statystyki

KRS: Resort trwoni pieniądze na kolejne systemy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.09.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.09.2015, 08:00
Na budowę systemu resort chce przeznaczyć ponad 2 mln zł. Natomiast szacowany koszt utrzymania ma wynieść ok. 500 tys. zł rocznie.

Na budowę systemu resort chce przeznaczyć ponad 2 mln zł. Natomiast szacowany koszt utrzymania ma wynieść ok. 500 tys. zł rocznie.źródło: ShutterStock

Opłaty sądowe będą uiszczane w formie bezgotówkowej. Zagwarantuje to nieodwracalne zainicjowanie procedury wniesienia opłaty i identyfikację osoby płacącej. W tym celu Ministerstwo Sprawiedliwości zaprojektuje i wdroży nowy system informatyczny realizujący tego typu e-płatności i ma to się stać do końca 2017 r. Plany resortu spotkały się jednak z krytyką Krajowej Rady Sądownictwa, która takie wydatkowanie środków publicznych uważa za bezcelowe.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych wnoszenie opłat w formie bezgotówkowej będzie mogło polegać na ich wpłacie na rachunek sądu lub też na uiszczeniu za pomocą systemu teleinformatycznego Ministerstwa Sprawiedliwości. System ten docelowo ma być wykorzystywany również w przypadku elektronicznych postępowań upominawczych oraz w postępowaniach o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Na jego budowę resort chce przeznaczyć ponad 2 mln zł. Natomiast szacowany koszt utrzymania ma wynieść ok. 500 tys. zł rocznie.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane