statystyki

Przepisy o sprzątaniu nie dotyczą właścicieli gołębi

autor: Jan Ludwikowski20.08.2015, 19:00
Gołębie

Mieszkańcy kamienicy nie są jednak zupełnie bezradni.źródło: ShutterStock

Sąsiad ma dom jednorodzinny i gołębnik – opowiada pan Edward. – Cierpią na tym wszyscy mieszkańcy naszej kamienicy. Mamy zanieczyszczone okna, elewację, codziennie musimy myć samochody. Nieraz wzywaliśmy policję, ale sąsiad nie dostał nawet mandatu. O co w tym wszystkim chodzi – zastanawia się czytelnik.

Rzeczywiście, policja nie może wręczyć mandatu właścicielowi gołębnika. Nie ma ku temu podstawy prawnej. Funkcjonariusze mogą ukarać właściciela za niesprzątanie nieczystości po zwierzęciu domowym lub hodowlanym. Gołębi nie można zaliczyć do żadnej z wymienionych kategorii. Właściciele tych ptaków nie są zobowiązani do usuwania po nich nieczystości.

Mieszkańcy kamienicy nie są jednak zupełnie bezradni. Co zatem powinni zrobić? Na początek trzeba sprawdzić, czy hodowca powiadomił o budowie starostę. Konstrukcja lub powierzchnia (z reguły ponad 25 m2) może powodować nawet konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli gołębnik jest zwrócony do kamienicy oknem lub drzwiami, powinien być od niej oddalony co najmniej o 4 m. Gdy ściana nie posiada takich otworów – wymagana odległość to 3 m. Naruszenie tych warunków zgłasza się powiatowemu inspektorowi nadzoru budowlanego, który może zarządzić rozbiórkę.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane