statystyki

Nowe zasady wymiaru kary: Prace społeczne za gwałt?

autor: Sławomir Dudziak09.10.2015, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2015, 08:50
Do jeszcze większego rozchwiania systemu wymiaru kar dochodzi w przypadku najcięższych i najbardziej brutalnych występków – np. rozboju (art. 280 par. 1 k.k.), gwałtu (art. 197 par. 1 k.k.) czy znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad osobą najbliższą, czego skutkiem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie (art. 207 par. 3 k.k.).

Do jeszcze większego rozchwiania systemu wymiaru kar dochodzi w przypadku najcięższych i najbardziej brutalnych występków – np. rozboju (art. 280 par. 1 k.k.), gwałtu (art. 197 par. 1 k.k.) czy znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad osobą najbliższą, czego skutkiem jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie (art. 207 par. 3 k.k.).źródło: ShutterStock

1 lipca 2015 r. weszła w życie największa od czasu uchwalenia kodeksu karnego nowelizacja jego przepisów. Fundamentem, na podstawie którego ją skonstruowano, było założenie o prymacie kar wolnościowych nad izolacyjnymi. Pomimo wielości i obszerności dokonanych zmian, kwintesencję nowego podejścia ustawodawcy do kwestii polityki karnej stanowią w istocie wyłącznie dwa przepisy: art. 37a i 37b kodeksu karnego (Dz.U. z 2015 r. poz. 396).

Pierwszy pozwala sądowi orzec wobec sprawcy karę grzywny albo karę ograniczenia wolności (a więc karę wolnościową) w sytuacji, gdy w przepisie typizującym dane przestępstwo ustawodawca przewidział jako jedyną sankcję – karę pozbawienia wolności. Jedynym ograniczeniem w stosowaniu omawianego przepisu jest górna granica odpowiedzialności karnej za dane przestępstwo: nie może przekraczać 8 lat. Z kolei art. 37b k.k. daje podstawy do orzekania kary mieszanej polegającej na orzeczeniu kary pozbawienia wolności w wymiarze do 3 miesięcy (a w przypadku najcięższych występków – do 6 miesięcy) połączonej z karą ograniczenia wolności w wymiarze do 2 lat (którą to sprawca odbywa po karze pozbawienia wolności – o ile została orzeczona bez warunkowego zawieszenia jej wykonania). Zastosowanie art. 37b k.k. dotyczyć już może wszystkich występków zagrożonych karą pozbawienia wolności bez względu na wysokość jej dolnej i górnej granicy ustawowego zagrożenia.

Wprowadzenie powyższych dwóch przepisów niewątpliwie zapewnia niezwykle szerokie granice swobody i uznaniowości sądu w wymierzaniu kary. Ta zaleta jest jednak paradoksalnie największą wadą przyjętych rozwiązań. W rzeczywistości spowodowały one bowiem, iż wszystkie granice kar przewidziane w części szczególnej kodeksu karnego (w odniesieniu do występków) stały się w istocie czysto hipotetyczne. Cóż bowiem z tego, że np. udział w pobiciu człowieka z użyciem noża lub broni palnej (art. 159 k.k.), udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej charakter zbrojny lub mającej na celu popełnianie przestępstw terrorystycznych (art. 258 par. 2 k.k.) czy pranie brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 k.k.) zagrożone są karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, skoro art. 37a k.k. pozwala wobec ich sprawców orzec np. wyłącznie grzywnę czy prace społeczne.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • prawo bogatego ?(2015-10-13 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    PO uchwalił sobie spadochron, oczekuje na dalsze cofanie się do średniowiecza wykup za mord !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane