statystyki

Polityka w sądach i prokuraturze wyrzuci z nich sprawiedliwość

autor: Maciej Gutowski, Piotr Kardas13.11.2015, 07:13; Aktualizacja: 13.11.2015, 08:17
temida, prawo

Rolą adwokatury jest przeciwstawić się pomysłom stwarzającym zagrożenie dla państwa prawa, a takie zagrożenie niesie możliwość politycznego nacisku na sądy i prokuraturę.źródło: ShutterStock

Nieważne, jak do tej pory układały się relacje pomiędzy poszczególnymi zawodami prawniczymi. Dziś jest czas, by wspólnie wesprzeć sędziów i prokuratorów w walce o obronę apolitycznego wymiaru sprawiedliwości.

Reklama


Reklama


Wykrakaliśmy. Jeszcze niedawno na łamach DGP apelowaliśmy o współdziałanie środowiska prawniczego i debatę nad kierunkami reformy wymiaru sprawiedliwości oraz rynku pomocy prawnej. Akcentowaliśmy, że nasza pasywność oznaczać może stworzenie pustego miejsca, które wypełnione zostanie niezwłocznie, oraz że brak stosownych działań może spowodować zmiany w kierunku autorytarnym – dokonane przez polityków w celu uzyskania kontroli nad władzą sądowniczą. Zamiast debaty pojawiła się niewiele wnoszącą dyskusja, czy definiowana w art. 22 k.p. umowa o pracę przez podporządkowanie pracownika stwarza stosunek zależności.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • prorok(2015-11-14 09:43) Odpowiedz 20

    @ xvart
    W pełni się zgadzam! Niestety, ciemny lud tego nie rozumie. Łatwiej jest głosić po kimś hasła "zrobić z sitwą porządek". A jaką sitwą? No taką, co to o niej mówią w tv.. A oni wiedzą lepiej.. że ona jest.
    Lud zrozumie, jak pójdzie do sądu mając spór z sąsiadem... a tu okaże się, że sąsiad to znany polityk. I co wtedy? będzie szukać sprawiedliwości? Gdzie? Przecież nie w sądzie, bo tam będzie "rządził" pan znany polityk. Wtedy ciemny lud się obudzi, ale będzie za późno. Nadejdzie Białoruś..

  • xvart(2015-11-13 09:46) Odpowiedz 20

    @bobo
    głównym zadaniem sędziów i prokuratorów jest pilnowanie, aby wybrani przez Suwerena czyli Naród politycy nie kradli. Jak mają to robić skoro ci sami politycy będą sędziami czy prokuratorami rządzić? Jaki sędzia wyda wyrok skazujący na polityka jeżeli będzie wiedział, że grozi mu za to utrata pracy?

  • xxxxxx(2015-11-13 21:35) Odpowiedz 10

    Bobo, proponuję leczenie. Może nie jest za późno

  • Obywatel(2015-11-13 20:23) Odpowiedz 10

    Racja, jorry123. Proces demontowania trzeciej, odrębnej (już tylko w teorii) władzy trwa od lat, naturalnie dla dobra ludu i przy jego poklasku. Wkrótce obudzimy się w systemie jednowladztwa.

  • StAAbrA(2015-11-14 20:35) Odpowiedz 01

    Sam sobie ich wspieraj .
    Ja jestem za tym , by zostali osądzeni , a wyrok wykonano niezwłocznie .

    Znalazca sprawiedliwości , w mafijnym korycie , się znalazł .

  • bobo(2015-11-13 10:10) Odpowiedz 01

    @xvart
    A sędziowie i prokuratorzy są apolityczni i na wybory nie chodzą ? natomiast społeczeństwo ich wybrać nie może a to tacy sami ludzie jak inni. Bez kontroli także wymiaru sprawiedliwości nie będzie wolnej Polski.

  • xcv(2015-11-14 08:58) Odpowiedz 01

    Polityka w sądach to niedobra rzecz, ale do teraz trudno było się czasem doszukać sprawiedliwości i w prokuraturze i w sądzie.

  • adam(2015-11-13 10:10) Odpowiedz 01

    Nareszcie postkomuna i dysPOzycyjni wylecą na zbity pysk.Wystarczy zreorganizować i zrepolonizować wymiar sprawedliwości

  • bobo(2015-11-13 08:41) Odpowiedz 01

    Myślę, że Suweren któremu służyć mają wszystkie władze, poprzez swoich przedstawicieli w parlamencie powinien właśnie przywrócić sprawiedliwość w sądach i w prokutaturach. Szermowanie hasłem "apolityczności" tych instytucji ma za zadanie pozostawienie tych "prywatnych" obecnie "folwarków" dalej poza wszelką kontrolą społeczną a prl -owscy sędziowie i prokuratorzy dalej mają mieć wpływ na wybór nowych sędzów i prokuratorów, formowanych na ich modłę.

  • jorry123(2015-11-13 17:15) Odpowiedz 01

    jak rządziła platforma i każdy kolejny minister platfusowy załadał kagańce i więzy władzy sądowniczej, to szanowna redakcja siedziała cicho... Więc ie płaczcie teraz, bo jesteście całkowicie niewiarygodni a z wolną prasą macie tyle samo wspólnego co śnieżyca z upalnym dniem.

  • Arek"Aiwa-Platz"(2015-11-15 09:09) Odpowiedz 01

    Sorry ale Autorzy artykułu przylecieli właśnie z Marsa albo z Jowisza. Sądy i Prokuratura to dziś, nie najsłabsze, ale wręcz zerwane ogniwo wymiaru sprawiedliwości. Seryjne umarzanie postępowań nie do umorzenia (a I Z-ca Seremeta później napisze że 45 działań Prokuratury nie miało w sposób oczywisty żadnych podstaw prawnych), wyroki wbrew dowodom z dokumentów ale i z tym co na sali sądowej zostało nagrane w trakcie rozprawy. To moja praktyka jako zwykłego obywatela. Aha, jeszcze w tym samym WSA w W-wie, ten sam pozew potraktowany diametralnie różnie w 2 różnych wydziałach (jedni odrzucili - bo nie podlega kognicji sądu a drudzy - rozpatrzyli w glorii prawa!).

  • CZŁOWIEK(2015-11-14 11:00) Odpowiedz 01

    XVART TY JESTEŚ TUTAJ JEDYNYM CIEMNYM PRZEDSTAWICIELEM LUDU, NIE TYLKO ZRESZTĄ CIEMNYM, ALE JAK WIDAĆ POZBAWIONYM ROZUMU CAŁKOWICIE

  • eko(2015-11-13 10:28) Odpowiedz 01

    "Wyrzuci sprawiedliwość" ???
    A to ona kiedykolwiek tam była???