statystyki

Opóźnienie ogłoszenia wyroku może oznaczać, że wyroku nie ma

autor: Anna Krzyżanowska19.06.2015, 18:00
Przekroczenie przez sąd terminu na ogłoszenie wyroku

Przekroczenie przez sąd terminu na ogłoszenie wyrokuźródło: ShutterStock

Czy przekroczenie przez sąd terminu na ogłoszenie wyroku powoduje takie skutki, jak brak tego ogłoszenia? Odpowiedzi na to pytanie udzielić ma Sąd Najwyższy (sygn. akt III CZP 44/15).

Problem dotyczy interpretacji art. 326 kodeksu postępowania cywilnego. W jego myśl „ogłoszenie wyroku powinno nastąpić na posiedzeniu, na którym zamknięto rozprawę. Jednakże w sprawie zawiłej sąd może odroczyć ogłoszenie wyroku tylko jeden raz na czas do dwóch tygodni”. Przepis nie mówi jednak, co w sytuacji, gdy ten dwutygodniowy termin nie zostanie dochowany.

Taka sytuacja wydarzyła się w sądzie rejonowym rozpoznającym sprawę o zapłatę. Jak wynika z akt sprawy, 25 marca 2014 r., po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, wygłoszeniu mów końcowych przez pełnomocników stron i zamknięciu rozprawy sąd postanowił odroczyć ogłoszenie wyroku na okres dwóch tygodni: do 8 kwietnia. Na posiedzeniu jawnym 8 kwietnia zdecydował jednak o kolejnym odroczeniu – do 15 kwietnia. Tego też dnia w końcu doszło do wydania orzeczenia, na które apelację wniosła strona pozwana.

„Przy rozpoznawaniu apelacji powstało zagadnienie prawne budzące poważną wątpliwość, a mianowicie, czy wyrok ogłoszony po upływie dwóch tygodni od posiedzenia, na którym zamknięto rozprawę, albo którego ogłoszenie po raz kolejny odroczono bez otwarcia rozprawy, powoduje skutki procesowe braku ogłoszenia wyroku?” – czytamy w uzasadnieniu zagadnienia prawnego autorstwa sądu II instancji. Sędziowie SO podkreślają w nim, że Sąd Najwyższy w wielu orzeczeniach wskazał, iż ogłoszenie wyroku jest czynnością jurysdykcyjną, stanowiącą istotny, kreatywny element wyrokowania. Wyrok zaś nieogłoszony jest w sensie prawnoprocesowym wyrokiem nieistniejącym.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane