statystyki

Mieszkańcy bez prądu, bo spółdzielnia źle zainwestowała

autor: Patryk Słowik25.06.2015, 07:43; Aktualizacja: 25.06.2015, 10:08
prąd, wtyczki, ładowarki

Przepisy ustawy nie znajdują odzwierciedlenia w regulacjach zawartych w kodeksie postępowania cywilnegoźródło: ShutterStock

Można mieć poważne wątpliwości, czy prawo w wystarczającym stopniu chroni członków spółdzielni mieszkaniowych przed odpowiedzialnością za zobowiązania całej spółdzielni. Twierdzi tak rzecznik praw obywatelskich, w związku z czym prosi ministra infrastruktury i rozwoju o zainicjowanie zmian legislacyjnych.

Interwencja rzecznika jest pokłosiem sytuacji w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o której pisaliśmy kilka miesięcy temu.

W skrócie: w efekcie ryzykownej działalności inwestycyjnej ŚSM ma wielomilionowe zadłużenie w stosunku do różnych podmiotów. Komornicy sądowi zajęli rachunki bankowe spółdzielni, w tym przysługujące jej od członków i mieszkańców opłaty eksploatacyjne, o których mowa w art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1222). To zaś oznacza, że należnych pieniędzy nie otrzymali m.in. dostawcy mediów. „Mieszkańcom grozi w najbliższym czasie odcięcie dostawy wody, gazu oraz energii elektrycznej do mieszkań” – alarmuje w piśmie RPO.


Pozostało jeszcze 42% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane