZYSZENIE 61. Otóż Tatuś Zosi w grudniu 2010 r mianował tatusia Rózi Prezesem TK, który później napisał ustawę o TK umożliwiającą wybór 5 sędziów TK i dał ją Rózi, żeby przekazała Zosi, aby jej Tatuś (Pan Prezydent Bronisław Komorowski, wówczas jeszcze nie -były-) "wniósł Inicjatywę ustawodawczą". No i tak się stało, bo dlaczego to niby Tatuś Zosi miał by odmówić Tatusiowi Rózi? To było by niedemokratyczne i zalatywało by jakimiś uprzedzeniami.

 • czytelnik(2015-12-01 09:22) Odpowiedz 131

  moim zdaniem zdyskredytował się prezes TK Rzepiński, ponieważ pokazał się że nie jest stronniczy, popierając PO, na czyje zlecenie napisał ustawę przyklepaną przez PO-PSL gdyby miał choć trochę honoru to by zrezygnował

 • Jaki zamach?(2015-12-01 09:24) Odpowiedz 120

  poczytajcie historie tej "duraczówki" to wam sie rozjaśni. Komuch na komuchu.

 • ob.(2015-12-01 09:04) Odpowiedz 111

  Jak widać pazerność PO z PSL nie przyniosła im korzyści. Nie potrafili odejść honorowo przepraszając społeczeństwo za swoje grzeszki zostawiając sobie możliwość powrotu do rządzenia Polską. Walka o TK pokazuje, że chodzi tylko o stołeczki. PiS za karę powinien wybrać 5 sędziów do TK i nie przejmować się "Państwowcami", którym w czerwcu nie przeszkadzał numer wykręcony przez PO i PSL z Prezydentem Komorowskim. Panie Prezydencie Komorowski, w czerwcu nie potrzebne były żadne ekspertyzy prawne tylko zwyczajna uczciwość, a jak się jej nie ma to macie to, na co zasłużyliście.

 • adam(2015-12-01 08:20) Odpowiedz 110

  Analizy dokonywane przez odpowiednie służby od maja 2015 roku wykazywały przewagę PiS nad koalicją.
  Jednak w żadnym wypadku przewaga ta nie dawała PiS-owi możliwości samodzielnych rządów.
  Oznaczało to, że w przypadku nawet zwycięskich dla PiS wyborów „wielka koalicja” PO-PSL-LSD-nowoczesna miała formułować rząd i nadal kroić ustawy jak dotąd. Otwarcie miał być atakowany Kościół po to tylko, aby prezydent Andrzej Duda wetował takie ustawy. Przecież narracja robiąca z PAD „podwładnego” Jarosława Kaczyńskiego obecna jest w mediach od maja!
  A wtedy, góra w ciągu roku, TK skorzystałby z istniejącego prawa – zgodnie z art. 4 u.6 ustawy o TK przewidywana na „marszałkinię” Sejmu Ewa Kopacz sprawowałaby funkcje prezydenta! Bo pod pozorem, że jest niesamodzielny i sterowany przez JK Andrzej Duda byłby uznany za osobę nie mogącą sprawować urzędu.
  Również po to tylko, aby osłabić elektorat PiS, wedle analiz złożony z dużej liczby ludzi niezadowolonych, powstała partia „RAZEM”.
  W intencji jej prawdziwych twórców miała ona przyciągnąć część najbardziej pokrzywdzonego elektoratu i osłabić tym samym wynik wyborczy PiS.
  Tak jednak się nie stało.
  Cóż, po raz kolejny władza nie doceniła społeczeństwa.

 • KALIF(2015-12-01 09:31) Odpowiedz 90

  ŁŻE ELITY Z PO BRONIĄ OKRĄGŁEGO STOŁU Tzw polski aferalnej
  Wielki szloch nad rzekomo utraconą demokracją to zasłona dymna. PO próbowała uczynić z Trybunału Konstytucyjnego „tajną broń”, która miała z powrotem oddać pełnię władzy w Państwie w ręce koalicji AFERALNEJ .

 • Inspektor Pracy(2015-12-01 10:19) Odpowiedz 70

  I co POmyleńcy ,przed chwilka Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednia kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał.
  Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r zycia ,pracujących w soboty i święta ponadustawow ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie śmierdzicie złodziejstwem.

 • Newsy ... z Radia EREWAŃ(2015-12-01 11:14) Odpowiedz 38

  Te wpisy potwierdzają poziom dyskutantów PIS : Słuchacz pyta : ... Czy POŁOWA członków PIS to IDIOCI ? Radio odpowiada : ... Nieprawda , POŁOWA ... to nie IDIOCI !

 • sa(2015-12-01 22:29) Odpowiedz 30

  Lodziarze, krętacze, napasieni za nasze systemikowo przez kolesi , powinni odejść i ślad po nich zaginać jak po pyszałkach AWS. n/w.kom. Zamęt rozpoczęli z TK ci POparciPSL ,skok był polityczny na władzę i kasę dla kolesi usłużnych .Wybrali 2 kandydatów do TK na zapas wciskając się w uprawnienia nowego sejmu, pazerność ich zgubiła .Teraz biją na alarm ,że demokracja jest zachwiana , uczciwki z miln .odprawami , pensyjkami systemikowywmi po 10-20-50-100-200tys dla swojaków , aby grabić Spółki SP-biedne państwo., ktoś za to powinien beknąć i to porządnie Jakim potrzeba być bezszczelem , aby mieć odwagę teraz krzyczeć o amoralności nowych ludzi!!!! Nawoływać do demokracji ???

 • Inspektor Pracy(2015-12-01 10:49) Odpowiedz 20

  .........I co POmyleńcy ,przed chwilka Bronek Komor oświadczył, że wybór 5 sędziów przez poprzednia kadencje to był błąd POlityczny !! przed którym przestrzegał. Tak jak okradliście ludzie zatrudnionych od 15r zycia ,pracujących w soboty i święta ponadustawow ,w szkodliwych i nieb warunk pracy z wieku emerytalnego ,tak jak przyznawaliście Prezesom po 6 mln zł odprawy gdy reszta narodu głoduje ,tak nadal ujeżdżacie nie czując sie jak Potwornie śmierdzicie złodziejstwem.

 • Historia kołem sie toczy (2015-12-01 11:31) Odpowiedz 17

  Czyżby PIS ... był spadkobiercą czytelnej doktryny prawnej ... A. Hitlera ... ? "MNIE nie interesuje PRAWO, ... MNIE interesuje SPRAWIEDLIWOŚĆ" (cytat) Skutki takiej doktryny prawnej ... zna cały ŚWIAT . W końcu tego KARŁA ... ŻĄDZA ZŻARŁA.

 • baere(2015-12-01 14:05) Odpowiedz 02

  No i sejm w drodze uchwały zmienił ustawę. Pięknie. Za PO państwo było tylko teoretycznie. Za Kaczyńskiego prawo jest względne.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama