statystyki

Precedensowość sprawy to nie powód podwyżki dla syndyka

autor: Sławomir Wikariak16.10.2015, 18:00
Długość postępowania nie może też tłumaczyć miesięcznego wynagradzania

Długość postępowania nie może też tłumaczyć miesięcznego wynagradzaniaźródło: ShutterStock

To było pierwsze postępowanie o upadłość konsumencką w Szczecinie. Między innymi z tego właśnie względu sąd I instancji postanowił podwyższyć wynagrodzenie prowadzącego ją syndyka. Oparł się na art. 162 ust. 2a ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 233) i ze względu na długość postępowania postanowił obliczyć wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiące. Wyszło w sumie 40 tys. zł.

Upadły konsument złożył jednak zażalenie od tej decyzji, twierdząc, że kwota ta jest zawyżona. Sąd Okręgowy w Szczecinie częściowo przyznał mu rację. Uznał m.in., że precedensowy charakter postępowania o niczym nie przesądza.

– Sprawy dotyczące upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, z reguły – z uwagi na rozmiar i skład masy upadłości – są sprawami mniej złożonymi i pracochłonnymi niż upadłość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – podkreślono w uzasadnieniu postanowienia.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane