statystyki

Ułaskawić można tylko winnego

autor: Ewa Ivanova19.11.2015, 08:41; Aktualizacja: 19.11.2015, 11:13
Andrzej Duda

Zdaniem niektórych prezydent nie jest związany przepisami kodeksu postępowania karnegoźródło: ShutterStock

Czy prezydent Andrzej Duda mógł sięgnąć po akt łaski wobec byłego szefa CBA oraz byłych funkcjonariuszy biura? Większość prawników jest zgodna: nie złamano prawa.

Zdaniem części z nich akt łaski oparty bezpośrednio na konstytucji może dotyczyć każdego wyroku, także nieprawomocnego. Inni twierdzą, że gdy dotyczy wyroku nieprawomocnego – jest tak naprawdę aktem bezprzedmiotowym albo wywołującym skutki dopiero na przyszłość.

– Tezy o tym, że prezydent RP przekroczył swoje uprawnienia, są nietrafne i bezpodstawne. Zastosowanie prawa łaski wskazuje jedynie na aktywną prezydenturę, która sprawowana zapewne będzie nie tylko w oparciu o kryteria formalnoprawne, ale także z uwzględnieniem głosu obywateli czy konkretnych wyborców – mówi nam radca prawny prof. Bogumił Szmulik z kancelarii Szmulik i Wspólnicy, konstytucjonalista.

Prokurator, dobrze znający szczegóły sprawy, zauważa:


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • JJB(2015-11-19 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    Skoro akt łaski określony jest w Konstytucji, a nie stanowi ona do jakiego postępowania się on odnosi, to czy Pan Prezydent ( oby żył wiecznie ) mógłby mnie ułaskawić od rozwodu z zoną z mojej winy? To znaczy rozwód dobry , tylko o te wine mi chodzi. Dałoby się. No bo jak uwolnił Pana Kamińskiego od winy , to ja tez bym chciał. A mój proces też był polityczny bo ja czytam tylko Nasz Dziennik, a moja była żona Wyborczą, a mi się widzi, że ten sędzia co mi tego rozwoda dawał to tyż czytał Wyborczą. Nawet do mnie mówił żebym mówił całą prawdę cała dobę.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane