statystyki

Skargę w sprawie o zastaw rejestrowy może rozpatrywać Sąd Najwyższy

autor: Michał Culepa13.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:40
Prawo

SN uznał, że w sprawach o wpis do rejestru zastawów skarga kasacyjna jest dopuszczalnaźródło: ShutterStock

Od orzeczeń sądów w sprawach o wpis do rejestru zastawów można składać skargę kasacyjną – orzekł Sąd Najwyższy. Przedmiotem sprawy był wniosek, który skierował kierujący jedną z działających w Poznaniu fundacji Andrzej M. o wpis do rejestru zastawów przedmiotów majątkowych należących do fundacji.

Rejestr zastawów jest prowadzony przez sądy rejonowe – sądy gospodarcze na podstawie ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 67, poz. 569). Służy on do wpisów zastawów – ograniczonych praw rzeczowych, uregulowanych w art. 306 kodeksu cywilnego. Ujawniane są w nim informacje o obciążeniu ruchomości i zbywalnych praw majątkowych zastawem rejestrowym.

Poznański sąd gospodarczy odmówił wpisu do rejestru zastawów przedmiotów należących do fundacji. Orzeczenie to podtrzymał rozpoznający apelację poznański sąd okręgowy. W efekcie do Sądu Najwyższego trafiła skarga kasacyjna złożona przez prezesa. Ale tu pojawiły się poważne problemy proceduralne.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane