statystyki

SN: Ceny nieruchomości się zmieniają. To nie jest szczególna okoliczność

autor: Michał Culepa02.07.2015, 07:48; Aktualizacja: 02.07.2015, 08:54
budowa, dom, nieruchomości

Spółka straciła więc szansę na realizację inwestycji, a decyzja o warunkach zabudowy wygasłaźródło: ShutterStock

Nawet znacząca zmiana cen nieruchomości nie upoważnia sądu do ustalenia odszkodowania według wartości z innej daty niż data orzekania – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego firma deweloperska zażądała od miasta Poznań w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Spółka kupiła ponad 1,3 ha ziemi z przeznaczeniem na budowę domu wielorodzinnego z garażami i lokalami użytkowymi. Zapłaciła za działkę ponad 40 mln zł. Wówczas (około 2005 r.) tereny te były przeznaczone do zabudowy mieszkaniowej. We wrześniu 2006 r. spółka otrzymała decyzję o warunkach zabudowy, która uprawomocniła się po dwóch miesiącach. Sporządzony został projekt i rozpoczęto przygotowania do budowy.

Tymczasem w styczniu 2008 r. zapadła uchwała rady miejskiej, która zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego. Działka, na której miał stanąć budynek, została przeznaczona na tereny zielone, z zachowaniem dotychczasowej formy użytkowania (jako teren otwarty, zielony). Jedynie na jej fragmentach dopuszczono drobną działalność usługową w zakresie rekreacji i gastronomii.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane