statystyki

Właściciel musi wiedzieć o likwidacji depozytu

autor: Sławomir Wikariak24.04.2015, 20:00
Likwidację niepodjętych depozytów musi się odbywać zgodnie z prawem uznał sąd

Likwidację niepodjętych depozytów musi się odbywać zgodnie z prawem uznał sądźródło: ShutterStock

Chociaż postanowienie o likwidacji niepodjętego depozytu może zapaść na posiedzeniu niejawnym, to jednak zainteresowany musi o nim zostać powiadomiony – wynika z orzeczenia Sądu Okręgowego w Lublinie.

Komendy policji mają coraz większy problem ze znalezieniem miejsca na depozyty sądowe, takie chociażby jak broń. Gdy tylko jest to możliwe, wnoszą o likwidację niepodjętych depozytów – w praktyce: przejście ich na rzecz Skarbu Państwa. Tak też zrobił komendant wojewódzki policji w Lublinie w sprawie broni gazowej. Należała ona do mężczyzny, któremu w 2007 r. cofnięto pozwolenie, i pistolet trafił do sądowego depozytu. W 2010 r. właściciela poinformowano, że jeśli nie odbierze broni w ciągu trzech lat (np. mógłby ją sprzedać), to przejdzie ona na rzecz Skarbu Państwa. W 2014 r. komendant złożył wniosek o likwidację depozytu, który został zaakceptowany przez Sąd Rejonowy Lublin-Zachód. Postanowienie przesłano właścicielowi pistoletu, a ten postanowił je zaskarżyć. Uznał, że skoro nic nie wiedział o postępowaniu, to nie miał szans przedstawić w nim swoich racji.

Sąd Okręgowy w Lublinie w pełni uwzględnił apelację i nakazał ponowne rozpoznanie wniosku przez sąd I instancji. Uchylając postanowienie, odwołał się do art. 379 pkt 5 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym postępowanie jest nieważne, jeżeli strona została pozbawiona możności obrony swych praw. SO uznał, że w tej sprawie właśnie do tego doszło: właścicielowi broni nie został doręczony odpis wniosku wszczynającego postępowanie.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane