statystyki

Zatwierdzenie sprawozdania decyduje o zakończeniu kadencji

29.09.2015, 07:22; Aktualizacja: 29.09.2015, 07:45
prawo, sąd, sprawiedliwość

SN potwierdził, że umowa spółki z o.o. może regulować okres pełnienia funkcji członka zarządu, a także powiązać wygaśnięcie jego mandatu (kompetencji do sprawowania funkcji) z pewnym zdarzeniemźródło: ShutterStock

W umowie spółki z o.o. dopuszczalne jest określenie kadencji, czyli okresu, na który dana osoba zostaje powołana w skład zarządu. Przez jaki czas członek zarządu może wykonywać swoje obowiązki, gdy umowa spółki jednak nie precyzuje długości kadencji?

W praktyce w umowach wielu spółek z o.o. nie ustala się długości kadencji członków zarządu. Powstają zatem problemy z określeniem okresu, przez jaki powołane w skład tego organu osoby mogą wypełniać swoje funkcje. Kwestię tę wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu wydanym 8 maja 2015 r. (sygn. akt. III CZ 19/15).

SN potwierdził, że umowa spółki z o.o. może regulować okres pełnienia funkcji członka zarządu, a także powiązać wygaśnięcie jego mandatu (kompetencji do sprawowania funkcji) z pewnym zdarzeniem, przykładowo – z nastaniem konkretnej daty. Jeżeli umowa spółki nie reguluje tej kwestii, to wtedy znajduje zastosowanie art. 202 par. 1 kodeksu spółek handlowych. Przepis ten stanowi, że mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników spółki z o.o. zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji danego członka zarządu.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane