statystyki

Tylko wyjątkowo można odwołać zrzeczenie się spadku

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz26.05.2015, 20:00
Procedura w tej sprawie jest skomplikowana i o skuteczności uchylenia decyduje sąd.

Procedura w tej sprawie jest skomplikowana i o skuteczności uchylenia decyduje sąd.źródło: ShutterStock

Odziedziczyłam po mężu wraz z dwojgiem dzieci mieszkanie własnościowe. Sąd stwierdził, że każdy z nas nabył po jednej trzeciej majątku. W lokalu pozostałam tylko ja – pisze pani Maria. – Dzieci początkowo zrzekły się swojej części mieszkania, ale teraz chcą zmienić decyzję. Czy możliwe jest odebranie odziedziczonego przeze mnie spadku – pyta czytelniczka.

Skoro sąd w postanowieniu orzekł, że spadkobiercy nabyli po jednej trzeciej części spadku, to oznacza, że każdy z nich odziedziczył jedną szóstą lokalu. Dzieci zostały więc właścicielami po jednej szóstej każde, zaś matka łącznie z należącą już do niej wcześniej częścią –czterech szóstych mieszkania. Wyliczenie wynika stąd, że skoro mieszkanie stanowiło wspólność majątkową małżonków (czyli matki i jej zmarłego męża), to jeszcze przed śmiercią małżonka kobieta była właścicielką połowy lokalu, zaś do spadku weszła tylko pozostała część (czyli ta połowa, której właścicielem był zmarły).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • a(2015-05-26 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kobieta była współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa, a nie właścicielką jego połowy - taka mała poprawa😊 gdy jest wspólność małżeństwo jest jednością i w taki sposób nabywają prawa.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane