Adwokat na żądanie? Dlaczego tylko dla oskarżonych w sprawach karnych?

autor: Maciej Gutowski03.07.2015, 07:51; Aktualizacja: 03.07.2015, 09:22
Prawo

Adwokatura jest gotowa nieść pomoc ubogim lub osobom, które z różnych przyczyn poradzić sobie same nie mogą – czyli w takich sytuacjach, w jakich dotąd wszystkie procedury to przewidywały.źródło: ShutterStock

Do tej pory na żądanie można było tylko przysłowiowo w pysk dostać. Ale Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK) uznała za stosowne wprowadzić art. 80a kodeksu postępowania karnego, w myśl którego na wniosek każdego oskarżonego sąd ma obowiązek przyznać mu obrońcę z urzędu, tylko dlatego, że tego zażąda. Dotychczas oskarżony musiał wykazać, że nie stać go na obrońcę, że jest chory lub nieporadny albo że sprawa należy do najpoważniejszych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

  • gość(2015-07-09 12:03) Zgłoś naruszenie 00

    @Chodzący Paragraf:
    Jaka płaca taka praca.
    Zgadnij, po jakim czasie adwokat z urzędu otrzymuje na konto przelew za wykonaną pracę i poniesione koszty ((to jest 1/10 faktycznych kosztów i wartości wykonanej pracy ). Zgadnij, po ilu latach ? A prowadzenia sprawy odmówić nie może...

    Odpowiedz
  • M_09(2015-07-06 22:23) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle w samo sedno, Panie Mecenasie.

    Odpowiedz
  • Chodzacy PARAGRAF(2015-07-06 20:03) Zgłoś naruszenie 00

    Na co komu adwokat z URZEDU jezeli on nie jest zainteresowany obrona osoby ,ktora reprezentuje przed sadem,nie sklada zadnych wnioskow procesowych, ignoruje zlozeniae wniosku na wniosek uczestnika o zawieszenie postepowania do czasu zakonczenia sprawy w Sadzie Okregowym a uczestnik zlozyl taki wniosek 3 miesiace temu ale sad jego wnioski ignoruje bo nie ma zdolnosci do czynnosci prawNnych .Adwokat ten nawet nie poszed na rozprawe ,wyslal aplikanta nie przygotowanego do sprawy .a wyrok zapadl na pierwszym posiedzeniu sadu. To sa czyste kpiny, ilu jest takich adwokatow z UTZEDU w Polsce to moje

    Odpowiedz
  • dość uprzywilejowania niektórych(2015-07-04 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Wolny rynek to w tym kraju jest fikcja. Adwokaci załatawiają sobie monopol, żeby potem móc dyktować państwu warunki. Tym razem chcą się dossać do państwowej kasy. Wcześniej tylko muszą wywalić konkurencję w postaci prywatnych podmiotów, które mogły zatrudnić magistrów.
    Obrzydzenie mie bierze, kiedy obserwuje te ostateni podrgygi POwskiego bajzlu.

    Odpowiedz
  • Ola(2015-07-03 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    Nie dajcie się namówić na dwie taryfy. To podstęp i zmowa przeciwko obrońcom. Z wyboru będzie w miarę sensowna, a z urzędu zaniżona, wręcz darmowa, jak dotychczas. Sąd powinien godziwie zapłacić za każdą przepracowaną godzinę. Jeśli nie wiedzą ile się należy, to wystarczy poprosić kolegów z Niemiec o przesłanie ich taryfy. Urzędówki karne były, są i będą przymusowe, mówi o tym wprost art. 80a i 87a k.p.k. Tych spraw będzie bardzo dużo, bo te przepisy już obowiązują. Po to przybrano do radców do obron, choć panowie Bobrowicz i Sałajewski wcale o to nie prosili, że wybiedzona adwokatura nie byłaby w stanie sfinansować takiej ilości spraw. !!!

    Odpowiedz
  • Bar-rist(2015-07-03 21:42) Zgłoś naruszenie 00

    BARDZO DOBRY MATERIAŁ! Niestety, obawiam się, że pozostanie w przestrzeni prawniczej tylko jako "głos w dyskusji". Ciekawe, że jakoś nikt nie powołuje się w tej sytuacji na "znakomite przykłady z adwokatury amerykańskiej", gdzie sprawy pro bono przyjmowane są, w gruncie rzeczy, na zasadzie kaprysu ("mam czas", "medialnie ciekawa sprawa", itp.). Na pozostałe jest cennik, może czasami z rabatem, ale cennik. Solidarność zawodowa.

    Odpowiedz
  • jogi(2015-07-03 13:42) Zgłoś naruszenie 00

    mam nadzieję, że w swoich rachubach nie zapomnieli o setkach tysięcy skazanych w sprawach wykonawczych bo przecież przepisy kpk stosuje się sprawach kkw...

    Odpowiedz
  • YagaYasmina(2015-07-03 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę się nie martwić Panie Mecenasie, jak tylko socjalizm zwycięży, a zwycięstwo to już jest blisko, wszyscy będziemy już zawsze szczęśliwi.

    Odpowiedz