statystyki

Władza rodzicielska nie będzie ograniczana z automatu

autor: Anna Krzyżanowska27.08.2015, 07:06; Aktualizacja: 27.08.2015, 08:40
Ojciec z dzieckiem

Ustawa wprowadza także nieznane dotąd rozwiązanie umożliwiające sądowi nieorzekanie o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Będzie to możliwe, gdy strony złożą zgodny wniosek.źródło: ShutterStock

Dzieci nie będą już karane za rozwód rodziców – tak o wchodzących w życie 29 sierpnia 2015 r. przepisach mówią prawnicy. Chodzi o nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zrywa ona z zasadą, która nakazywała sądom automatyczne ograniczenie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców w przypadku, gdy eksmałżonkom nie udało się wypracować planu rodzicielskiego.

Reklama


Reklama


Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 58 par. 1 k.r.o. sąd rodzinny uzależnia – i nie ma tu możliwości manewru – pozostawienie obojgu rodzicom pełnej władzy rodzicielskiej od:

● ich wspólnego wniosku w tym zakresie,

● przedstawienia porozumienia małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie,

● zasadnego oczekiwania, że rodzice będą współdziałać w sprawach dziecka.

Tożsame rozwiązanie zawiera art. 107 k.r.o. mówiący o powierzaniu władzy rodzicielskiej w przypadku separacji faktycznej (rodzice żyją w rozłączeniu, ale separacja między nimi nie została orzeczona).

– W przypadku braku porozumienia sąd zmuszony był ograniczyć władzę rodzicielską jednemu z rodziców. Co istotne, rodzic, który odmawiał sporządzenia porozumienia, nie musiał uzasadniać swojej decyzji – wyjaśnia adwokat dr Joanna Dominowska zajmująca się prawem rodzinnym.

Jak podkreśla, z tej legislacyjnej furtki – na co wskazuje praktyka – najczęściej korzystały kobiety. – Był to rodzaj zemsty na byłym partnerze za rozpad związku. Kobiety grały swoimi dziećmi, wyrządzając im krzywdę. Sądy natomiast ograniczały władzę rodzicielską tej osobie, przy której dzieci nie mieszkały – zazwyczaj ojcom – opisuje prawniczka.

To się ma wkrótce zmienić. Zgodnie z nowelizacją k.r.o. w przypadku braku porozumienia to sąd – uwzględniając prawo dziecka do wychowania przez oboje rodziców – rozstrzygać będzie o sposobie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Będzie on też uprawniony do powierzenia wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę drugiego tylko wtedy, gdy przemawiać będzie za tym dobro dziecka.

Ustawa wprowadza także nieznane dotąd rozwiązanie umożliwiające sądowi nieorzekanie o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Będzie to możliwe, gdy strony złożą zgodny wniosek.

– Ta regulacja znajdzie zastosowanie do osób, które rozwodzą się zgodnie i mają takie zawody, że trudno jest im zaplanować np. konkretne godziny kontaktów z dzieckiem. Trzeba jednak pamiętać, że brak ustalenia kontaktów uniemożliwi ich egzekucję, gdy np. relacje byłych małżonków się pogorszą – akcentuje mec. Dominowska.

Etap legislacyjny

Wejdzie w życie 29 sierpnia 2015 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama