statystyki

Nagana jak uwaga w dzienniczku ucznia. Czy jest sens jej utrzymywania?

autor: Piotr Szymaniak30.04.2015, 07:10
prawo, sąd, sprawiedliwość

Celem nagany zasadniczo jest przywrócenie do porządku prawnego, co oznacza, że ma ona stanowić swego rodzaju połączenie potępienia z przestrogą na przyszłość.źródło: ShutterStock

Jaki jest sens utrzymywania sankcji, z którą nie wiążą się żadne realne dolegliwości?

Kodeks wykroczeń (rocznik 1971), jak przystało na ustawę uchwaloną w 26. roku istnienia Polski Ludowej, ma wiele archaicznych smaczków. W odróżnieniu bowiem od ważniejszego kodeksu karnego nie był tyle razy nowelizowany ani tym bardziej pisany na nowo. Gdyby tak było, trzeba by zacząć od przemyślenia, czy system kar określonych w k.w. przystaje do współczesności.

Najwyższą karą jest kara aresztu (do 30 dni). Potem jest coraz lżej: mamy karę ograniczenia wolności, grzywny i na końcu nagany. Każda sankcja wiąże się z jakąś dolegliwością realnie odczuwaną przez podsądnego: może on trafić za kratki, wykonywać prace społecznie użyteczne w ramach ograniczenia wolności czy też ponieść karę finansową jako konsekwencję swojego zachowania. Każdą – oprócz nagany. W europejskich systemach prawnych coś takiego jak kara nagany właściwie nie występuje. Najbliższym jej odpowiednikiem jest ostrzeżenie, które spotykamy w prawie ukraińskim i rosyjskim. W tym drugim ma ono formę pisemną.

Celem nagany zasadniczo jest przywrócenie do porządku prawnego, co oznacza, że ma ona stanowić swego rodzaju połączenie potępienia z przestrogą na przyszłość. Pytanie, czy to swoiste pogrożenie przez sędziego palcem robi jeszcze na kimś wrażenie. Bo tylko wtedy stosowanie kary jest zasadne.

Czy sankcja skutkuje...


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane