statystyki

Nie wolno odmówić wstępu do restauracji bez powodu

autor: Małgorzata Raczkowska09.06.2015, 18:00
restauracja

Właściciel lokalu nie ma prawa dobierać gości według własnego widzimisięźródło: ShutterStock

Byłam w Otwocku, mieście pod Warszawą, miałam tam do załatwienia kilka rodzinnych spraw. Kiedy jednak przyszła pora obiadowa, postanowiłam przegryźć coś w najbliższej restauracji. Już prawie weszłam do pierwszej z brzegu, gdy nad drzwiami zobaczyłam wyraźny napis, mówiący, że lokal jest terenem prywatnym, a obsługa ma prawo wyprosić każdego bez podania przyczyny. Aż zatrzęsłam się z oburzenia. Czy właściciel knajpy ma prawo postępować w ten sposób – pyta pani Anna

Odmowa świadczenia usług umyślnie i bez uzasadnionej przyczyny to wykroczenie z art. 138 Kodeksu wykroczeń – wyjaśnia Anna Kabulska z Wydziału Komunikacji Społecznej Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. – Właściciel lokalu, który rości sobie „prawo do odmowy wstępu do lokalu bez podania przyczyny”, może zostać ukarany grzywną w kwocie od 20 nawet do 5000 zł. W zależności od tego, z jakich przyczyn odmawiałby wstępu potencjalnym klientom, mogliby oni również zwrócić się do sądu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie za naruszenie dóbr osobistych (godności) na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Znana jest sprawa odmowy wstępu do klubu nocnego osobom pochodzenia romskiego, w której Sąd Apelacyjny w Poznaniu zasądził od właściciela lokalu 10 000 zł na rzecz Wielkopolskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego w Swarzędzu. Sąd uznał, że ograniczenia w dostępie do lokalu mogą być uzasadnione wyłącznie koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • olo(2016-01-29 11:05) Zgłoś naruszenie 51

  karmienie nie jest najbardziej naturalne bo dotyczy aktualnie ok 3- 4 % populacji, najbardziej naturalna jest defekacja - dotyczy 99% populacji - widziałaby pani coś niestosownego w defekacji na sali konsumpcyjnej?

  Odpowiedz
 • Kika(2015-06-10 09:16) Zgłoś naruszenie 41

  Babka zrobiła aferę z niczego. Taka notka dotyczy osób, które się źle zachowują, rodziców z wrzeszczącymi dziećmi, kloszardów, matek ostentacyjnie obnażających piersi obok innych gości etc. Z odpowiedzi wyłania się obraz, że prywatny inwestor nie ma prawa do niczego poza włożeniem mnóstwa pieniędzy w biznes.

  Odpowiedz
 • pawel(2015-06-10 09:34) Zgłoś naruszenie 34

  "matek ostentacyjnie obnażających piersi obok innych gości"
  - to już matka nie może wykonywać najbardziej naturalnej czynności jaką jest karmienie potomstwa?!

  Odpowiedz
 • Młody(2017-01-05 15:50) Zgłoś naruszenie 11

  Gratulacje! Sądy i przepisy ostatecznie dowodzą, że NIE MA Polsce prawa własności! Bo jak można mówić o prawie własności,gdy państwo mówi nam w jaki sposób możemy korzystać z naszej własności?!

  Odpowiedz
 • Mikołaj (2017-02-18 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Art. 138? Skąd oni wzięli tę informacje?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane