statystyki

Opłata od zażalenia przy kosztach adwokackich z urzędu

13.05.2015, 07:26; Aktualizacja: 13.05.2015, 07:34
Andrzej Nogal

Andrzej Nogalźródło: Materiały Prasowe

Od kilku lat w k.p.c. funkcjonuje przepis dający adwokatowi z urzędu prawo do zaskarżania orzeczenia w zakresie przyznania mu kosztów reprezentacji. Niestety, w ślad za nim nie zmieniono ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Skutkiem czego nie bardzo wiadomo, czy i jakiej opłacie podlega to zażalenie - pisze adw. Andrzej Nogal.

Reklama


Nowelą do kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie 18 kwietnia 2014r., adwokaci uzyskali prawo do skarżenia kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, na mocy znowelizowanego art. 394 par. 1ust.9 k.p.c. Wcześniej orzecznictwo Sądu Najwyższego także przyznawało pełnomocnikom z urzędy takie prawo, w ramach uprawnienia do reprezentowania strony w toczącym się postępowaniu cywilnym. Niemniej jednak ustawodawca zapragnął tę kwestię jednoznacznie przesądzić i stąd właśnie zmiana tego artykułu. Jednak, jak często bywa w polskim ustawodawstwie, okazało się, że dobre chęci prawodawcy obracają się przeciw beneficjentom zmian, w myśl reguły „chcieliśmy dobrze, wyszło, jak zwykle”. Dokonując zmiany k.p.c. pozostawiono bowiem bez zmian ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wjw(2015-05-13 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    I o to w tym bałaganie chodzi..., tak dawać aby nie można było wziąć albo uprawniony sobie odpuścił.
    Zapewne te "genialne" i odkrywcze konstatacje zrodziły się w głowach referendarzy którzy królują w tego rodzaju pomysłach.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama