statystyki

Podarcie i podpalenie testamentu nic nie da

28.04.2015, 06:50

Spadkodawca nie może odwołać testamentu notarialnego poprzez zniszczenie jego wypisu - uznał Sąd Okręgowy w Siedlcach.

Reklama


Sprawa dotyczy mężczyzny, który w marcu 2001 r. sporządził testament przed notariuszem. Do całości spadku powołał w nim M.S. i G.M. W maju 2013, poważnie chory spadkodawca poprosił o dostarczenie mu wypisu testamentu, który był przechowywany przez jego siostrę. Na jej oczach podarł go i spalił. W ocenie Sądu Rejonowego w Siedlcach w ten sposób skutecznie odwołał testament. W związku z powyższym spadkobiercy powinni dziedziczyć na podstawie ustawy. Sąd w uzasadnieniu powołał się na orzeczenie SN z 30 czerwca 1972 ( sygn. I CR 403/72), zgodnie z którym wypis testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego jest równoznaczny z oryginałem. Z tego powodu zdaniem SR w Siedlcach zniszczenie wypisu przez spadkodawcę było tożsame ze zniszczeniem oryginału. A to z kolei skutkowało ważnym odwołaniem testamentu.

Apelację od orzeczenia złożył G.M. A SO w Siedlcach ją uwzględnił. Uznał bowiem, że wbrew temu co twierdzi sąd I instancji, nie doszło do skutecznego odwołania testamentu.

Kwestia ta jest w literaturze sporna. Sąd II instancji opowiada się jednak za brakiem dopuszczalności dorozumianego odwołania testamentu sporządzonego w formie aktu notarialnego, poprzez jego zniszczenie. W ocenie SO nie pozwala na to specyfika tego dokumentu oraz przyjęta przez sąd wykładnia art. 946 k.c.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama