statystyki

Wysokość kary może wpłynąć na jej wstrzymanie

09.06.2015, 10:02; Aktualizacja: 09.06.2015, 10:43

TEZA: Decydując o wstrzymaniu wykonania decyzji o nałożeniu grzywny na czas rozpatrywania odwołania bądź skargi, organ lub sąd powinien brać pod uwagę, w jak dużym stopniu realizacja kary uderzyłaby w finanse przedsiębiorstwa.

Sygn. akt II OZ 436/15, POSTANOWIENIE NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 19 maja 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Wielkopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego nałożył na przedsiębiorcę grzywnę w wysokości ponad 960 tys. zł. Firma skierowała skargę na owo rozstrzygnięcie organu administracji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu. Jednocześnie wniosła do sądu o wstrzymanie wykonania grzywny na czas rozpatrywania skargi. Uczyniła to, zgodnie bowiem z art. 61 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.) wniesienie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania skarżonego aktu lub czynności organu administracji. Sąd może jednak na wniosek skarżącego zdecydować odrębnym postanowieniem o wstrzymaniu wykonania, jeśli w przypadku wykonania decyzji czy też postanowienia zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

WSA odmówił jednakże wstrzymania wykonania postanowienia o nałożeniu grzywny. Sąd stwierdził, że skarżąca nie wskazała okoliczności, które uzasadniałyby wstrzymanie.

Właścicielka firmy wniosła do NSA zażalenie na takie rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji. W jej ocenie wyegzekwowanie grzywny w wysokości prawie 1 mln zł spowoduje w przedsiębiorstwie niepowetowane straty, w tym utratę równowagi finansowej i wyniszczenie ekonomiczne, konsekwencją mogą być też zwolnienia pracowników. NSA uwzględnił zażalenie.


Pozostało jeszcze 43% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane