statystyki

Wzrasta liczba przestępstw białych kołnierzyków

autor: Ewa Ivanova24.11.2015, 18:00
Niektórzy twierdzą, że nowelizacja z 1 lipca niesie ze sobą niebezpieczeństwo liberalizacji w karaniu przestępców

Niektórzy twierdzą, że nowelizacja z 1 lipca niesie ze sobą niebezpieczeństwo liberalizacji w karaniu przestępcówźródło: ShutterStock

O tym, jak zwalczać przestępczość gospodarczą, dyskutowali uczestnicy konferencji naukowej na temat jej wpływu na interesy państw obszaru Schengen.

– W latach 2003–2014 liczba stwierdzanych przestępstw gospodarczych pozostawała na zbliżonym poziomie i oscylowała w granicach 150 tys. rocznie. Rekordowy był jednak rok ubiegły, w którym stwierdzono aż 163 800 przestępstw gospodarczych, z czego prawie połowa to oszustwa – wyliczał prokurator Leszek Stryjewski z Prokuratury Generalnej.

– Ich liczba zwiększyła się niepokojąco. W zeszłym roku doszło do ponad 71 tys. oszustw. To o 9,5 tys. więcej niż rok wcześniej – mówił.

Jak przekonywał prokurator Stryjewski, przestępcy w białych kołnierzykach są dla budżetu państwa większym zagrożeniem niż pospolici. Jak państwo postanowiło walczyć z takimi przestępcami w ramach znowelizowanego kodeksu karnego?

– Niektórzy twierdzą, że nowelizacja z 1 lipca niesie ze sobą niebezpieczeństwo liberalizacji w karaniu przestępców. Nie podzielam tych ocen. Do dnia wejścia w życie reformy prawa karnego najczęściej orzekaną karą w stosunku do przestępców gospodarczych była kara pozbawienia wolności z warunkowym jej zawieszeniem – przypominał przedstawiciel PG.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane