statystyki

Spółkę komandytową warto przekształcić w cywilną

autor: Karolina Durbacz, Anna Szkudlarek08.09.2015, 10:29; Aktualizacja: 08.09.2015, 11:46
Dzięki przekształceniu spółki cywilnej w spółkę komandytową przedsiębiorcy zachowują ciągłość prowadzonej działalności gospodarczej

Dzięki przekształceniu spółki cywilnej w spółkę komandytową przedsiębiorcy zachowują ciągłość prowadzonej działalności gospodarczejźródło: ShutterStock

Wspólnicy w ten sposób zmniejszą ryzyko, m.in. dzięki ograniczeniu ich odpowiedzialności za zobowiązania podmiotu. Jednocześnie zachowają korzystne zasady opodatkowania oraz pełną kontrolę nad działalnością.

Wielu przedsiębiorców funkcjonujących na rynku w ramach spółki cywilnej prawidłowo identyfikuje zagrożenia wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej i poszukuje sposobu na jej optymalizację. Przede wszystkim chodzi o zakres ich odpowiedzialności oraz ciążące na nich zobowiązania publicznoprawne (podatkowe).

Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców prowadzących działalność w większym rozmiarze lub wiążącą się z ryzykiem poniesienia wobec kontrahentów odpowiedzialności o znacznych rozmiarach. Spółka cywilna, w odróżnieniu od spółek prawa handlowego, nie jest bowiem odrębnym od wspólników podmiotem. Jest umową cywilnoprawną, w ramach której osoby fizyczne – przedsiębiorcy – wspólnie prowadzą działalność gospodarczą. Działalność taka wiąże się zatem z osobistą odpowiedzialnością wspólników za powstałe zobowiązania.

Dla takich przedsiębiorców interesującą propozycją dającą możliwość ograniczenia pełnej odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz oferującą wiele innych korzyści może być przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową. Po takie rozwiązanie sięga coraz większa liczba przedsiębiorców.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • milima(2015-09-10 14:06) Zgłoś naruszenie 00

    tytuł mówi co innego a treść artykułu co innego. Takie niedociągnięcia powodują utratę zaufania do gazety i niechęć do jej dalszej prenumeraty.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane