statystyki

Akt notarialny musi na żądanie trafić do sądu

autor: Michał Culepa23.11.2015, 07:56; Aktualizacja: 23.11.2015, 10:01
umowa prawo prawnik

Notariusz musi na wezwanie sądu przedłożyć dokument, jaki został przez niego sporządzonyźródło: ShutterStock

Notariusz musi przedłożyć sporządzony przez siebie akt notarialny, jeżeli wezwie go do tego sąd. Inaczej grozi mu grzywna za nieuzasadnioną odmowę wydania dokumentu – uchwalił Sąd Najwyższy.

W toczącej się przed sądem rejonowym w R. sprawie cywilnej pomiędzy dwiema spółkami sąd nakazał notariuszowi przedłożyć sądowi dokument – akt notarialny, który rejent sporządził w kwietniu 2014 r. Sąd, wydając takie polecenie, działał na podstawie art. 248 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym każdy obowiązany jest przedstawić na zarządzenie sądu w oznaczonym terminie i miejscu dokument znajdujący się w jego posiadaniu i stanowiący dowód faktu istotnego dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba że dokument zawiera informacje niejawne. Paragraf 2 tego przepisu przewiduje z kolei wyjątkowo możliwość uchylenia się od tego obowiązku, ale tylko w przypadku, gdy posiadacz dokumentu mógłby jako świadek odmówić zeznań albo gdy ma dokument jedynie w imieniu osoby trzeciej, która mogłaby z takich samych przyczyn sprzeciwić się przedstawieniu dokumentu.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane