statystyki

Znaki uprzedzą przed wjazdem na drogę płatną

autor: Piotr Szymaniak15.10.2015, 07:13; Aktualizacja: 15.10.2015, 12:24
droga

Projekt zakłada też rozwiązanie problemów z oznaczeniem dróg, na których pobiera się opłatę elektronicznąźródło: ShutterStock

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju wspólnie z resortem spraw wewnętrznych przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych (Dz.U. z 2002 r. nr 170, poz. 1393 ze zm.). Obecne przepisy nie przewidują bowiem znaków z numerem drogi wojewódzkiej informujących o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi do 11,5 tony. A to oznacza, że nie ma możliwości prawidłowego oznaczenia drogi wojewódzkiej, zgodnie z rzeczywistymi parametrami, w jakich została wybudowana.

Informacja o nośności ma zasadnicze znaczenie dla branży transportowej. Ciężarówki załadowane do swojej maksymalnej wagi mogą poruszać się tylko po drogach o dopuszczalnym nacisku do 11,5 tony. Jazda po drogach o niższych parametrach – do 10 i do 8 ton na oś – wymaga uzyskania zezwolenia na przejazd pojazdu nienormatywnego.

Dlatego rozporządzenie wprowadza nowy znak E-15h, który oprócz numeru drogi wojewódzkiej będzie informował o tym, że dopuszczono na niej ruch najcięższych ciężarówek. Projekt przewiduje, że będzie to żółta tabliczka z czarnym numerem drogi oraz białą obwódką. Właśnie sposób obramowania znaku jest tą cechą, po której kierowca ciężarówki ma się zorientować, jaki dopuszczalny tonaż ma droga, po której jedzie. I tak znak E-15e, który również określa drogę wojewódzką, dla oznaczenia dopuszczalnego tonażu do 10 t na oś będzie miał obwódkę z czarnych przerywanych linii na białym tle. Z kolei bardzo podobny żółty znak z numerem drogi, ale z czarną obwódką (E-15b), określać ma drogę wojewódzką o dopuszczalnym nacisku do 8 ton na oś.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane