statystyki

Trzeba samemu odstąpić od umowy, by dostać podwójny zadatek

autor: Michał Culepa20.10.2015, 07:32; Aktualizacja: 20.10.2015, 09:59
pieniądze-złoty-waluty

Istotne w przypadku zwrotu zadatku jest to, kto odstąpił od umowyźródło: ShutterStock

Roszczenie o zwrot zadatku w podwójnej kwocie ma tylko ta strona, która zadatek dała i odstąpiła od umowy z powodu jej niewykonania przez drugiego kontrahenta – orzekł Sąd Najwyższy.

Beata i Leszek J. zawarli umowę przedwstępną z Małgorzatą S., prowadzącą firmę budowlaną. Miała ona dla nich wybudować jednorodzinny dom. Zgodnie z umową państwo J. zobowiązani byli do zapłacenia 1,2 mln zł w kilku transzach. Na początku wpłacili 235 tys. zł, z czego 100 tys. zł tytułem zadatku. Kolejną transzę – ok. 570 tys. zł – mieli zapłacić po wzniesieniu budynku w stanie surowym.

Do sfinalizowania umowy jednak nie doszło. Okazało się, że firma Małgorzaty S. wykonywała prace nie tylko z opóźnieniem (które wyniosło blisko miesiąc), ale i niezgodnie z projektem. Różnice były tak znaczące, że zawiadomiono prokuraturę, która przedstawiła kierownikowi budowy zarzuty fałszowania zapisów dziennika budowy.

W tej sytuacji państwo J. zdecydowali się na skontrolowanie budowy przy pomocy specjalistów, a gdy ujawniono poważne zmiany dokonane bez zgody inwestorów – odmówili wypłaty 570 tys. zł. W odpowiedzi Małgorzata S. złożyła notarialne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Państwo J. odpowiedzieli pozwem, żądając zwrotu m.in. zadatku w podwójnej kwocie tj. 200 tys. zł.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane