W ocenie Krajowej Rady Sądownictwa system teleinformatyczny obsługujący zgłoszenia na wolne stanowiska sędziowskie nie funkcjonuje prawidłowo.

Dla zobrazowania problemu KRS wskazuje na sytuację, w której po zaopiniowaniu kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne i wprowadzeniu tej opinii do systemu nie odnotowuje on tego faktu, a zgłoszenia i pozostałe dokumenty nie są przekazywane do Krajowej Rady Sądownictwa.

Innym przykładem wadliwego funkcjonowania programu są postępowania objęte obwieszczeniami ministra sprawiedliwości, które zostały ogłoszone w M.P. z 2015 r. pod poz. 100 i 102. KRS zawraca uwagę, że w systemie, po przerwie serwisowej jaka nastąpiła 22 maja 2015 r., w przypadku tych obwieszczeń nie ma możliwości wprowadzenia uchwały Krajowej Rady Sądownictwa, która stwierdza nieprawidłowości w procesie opiniowania kandydatów przez Zgromadzenie Ogólne i Kolegium Sądu Apelacyjnego oraz zwraca dokumenty w celu ich uzupełnienia.

Przebieg wspomnianych konkursów uwidacznia, że system jest na bieżąco modyfikowany bez informowania użytkowników o dokonanych zmianach, co znacznie utrudnia korzystanie z niego - podkreśla KRS.

A to z kolei przeszkadza w procesie nominacyjnym i powoduje przewlekłość postępowania, pogarszając i tak już trudną sytuację kadrową sądów.

Z tych względów Krajowa Rada Sądownictwa ponownie wzywa ministra sprawiedliwości do niezwłocznego podjęcia prac, które zapewnią sprawne działanie systemu.

PS/źródło: KRS