statystyki

Aresztowania: Dyżurować będą głównie prokuratorzy rejonowi

autor: Ewa Ivanova25.05.2015, 07:39; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:26

To prokuratorzy najniższego szczebla w nocy i w dni wolne będą jeździć na oględziny czy posiedzenia dotyczące aresztowania.

Prokuratorów rejonowych w dyżurowaniu nie wspomogą koledzy z prokuratur okręgowych i apelacyjnych. Nieoczekiwanie Andrzej Seremet zrezygnował z pomysłu wprowadzenia dyżurów pomocniczych. Projekt jego zarządzenia przewidywał jeszcze niedawno, że każdy z prokuratorów będzie musiał pełnić dyżury. Śledczy z prokuratur okręgowych i apelacyjnych mieli zaś pełnić dyżury w dwóch przestrzeniach: własnej właściwości rzeczowej (jedynie wybrane przestępstwa) i – pomocniczo – w prokuraturach rejonowych.

Krajowa Rada Prokuratury, podobnie jak prokuratorzy apelacyjni, negatywnie odnosiła się do tej koncepcji i namawiała PG do zmiany. Seremet ustąpił.

– Jestem usatysfakcjonowany, że PG zrezygnował z koncepcji dyżurów pomocniczych, bo to nonsens. Prokuratorzy będą dyżurować zgodnie z właściwością danego szczebla – komentuje Edward Zalewski, przewodniczący Krajowej Rady Prokuratury.

Jak jednak odpowie na zarzut rejonów, że dyżury prokuratorów okręgowych i apelacyjnych to tak naprawdę fikcja? W sprawach, które zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości trafiły na szczeble wyższe – o prawa autorskie, prawo własności przemysłowej, prawo prasowe – raczej nie zdarzają się np. oględziny zwłok.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane