statystyki

Po wyroku TK o decyzjach administracyjnych: Znaczny upływ czasu przysporzy kłopotów urzędnikom

autor: Karolina Topolska10.06.2015, 07:52; Aktualizacja: 10.06.2015, 09:15
Prawo

Organy administracji muszą się do wyroku TK dostosować.źródło: ShutterStock

Decyzje administracyjne rażąco naruszające prawo nie mogą być unieważniane, jeśli długo funkcjonowały w obrocie prawnym. Trybunał nie określił jednak – jak długo.

Organy administracji muszą się do wyroku TK dostosować. Co to dla nich oznacza? Opinie w tej sprawie przedstawiają urzędnicy i prawnicy. Uważają, że konieczna jest szybka zmiana prawa i doprecyzowanie terminu. Warto też zwrócić uwagę na bardzo krótki czas na wznowienie postępowań.

TK stwierdził w wyroku z 12 maja 2015 r. (sygn. P 46/13), że art. 156 par. 2 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.; dalej: k.p.a.) w zakresie, w jakim przepis ten nie wyłącza dopuszczalności stwierdzenia nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa, gdy od jej wydania nastąpił znaczny upływ czasu, a decyzja była podstawą nabycia prawa lub ekspektatywy, jest niezgodny z art. 2 Konstytucji RP. Wyrok wszedł w życie 21 maja (z dniem publikacji w Dzienniku Ustaw – poz. 702).

– Jeżeli trybunał w swoim orzeczeniu nie postanowił inaczej, zgodnie z art. 190 ust. 3 Konstytucji RP oraz art. 71 ust. 2 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 1997 r. nr 102, poz. 643 ze zm.) wyrok TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw i z tą datą przepisy uznane przez trybunał za niezgodne z Konstytucją RP przestają obowiązywać – potwierdza Małgorzata Oczoś-Błądzińska z Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie.

Znaki zapytania

Jak wskazuje Anna Radziejowska, wiceprezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach, od 21 maja 2015 r., tj. od wejścia w życie wyroku TK, obowiązkiem organów administracji jest stosowanie wyroku TK. Dotyczy to oczywiście tych, które uprawnione są do badania decyzji w nadzwyczajnej procedurze administracyjnej, jaką jest postępowanie w sprawie stwierdzenia jej nieważności. Dostosowanie się do wyroku TK nie będzie jednak proste.

– Stosowanie tego wyroku będzie bardzo problematyczne. W szczególności praktyczne zastosowanie przesłanki związanej ze „znacznym upływem czasu od wydania decyzji”. Bez dookreślenia, jaki termin stosować do „znacznego upływu czasu”, nie będzie w praktyce możliwe wydanie prawidłowej decyzji – twierdzi Małgorzata Oczoś-Błądzińska.

Jej zdaniem w tej sytuacji konieczna jest zmiana przepisów k.p.a. Tego samego zdania są także SKO.

– Do czasu dokonania przez ustawodawcę zmiany art. 156 par. 2 k.p.a. w sposób zgodny z wyrokiem TK będzie występować luka prawna. Być może, pewne wskazówki zostaną zawarte w uzasadnieniu do wyroku – zauważa Anna Radziejowska.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane