statystyki

Senatorowie bronią fotoradarów straży miejskich

autor: Piotr Szymaniak04.08.2015, 07:39; Aktualizacja: 04.08.2015, 08:43
fotoradar-straż miejska-prawo drogowe

104 tyle stacjonarnych fotoradarów ustawiły samorządy.źródło: ShutterStock

Straże miejskie i gminne powinny mieć prawo do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Taką poprawkę przegłosowali senatorowie połączonych komisji gospodarki narodowej oraz komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Dwa tygodnie temu Sejm zdecydował o odebraniu strażnikom wszystkich urządzeń rejestrujących (przekroczenia prędkości i przejazdu na czerwonym świetle), zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych. W myśl nowelizacji jedyną służbą uprawnioną do używania urządzeń stacjonarnych ma zostać Inspekcja Transportu Drogowego, a przenośnych ITD oraz policja.

Uchwalona przez Sejm ustawa wywołała gwałtowny sprzeciw ze strony samorządowców. Odebranie strażnikom miejskim fotoradarów oznaczałoby, że pieniądze z mandatów wymierzanych kierowcom trafiałyby do budżetu państwa zamiast do gminnych kas. Przedstawiciele Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich przekonywali senatorów, że chodzi także o zapewnienie bezpieczeństwa na drogach lokalnych.

– Wpływy z mandatów, jakie zasilają gminy, spadają, bo z roku na rok spada liczba mandatów wystawianych przez strażników miejskich. Ale co ważniejsze, zwiększa się bezpieczeństwo – tłumaczył Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylinica w województwie pomorskim. – W 2010 r. średnia prędkość zarejestrowana przez fotoradary straży miejskich wynosiła 21 km ponad dopuszczalny limit. W tym roku już tylko 12 km/h powyżej ograniczenia prędkości – wskazywał.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Madafaka(2015-08-04 08:54) Zgłoś naruszenie 00

  Sołtysi i wujtowie po prostu nie będą posiadali środków na swoje widzimisie. I to ich przeraża.

  Odpowiedz
 • izak(2015-08-06 16:13) Zgłoś naruszenie 01

  Mam nadzieję, że sejm dotrzyma słowa i zabierze prawo strażom wiejskim. Wreszcie coś byłoby uporżządkowane, Proszę zobaczyć jak samorządy zapobiegają aby wyłudzić kasę od narodu, o bezpieczeństwie nie ma mowy, ponieważ spokojnie zabezpieczy je Policja i ITD.
  Mam nadzieję, że swoje dobre słowo pokaże prezydent i jeśli senat przekręt zrobi na tej ustawie to jej nie podpisze.
  A może ponownie rozważyć całkowite rozwiązanie straży miejskiej i gminnej. Formacja totalnie zbędna i kosztowna

  Odpowiedz
 • v(2015-08-04 09:49) Zgłoś naruszenie 01

  tylko kierowców by chcieli za byle ‘g’ karać a poza tym sa bezradni, rozwiazać straże, senat i podobne twory jest ich mnóstwo

  Odpowiedz
 • zaciekawiony(2015-08-04 18:05) Zgłoś naruszenie 01

  Coś się naszym senatorom nie pokręciło ? Przecież ta izba miała tylko wnosić poprawki dotyczące technicznych redakcji przepisu, znosić przepisy które naruszają konstytucję, a nie zmieniać MERYTORYCZNE przepisy zmieniające sens ustawy. Czy w Polsce już wszystko władzy wolno ? A może już czas najwyższy zlikwidować tę izbę , która sobie uchwala treść ustawy nie zgodną z wolą sejmu ?

  Odpowiedz
 • =*=(2015-12-07 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  Fotoradary powinna mieć nie tylko Straż Miejska ale i inne organy (np. Żandarmeria Wojskowa) aby wyłapywać i karać piratów drogowych. Normalny kierowca przestrzegają prawa i przepisów nie musi się niczego obawiać. Każdy pseudokierowca jest potencjalnie niebezpieczny dla wszystkich normalnych uczestników w ruchu drogowym. Bravo Senat!

  Odpowiedz
 • dość już tego łupienia na drogach!(2015-08-04 08:43) Zgłoś naruszenie 01

  Czemu senat nie został zlikwidowany, jak obiecywała PO?
  Ten niewiadomokomunacopotrzebny sejm bis robi więcej dziadostwa niż mamy z niego pożytku.
  Krzaki a w krzakach radar. Ukryty. Bo jakby był widoczny, to by ludzie zwolnili, a tu nie chodzi o to, żeby jechać wolniej tylko o to, żeby zapłacić mandat. Skąd my to znamy?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane