statystyki

Złote Paragrafy przyznane: Doceniono najskuteczniejszych prawników i najlepsze rozwiązania legislacyjne

autor: Małgorzata Kryszkiewicz24.04.2015, 07:20; Aktualizacja: 24.04.2015, 09:25
Nagrody DGP zostały rozdane po raz 21

Nagrody DGP zostały rozdane po raz 21źródło: DGP

Nagrody DGP zostały rozdane po raz 21. Ich celem jest wyróżnianie najlepszych rozwiązań legislacyjnych i docenianie najskuteczniejszych prawników.

Reklama


Reklama


Jadwiga Sztabińska, redaktor naczelna DGP oraz przewodnicząca kapituły nagrody, podkreślała podczas gali odbywającej się na Uniwersytecie Warszawskim w Pałacu Kazimierzowskim, że wszyscy dzisiejsi laureaci piszą historię wymiaru sprawiedliwości złotymi zgłoskami, czego potwierdzeniem są wręczane im Złote Paragrafy.

Z kolei prof. Krzysztof Rączka, rektor UW, wskazywał, że abyśmy mieli do czynienia z dobrym prawem, musi dojść do ciągu zdarzeń – najpierw trzeba to dobre prawo stworzyć, a później je dobrze stosować. I na żadnym etapie tej drogi nie może dojść do zgrzytu. O potrzebie dobrego prawa mówił także w nagranym wystąpieniu laureat Złotego Paragrafu przyznawanego za działania na rzecz prawa i gospodarki – prof. Jerzy Buzek. Podkreślał, że aby zbudować silną Polskę, musimy zapanować nad prawem, którego jakość często pozostawia wiele do życzenia. Laureatom pogratulował także Radosław Sikorski, marszałek Sejmu.

Najlepszy sędzia

Złoty Paragraf w kategorii sędzia powędrował w tym roku do Wojciecha Łączewskiego, sędziego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Wyróżniono go za bezkompromisowość, odwagę oraz brak koniunkturalizmu. Jego orzeczenia są niesztampowe, czasami wręcz kontrowersyjne. Świadczą jednak o tym, że sędzia stara się dotrzeć z przekazem nie tylko do osób skazanych, lecz także do ogółu społeczeństwa.

Najlepszy prokurator

W tej kategorii bezkonkurencyjna okazała się Małgorzata Słowińska, prokurator Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Na to wyróżnienie zasłużyła swoimi zdecydowanymi i skutecznymi działaniami, które doprowadziły do wykreślenia z Krajowego Rejestru Sądowego przedwojennej spółki Giesche SA, a w dalszej kolejności zablokowania wielomilionowych roszczeń majątkowych wobec Skarbu Państwa i Katowic.

Najlepszy adwokat

Tytuł otrzymał Piotr Girdwoyń. Członkowie kapituły postanowili docenić jego niesamowitą wiedzę nie tylko prawniczą, lecz także z zakresu nauk ścisłych, a przede wszystkim chemii, którą potrafi z powodzeniem wykorzystać w praktyce adwokackiej. Biegli sądowi z zakresu chemii, ale też fizyki, drżą przed nim, bo wiedzą, że trafili na dociekliwego i doskonale zorientowanego adwokata.

Najlepszy radca prawny

Kapituła zdecydowała, że Złoty Paragraf w tej kategorii należy się Marcinowi Dziurdzie. Doceniona została jego działalność pro bono, w ramach której mecenas pomógł emerytowi wydostać się z pułapki pożyczkowej. Udało mu się przekonać sąd, że człowiek ten był na tyle nieporadny, iż zasadne jest przywrócenie mu po 13 latach terminu do zgłoszenia sprzeciwu od nakazu zapłaty. Wyrok ma szczególne znaczenie w czasach wszechobecnych firm pożyczkowych, w których zadłużona jest duża część społeczeństwa.

Nagroda za działania na rzecz prawa i gospodarki

Wyróżnienie zostało przyznane Jerzemu Buzkowi za jego konsekwencję w budowaniu zdrowych podstaw rozwoju gospodarczego kraju. Prof. Buzek broni idei zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce i Europie. Odgrywa też ważną rolę w osiąganiu kompromisów pomiędzy zwolennikami ochrony środowiska a interesami takich krajów jak Polska, które dopiero budują nowoczesną, wolną od zanieczyszczeń gospodarkę.

Bona lex

W tym roku wyróżniono nowelę ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 598). Umożliwiła ona reformę służb zatrudnienia poprzez m.in. wprowadzenie profilowania osób bezrobotnych i zmianę sposobu ich obsługiwania przez urząd. Twórcą ustawy jest Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

Kapituła przyznająca nagrody

Jadwiga Sztabińska , redaktor naczelna DGP – przewodnicząca, oraz członkowie: Cezary Grabarczyk – minister sprawiedliwości, Andrzej Seremet – prokurator generalny, Małgorzata Gersdorf – I prezes Sądu Najwyższego, Roman Hauser – przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Dariusz Sałajewski – prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, Andrzej Zwara – prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Teresa Romer – sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, Aleksander Proksa – dyrektor departamentu prawnego Narodowego Banku Polskiego, Krzysztof Bień – redaktor naczelny serwisu ObserwatorFinansowy.pl, doradca prezesa Narodowego Banku Polskiego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Monika(2015-04-26 17:26) Odpowiedz 40

  Boże, Ty na to patrzysz i nie grzmisz?

 • bb(2015-04-26 12:42) Odpowiedz 40

  No to sędziowie rozpatrujący apelację Mariusza Kamińskiego już wiedzą co się podoba przedstawicielom Sądu Najwyższego i ministerstwa sprawiedliwości. Wzorcem ma być sędzia Łączewski.

 • real(2015-04-25 10:26) Odpowiedz 40

  Rzeplińskiemu za "konstytucyjność" waloryzacji kwotowej nie dali ??? hi hi hi

 • Jona(2015-04-26 16:35) Odpowiedz 40

  Hańba! A jaka nagroda dla sędziego Milewskiego? Też należy mu się wyróżnienie na POsłuszeństwo! Ręce opadają! Dokąd zmierzasz moja Ojczyzno!?

 • jorry123(2015-04-27 07:40) Odpowiedz 40

  cha, cha, jaka nagroda, tacy widać laureaci... nie ośmieszajc ie się do reszty

 • Chyba złoty PO-ragraf. :))))(2015-04-25 22:17) Odpowiedz 20

  Ten sędzia od kontrowersyjnych wyroków - dostał nagrodę za "dialog ze społeczeństwem"
  >>Jego orzeczenia są niesztampowe, czasami wręcz kontrowersyjne. Świadczą jednak o tym, że sędzia stara się dotrzeć z przekazem nie tylko do osób skazanych, lecz także do ogółu społeczeństwa.<< No i dotarł. Teraz już wiemy, że za rządów PO, reka podniesiona na korupcję będzie odrąbana.

  Kolejny to adwokat który ma "niesamowitą wiedzę nie tylko prawniczą, lecz także z zakresu nauk ścisłych, a przede wszystkim chemii, którą potrafi z powodzeniem wykorzystać w praktyce adwokackiej". Tak, wiedza z chemii - to podstawa złotego PO-ragrafu. Trzeba w końcu wiedzieć czym to dziadostwo PO-malować, żeby robiło wrażenie na lemingach, a nie kosztowało zbyt dużo.

  Następny Buzek. A gdzie wyróżnienie dla Mariana? Autor trzech skopanych reform, dzięki którym mamy zagwarantowane dziadostwo na lata, może czuć się osamotniony. EUREKO!!! Pardon, chciałem powiedzieć EUREKA! Może go nie zapraszać tylko przesłać mu nagrode do unii europejskiej - tego matecznika nieudaczników zarządzania i zbiegów, którym pytania chciałaby zadać prokuratura?

  I na koniec wyróżnienie dla ustawy o promocji zatrudnienia. Wyróżnić go mógł chyba tylko ten, kto tego knota vel gniota nie czytał. Stawiam ten dolar przeciwko orzechom, że po nowelizacji jedyne miejsca pracy przybędą w urzędach pracy.

  I tyle na temat tej PO-litycznej farsy.

 • humer(2015-04-26 12:29) Odpowiedz 00

  Tam gdzie są nagrody są też kary, prawda? Ktoś zapewne ich udziela, być może mniej ostentacyjnie.
  Szanowni zdradzają się z "niezawisłością" branży prawniczej. Więc nie będą chyba protestowali, jeśli inni pójdą o krok dalej. Jeśli psucie prawa zostało przez was zapoczątkowane, to dlaczego mielibyście się spodziewać, że powstrzymają ten proces jacyś inni.
  Mogą zacząć od zamykania szkodliwych dzienników.

 • Aśka(2015-10-20 18:40) Odpowiedz 05

  Szczerze gratuluję i cieszę się, że doceniono tych ludzi za ich ciężką pracę, tym bardziej, że czytając komentarze widoczna jest zawiść osób nie mających najmniejszego pojęcia o tym, co Ci ludzie robią dla społeczeństwa.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama